Záhradníctvo

Najlepšie odrody paradajok na otvorenom teréne

Paradajka je jednou z najbežnejších zeleninových plodín v Rusku. Paradajky pestujú takmer všetci záhradníci, tieto plody sú milované pre vynikajúcu chuť a veľa užitočných vitamínov.

Rastlinné obdobie je pomerne dlhé (od 100 do 130 dní), takže kultúra môže vyspať nie v žiadnych klimatických podmienkach. Pre dobrý rast a včasné dozrievanie, rajčiaky potrebujú teplo.

Krátke leto v miernom podnebí nie je vhodné na pestovanie paradajok, v Rusku rastú túto plodinu sadením, pokrývajú ju v skleníkoch alebo si vyberajú odrody s predčasným dozrievaním.

Špecifickosť rajčiakov na otvorenom teréne

Otvorená pôda sa nepovažuje za najlepší spôsob pestovania teplomilných paradajok. Napriek tomu je táto kultúra efektívnejšia na pestovanie v skleníkoch alebo ohrievaných skleníkoch. Existuje však mnoho odrôd a chovných hybridov, ktoré sa chovajú osobitne pre záhradné postele a polia poľnohospodárov.

Zvyčajne sa na otvorenom teréne vysádzajú rané zrelé paradajky alebo rastliny so stredne dlhým obdobím dozrievania.

Vo všeobecnosti sú požiadavky na odrody na otvorenom teréne v strednom Rusku a na Sibíri nasledovné:

 • vysoká miera dozrievania;
 • krátke vegetačné obdobie;
 • odolnosť proti vírusom a iným chorobám;
 • schopnosť tolerovať vysokú vlhkosť a nízke teploty;
 • odolnosť voči neskorej hnilobe a hnilobe;
 • nie príliš vysoká výška púzdra;
 • dobrých výnosov a slušnej chuti.

Neoficiálne (vysoké) rajčiaky sa najlepšie pestujú v uzavretých skleníkoch. Avšak tieto odrody poskytujú veľmi vysoké výnosy, ktoré nezahŕňajú veľkú plochu. Preto je tiež možné vysadiť vysokú paradajku v letnej chate. Je však potrebné dbať na to, aby ste vopred zaviazali stonky, ako aj zvoliť "odľahlé" miesto chránené pred silnými vetrom.

Varovanie! Predpokladá sa, že rané zrelé paradajky majú menej výraznú chuť a slabú arómu.

Avšak medzi modernými odrodami rajčiakov je možné nájsť zeleninu s vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami. Okrem toho, na otvorenom poli, rajčiaky rastú voňavšie ako v skleníku.

Ako pestovať paradajky na otvorenom poli

Proces pestovania paradajok na lôžkach sa výrazne nelíši od skleníkových metód. Ak chcete získať dobrú úrodu, rajčiaky by sa mali pravidelne starať o - táto plodina miluje slnko, včasné zalievanie, voľnú pôdu.

Letný rezident alebo záhradník musí vykonať nasledujúce kroky:

 1. Pôda pre paradajky by mala byť pripravená na jeseň. Pôda v oblasti je vykopaná a k nej pridávané hnojivá.
 2. Na jar musí byť krajina dekontaminovaná spracovaním mangánom alebo iným antibakteriálnym roztokom.
 3. Semená rajčiakov sa osijú na sadenice. Urobte to koncom februára alebo začiatkom marca.
 4. Posilnené sadenice (asi 30 cm vysoké) sa môžu vysádzať na vodnú vrstvu. Spravidla sa to robí v polovici mája, keď teplota vzduchu v noci neklesne pod nulu. Sibiřské podnebie je náročnejšie, takže rajčiaky sa tu vysádzajú na konci mája alebo dokonca začiatkom júna.
 5. V prvom týždni zo sadeníc paradajok je lepšie nie vody, musí sa aklimatizovať a posilniť.
 6. Počas celej vegetačnej sezóny sú paradajky oplodnené 2-3 krát. Hlavná vec - nepoužívajte to pri aplikácii minerálnych hnojív, inak rajčiaky pôjdu do rastu namiesto toho, aby dali všetky mocné vaječníky.
 7. Zalievanie paradajok by malo byť včasné a pravidelné - pôda medzi kríkmi by nemala byť suchá a popraskaná.
 8. Pôda medzi radmi musí byť podpuhivat - korene potrebujú vzduch.
 9. Odšťavovanie rajčiakov je najlepšie, keď sú úplne zrelé. Ale ak poveternostné podmienky neumožňujú, alebo plodina je určená na prepravu, skladovanie, zelené alebo hnedé paradajky môžu byť zozbierané - dobre dozrievajú na chladnom tmavom mieste.
Je to dôležité! Paradajky spravidla dávajú veľa bočných výhonkov. Ak chcete zabezpečiť vysoký výnos, je potrebné sa zbaviť nadbytočnej zelene - krídiel alebo kríža.

Existujú odrody paradajok, ktoré nevyžadujú stading, pretože prakticky nedávajú bočné výhonky.

Najlepšie odrody paradajok na otvorenom teréne

Medzi všetkými odrodami každého záhradníka sa najlepšie odlíši určitá špecifická kvalita. Pre niektorých je to čas dozrievania, pre niekoho najdôležitejšie je výnos a niektorí sa zaoberajú kultiváciou exotických alebo veľmi veľkých plodov.

Spätná väzba od obyvateľov leta a záhradníkov so skúsenosťami pomohla zostaviť zoznam najlepších druhov paradajok na otvorenom pozemku, ktoré sú častejšie pestované ako ostatné v lôžkach Ruska (vrátane na Sibíri a Urale).

"Sanka"

Táto odroda je milovaná svojou stabilitou a nepríjemnosťou. Paradajky "Sanka" prinesú rovnako dobrý výnos v každej lokalite, a to aj s malou opatrnosťou. Tieto paradajky sa prakticky nezhoršujú, rastú maximálne na 60 cm na výšku, takže nepotrebujú viazanie a pasynkovanii.

Aby ste získali asi tri kilogramy z každej rastliny, musíte rajčiaky iba včas nalievať. Dokonca aj náhle chladné alebo krátkodobé mrazy nemôžu významne poškodiť paradajky. Zaoblené plody červenej farby pokrývajú celý malý keš.

Chuť paradajky je vysoká, čo umožňuje používať ju čerstvé, konzervované alebo nakladané. Malá veľkosť ovocia tiež prispieva k tomu - priemerná hmotnosť rajčiaka je asi 100 gramov.

Ďalšou výhodou odrody "Sanka" je vysoká rýchlosť dozrievania. Už na 90. deň po zasiatí semien, prvé plody dozrievajú na kríkoch.