Záhradníctvo

Načasovanie výsadby jablko na jeseň v centrálnom Rusku

Kto nechce mať na svojom pozemku jabloň? Koniec koncov, plody z ich stromov sú oveľa zdravšie a chutnejšie. Ale jablone musia byť správne zasadené a postarané. Ak chcete čas od času aktualizovať záhradu, musíte zasadiť nové sadenice jabĺk. Väčšina záhradkárov to robí na jeseň. S dodržiavaním pravidiel a načasovaním výsadby stromov dokonale zakoreniť a následne niesť ovocie.

Faktom je, že na jeseň má koreňový systém čas na zotavenie a posilnenie v krajine. V našom článku sa bude diskutovať o správnej výsadbe jabloní na jeseň v strednom Rusku.

img ">

Kedy zasadiť jablone

Je možné pestovať sadenice jabĺk v centrálnom Rusku na nové miesto na jar alebo na jeseň. Ale záhradníci, ktorí pestujú jablone mnoho rokov, dávajú prednosť jesennej výsadbe.

Ako motivujú:

 1. Po prvé, záhradníci zachrániť svoj rodinný rozpočet. Rozsah sadeníc jabĺk na jeseň je oveľa väčší a ich hodnota je v porovnaní s jarom príjemne prekvapujúca.
 2. Po druhé, na jeseň často prší, čo má priaznivý vplyv na zakorenenie sadeníc mladých jabloní.

Ale začínajúci záhradníci sa nemôžu vždy orientovať na pokles, pokiaľ ide o pestovanie jabloní, v dôsledku čoho sadenice nemôžu prežiť zimu. Nie je to škoda? Pokúsime sa tiež povedať o chybách a spôsoboch ich prekonania.

Zaoberme sa načasovaním výsadby sadeníc jabĺk v strednom Rusku na jeseň:

 1. Záhradníci venujú pozornosť rôznym faktorom. Jedným z nich je nástup pádu listov a zamrznutie pôdy. Práve počas tohto jesenného obdobia musíte držať krok s obnovou záhrady.
 2. Práca začína na výsadbe jabĺk v polovici septembra. Skoršie termíny sú nežiaduce z dôvodu dlhých hodín denného svetla a vysokých teplôt vzduchu. Tieto faktory môžu spôsobiť predčasné prebudenie, preto sadenice jabĺk „nebude fungovať“ pri posilňovaní koreňového systému, ale pri vývoji púčikov. Následne, v zime v strednom pruhu, novo vysadený jabloň opustí oslabený.
 3. Nemožno však odkladať. Ak sú priemerné denné teploty na jeseň záporné, potom už ste v neskorom pristátí.
Varovanie! Na sadenie jabloní na zakorenenie potrebuje minimálne dva týždne mrazivých teplôt.

img ">

Vlastnosti jesennej techniky

 1. Zasadené mladé jablone od 15. septembra do 15. októbra.
 2. Nezabudnite vziať do úvahy klímu v regióne: konkrétne dátumy prvého mrazu na jeseň. Dokonca aj v centrálnom Rusku v rôznych regiónoch a regiónoch je načasovanie sadeníc jabloní odlišné.
 3. Teplota pôdy je ďalším dôležitým bodom. Spiace obdobie rastlín začína na jeseň od začiatku pádu listov. V tom čase už jablone nerastú, ale korene sa zväčšujú, pokiaľ teplota na pôde neprekročí plus štyri stupne. Skúsení záhradníci majú vo svojom arzenáli špeciálne teplomery.
  img ">
Tip! Práca na stavenisku musí začať po 13 hodinách, keď sa zem zahrieva.

Vlastnosti výberu sadeníc

Pri pestovaní záhrady v strednom Rusku na jeseň by sa malo brať do úvahy nielen načasovanie výsadby. Veľký význam má výber sadivového materiálu. Len dobré sadenice v budúcnosti budú spokojní s bohatou úrodou chutných a voňavých jabĺk.

Takže, čo musíte venovať pozornosť:

 1. Najprv sa musíte rozhodnúť, ktoré odrody jabloní rastú na vašich stránkach. Uprednostňujú sa zonálne odrody, ktoré sú už prispôsobené podmienkam regiónu. Hlavná klasifikácia jabloní je z hľadiska dozrievania ovocia. Sú skoré, v polovici sezóny a neskoré dozrievanie. V strednom Rusku, odrody jabloní s neskorým dozrievaním (zima) nemajú čas na dosiahnutie technickej vyspelosti, takže sadenice sú lepšie nezískavať, aj keď si zachovávajú svoju chuť a prospešné vlastnosti počas zimy.
 2. Druhý bod, ktorý tiež nemožno prehliadnuť - miesto nákupu sadenice. Nemali by ste naháňať lacné a kúpiť mladé jablká od náhodných predajcov. Najlepšie je obrátiť sa na miestne materské alebo záhradné centrum. Sadenice v tomto prípade budú zdravé a silné.
  Jablone sa predávajú s uzavretým alebo otvoreným koreňovým systémom. Výsadbový materiál pestovaný v špeciálnom kontajneri je životaschopnejší. Jablko má dobre vyvinutý koreňový systém, preto je miera prežitia vysoká. Okrem toho je preprava výhodná, pretože korene sa neodlomia. Kontrola životaschopnosti koreňového systému jablka je jednoduchá. Ak otočíte hrniec a vyberiete sadenicu, uvidíte, že korene zaberajú celý kontajner.
  img "style =" width: 402px; height: 500px; "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 2188_5.jpg "/>
  Ale môžu existovať jeho úskalia. Bezohľadní predajcovia sa nestarajú vždy o čistotu pôdy. A s ním sa často zaznamenávajú na mieste choroby.
 3. Dôležitá je aj veľkosť sadenice jabĺk. Nevyberajte zarastené rastliny. Strom, ktorý je schopný usadiť sa, nesmie byť starší ako tri roky. Ak je sadenice len jeden rok, potom je ľahšie vytvoriť tvar. Motýle sú lepšie kúpiť s uzavretým koreňovým systémom. Ale rastliny vo veku dvoch alebo troch rokov, ktoré majú otvorené korene, je lepšie vziať koreň, nebude zažiť stres.
 4. Musíte tiež zvážiť, čo vaše jablko bude o niekoľko rokov. Vysoké rastliny produkujú viac ovocia, ale starostlivosť o ne je veľmi zložitá.
 5. Dôležitý je aj spôsob štepu. Ak bol použitý klon, ale jabloň nebude vysoká. Určite ju bradou na náhodných koreňoch. Prvé plody z týchto rastlín sa zbierajú dva roky po výsadbe.

Pokiaľ ide o osivo, určuje ho hlavný koreň a bočné korene. Na každom bočnom koreni sú dobre viditeľné malé korene, ktoré vykonávajú funkciu namáčania. Zvyčajne na takomto podnose rastú silné a vysoké jablone. Ale začínajú prinášať ovocie neskoro. Počkajte na prvé jablká majú menej ako šesť dní.

Hovorili sme o termínoch výsadby a pravidlách pre výber sadeníc jabĺk v strednom Rusku a teraz sa dostávame k otázke výsadby.

Vlastnosti výsadby jabloní na jeseň

Ovocné stromy rastú slabo na bažinatých pôdach a obsahujú veľké množstvo štrku. Majú radi ľahké pôdy s dobrým prevzdušňovaním. Pri výskyte podzemnej vody je tiež potrebné venovať pozornosť. Nemali by byť vyššie ako dva metre. Jablone sa vysádzajú vo vzdialenosti najmenej tri metre tak, aby sa prerastené stromy navzájom nedotýkali. Čo sa týka uličiek, je najlepšie držať krok šesť metrov.

Kopanie jamy

Ak ste sa rozhodli na jeseň zasadiť jabloň na pozemok v strednom Rusku, potom sa musíte rozhodnúť o čase vykopať dieru. Spravidla sa pripravuje 30 dní pred výsadbou tak, aby mala pôda čas na usadenie. Jáma by mala byť okrúhla s priemerom asi jeden meter a hĺbkou najmenej 0,7 metra. Šírka dna a vrchu vybrania má rovnakú veľkosť.

img ">

Pri kopaní diery sa zem položí na dve strany. V jednej dávajú úrodnú pôdu, a na druhej pôde, ktorú si vyberiete zdola.

Akonáhle budete kopať dieru, okamžite kladivo silný kolík v stredu najmenej päť centimetrov hrubé, na ktoré je stonka jablone zviazané. Vzhľadom k tomu, podiel bude v krajine, a vlhkosť bude mať vplyv, v priebehu času to začne hniť. Kolík musí byť o 40 cm vyšší ako jamka.

Varovanie! Kolík musí byť spálený na dne alebo upravený roztaveným záhradným ihriskom.

Ak má sadenice uzavretý koreňový systém, potom nie je potrebná podpora.

Zásyp

Na výsadbu jabloní v centrálnom Rusku av iných regiónoch je potrebné pripraviť správnu pôdu. Pridáme rašelinu, humus, kompost alebo hnoj do pôdy zvolenej z vyššie uvedeného, ​​ako aj organické hnojivá.

img ">

Varovanie! Pri výsadbe jablone sa neodporúča ukladať čerstvý hnoj do diery, pretože môže obsahovať hlísty, spóry chorôb a škodlivý hmyz.

Pôdu premiešajte s výživovými doplnkami. Na dne jamy nalejte drenáž: stredne veľké kamienky. Sú potrebné na udržanie vodnej rovnováhy. Ale ak máte piesočnatú pôdu, kamene nepomôžu. V tomto prípade je potrebná vrstva zadržujúca vodu. K tomu použite hlinku alebo bahno.

img ">

Potom nakladáme do jamy úrodnou zmesou, aby sme v strede vytvorili sklíčko. Pred výsadbou sa jabloňová pôda usadí. Pôda vybraná zo spodnej časti jamy je rozptýlená medzi radmi, aby sa vytvoril hrebeň na zavlažovanie.

Pravidlá pre výsadbu sadeníc

Keď príde čas na sadenie sadeníc s otvoreným koreňovým systémom, pôda v sadbe bude mať čas usadiť sa. Po prehliadke jablone a rozrezaní hnedých alebo poškodených koreňov urobíme dieru v jame av strede kopca.

 1. Apple sadenice umiestnené na kopci, narovnať korene. Dôležité je, že podpora by mala byť na južnej strane závodu. Uistite sa, že koreňový krk a miesto štepu nie sú ponorené do zeme, ale vystupujú nad ním vo výške 5 cm. Krk krku sa nazýva bod, kde kôra zelenej farby zhnedne. Ak je toto miesto pod zemou, potom jabloň bude naďalej zaostávať v raste, preto bude mať nepriaznivý vplyv na rodenie. Niekedy jablko strom zomrie, pretože to.
  img ">
 2. Pri sadení sadeníc s uzavretým koreňovým systémom vykopávajú dieru v pomere k veľkosti hrnca a pokrývajú ju úrodnou pôdou s výživnými prísadami bez poškodenia pôdy tkanej koreňmi.
  img ">
  Uistite sa, že krk nie je uzavretý.
 3. Bez ohľadu na to, čo koreňový systém rastliny, po prvom spánku koreňov so zemou, voda sa naleje do jamy. To tlačí zem nadol, prázdne miesta medzi koreňmi sú vyplnené. Tak konajte, až kým nebude jamka naplnená na vrchol. Práve pri výsadbe jabloní v jamách je potrebné vyplniť aspoň štyri vedrá vody.
 4. Keď je diera naplnená, pôda je utlačená a mladá rastlina je viazaná na podperu. Tesne lano priťahuje, pretože strom bude rásť.

img ">

POZOR! Na viazanie použite trvanlivý povraz a medzi ním a stromom položte kus látky, aby nedošlo k poškodeniu kôry.

Odchod po pristátí

Či už si sadenice zvykne alebo nie, závisí od záhradníka:

 1. Po prvé, šťastie na vás čaká, ak bolo pozorované načasovanie výsadby jablka, a stromček sám o sebe bol zdravý. Ako sme už povedali, v strednom Rusku je 15. september - 15. október.
 2. Po druhé, po starostlivom odlupovaní sadenice sa vykonáva mulčovanie.

img ">

Na tento účel sa používa humus alebo rašelina. Ak sa na jeseň nepretrvá vždy, je potrebné zasadiť vysadené rastliny aspoň raz týždenne. Nie je potrebné ľutovať vodu, ale nie je potrebné ju privádzať do močového stavu.

Varovanie! Niekedy sa stáva, že napriek dodržiavaniu všetkých princípov pristátia, koňský krk pod váhou zeme stále klesá. V tomto prípade ho musíte jemne vytiahnuť zo zeme.

Užitočné tipy od Oktyabrina Ganichkina:

záver

Ako vidíte, výsadba jabloní na jeseň nielen v strednom Rusku si vyžaduje určité znalosti a zručnosti. Skôr ako začnete, znova si prečítajte článok a sledujte video. Spoločne to pomôže zvládnuť plánované podnikanie. Koniec koncov, záhrada na mieste nie je len chutné jablká, ale aj spoločná práca celej rodiny v starostlivosti o jablone vysadené na jeseň.