Záhradníctvo

Ako prerezať mladé jablko na jeseň + schéma

Pre mladé jablone niesť ovocie, je potrebné sa o ne postarať správne. Udalosti by mali prispieť k posilneniu imunity ovocných stromov. Ak má jablko dostatok výživy, potom bude mať rastlina zdravý kmeň, korene. Okrem jedla a zalievanie, budete potrebovať ďalšie prerezávanie jabloní na jeseň.

Vďaka tomuto postupu sa rastlina stáva mrazuvzdornou a na jar rýchlo začína rásť. Ale mladé jablone sú na jeseň rozrezané iným spôsobom ako dospelí, pretože aj účel práce je iný. O pravidlách práce na záhrade na jeseň sa bude diskutovať v článku. Okrem obrázkov, bude vaša pozornosť bude prezentovaná na video, ktoré je určené na pomoc začínajúcim záhradníkom.

img ">

Prečo potrebujete prerezávanie

Začiatok záhradkárov sa bojí nástupu jesene, pretože musia pripravovať mladé jablone na zimovanie. Okrem kŕmenia, budete tiež musieť znížiť vetvičky. Ako sme už uviedli, prerezávanie na jeseň má iné ciele. Jedným z nich je zvýšenie výnosu mladých jabloní v budúcnosti.

Je to všetko o vnútornej biológii rastliny. Tak je usporiadané, že jabloň vždy siaha po slnku as maximálnym tieňovaním sa znižuje. Akonáhle sa na mieste, mladý jabloň začína usadzovať, preto vytvára potrebné podmienky pre rast:

 • koruna je čo najhustejšia;
 • kmeň a väčšina vetiev zostane v tieni.

Ak nebudete dávať pozor na tvorbu koruny, potom v dôsledku na jabloni sa objaví veľa ďalších výhonkov a konárov, ktoré budú ťahať živiny na ich vývoj, a plodenie bude slabnúť do pozadia. Samotné plodenie je pre ovocné rastliny stresom. Jabloň si "myslí", že jej čas sa kráti, preto dáva úrodu.

Začiatočníci záhradníci by mali vziať do úvahy, že prerezávanie mladého jablone na jeseň, rovnaký stres, ktorý stimuluje strom zasadiť puky a výnos plodiny budúci leto.

Je to dôležité! Jesenné prerezávanie mladého jablone, vyrobené s chybami, bude mať negatívny výsledok, ktorý sa často stáva u začiatočníkov.

Orezávacie nástroje

Prerážanie mladého jablka na jeseň je vážna operácia. Začiatočníci by mali pochopiť, že by ste sa naň mali starostlivo pripraviť: vyzdvihnúť potrebné nástroje a oblečenie:

 • rebrík alebo rebrík;
 • okuliare, rukavice;
 • záhradné ihrisko;
 • rezačky alebo ostré nožnice.

Ak musíte pracovať s jabloňami vo veku 4-5 rokov (sú stále považované za mladé), potom by mali byť vetvy rozrezané pílkou.

img ">

Tip! Pred začatím práce sa odporúča umyť rezné časti nástrojov teplou vodou a sódou alebo utrieť vodkou.

Nováčik záhradníci potrebujú vedieť, že nástroje na prerezávanie jabloní na jeseň musia byť sterilné, pretože dostať infekciu cez plátok nielen zvyšuje dobu hojenia rany, ale môže tiež spôsobiť smrť mladých ovocných stromov po prerezávaní.

Kedy prerezávať jablone

Keď sa na jeseň alebo na jeseň rozsekne jabloň, rozhodne sa, pretože v tejto veci neexistujú jednotné kritériá. V niektorých prípadoch, aj v lete je potrebné vykonať podobnú operáciu. Aj keď jesenné prerezávanie jabloní je považované za najúspešnejšie.

Je to dôležité! Z kvality odstraňovania pri páde ďalších konárov a výhonkov závisí od výnosu jabloní v nasledujúcich rokoch.

Ako prerezávať mladé jablone v jesennom videu pre začiatočníkov:

Poďme zhrnúť

Tak sme stručne opísali, ako na jeseň správne orezať mladé jablone. Tento postup prispieva k:

 • vytvorenie silného koreňového systému a správneho vývoja rastliny ako celku;
 • formovanie koruny, preto v budúcnosti sa môžete spoľahnúť na vynikajúcu úrodu jabĺk;
 • Odolnosť jablka voči blížiacej sa zimnej sezóne, silným vetrom av jarnom a letnom období rôznym chorobám;
 • omladenie ovocného stromu;
 • prístup svetla a tepla do všetkých častí závodu, voľná cirkulácia vzduchu.

V skutočnosti, prerezávanie jabĺk na jeseň nie je tak zložitá operácia. Hlavná vec je študovať materiály, sledovať video, potom začiatočníci záhradníci môžu vyrovnať s nadchádzajúcou prácu.