Záhradníctvo

Jabloňová odroda Ligol: fotografie a opis odrody

Ako často záhradník v snahe o určité rarity a zázraky pre jeho záhradu zabúda na najjednoduchšie, ale zároveň drahé pre srdce a nenáročné ovocie, ako sú jablká. Zdá sa, že je najbežnejšia a rastie v každej záhrade, ale aj medzi nimi môžete nájsť zaujímavé odrody, ktoré dobývajú buď svojím vzhľadom, alebo neokázalosťou, alebo vynikajúcou chuťou a schopnosťami pre dlhodobé skladovanie, a niekedy všetky vyššie uvedené vlastnosti spolu.

Takýto druh jablka je Ligol. Patrí do zimných odrôd jabĺk a v poslednej dobe sa začínajú tešiť z osobitnej popularity. Pretože v lete a na jeseň ovocie sú zvyčajne hojné a jablká nie sú obzvlášť cenné. Ale jablká, ktoré v plnej miere odhaľujú svoju vôňu a vôňu len v januári a môžu byť bezpečne uskladnené až do apríla, samozrejme, nemôžu vzbudiť záujem.

img ">

Odroda Ligol a jeho opis

Už dlhú dobu, v roku 1972, v poľskom meste Skierniewice kultivovali vedci Ústavu záhradníctva a kvetinárstva Ligol jabloň.

Varovanie! Bola získaná krížením pomerne známych a pozoruhodných odrôd jabloní samotných Golden Delicious a Linda a absorbovala ich najlepšie vlastnosti.

Odrody stromov Ligol charakterizovaný priemerným rastom jabloní a vo veku desiatich rokov dosahuje jabloň výšku iba 3,5 metra. Najintenzívnejší rast možno pozorovať v jabloňach tejto odrody v prvých rokoch života. S nástupom plodenia sa tempo rastu mierne spomaľuje.

Zahusťovanie korunky, s tvarom pripomínajúcim širokú pyramídu, je stredne veľké a vetvy samotné rastú v pomerne veľkom uhle k trupu - 65-85 stupňov. Vzhľadom na túto skutočnosť preniká do medzier medzi vetvami dostatočné množstvo vzduchu, čo znamená, že jabloň znižuje riziko ovplyvnenia rôznymi hubovými chorobami. Kostra samotného stromu je dosť silná.

img ">

Listy jabloní Ligol sú mierne pretiahnuté, majú špicatý hrot, farba je tmavo zelená, spodná strana je dospievajúca. Tam sú skrútené listy s zubatými hranami. Rast hlavnej zelenej hmoty nastáva v období od mája do júla. A jablko necháva Ligol konečne na konci októbra - novembra.

Doba kvitnutia je krátka, do 10 dní, biele veľké kvety kvitnú skôr neskoro, na konci mája.

Keďže táto odroda jabĺk bola pôvodne vytvorená na komerčné účely, je samovoľne zamorená. To znamená, že pre dobré plodenie potrebuje rastúce jablone iných odrôd. Okrem toho existujú odrody jabloní, ktoré najlepšie vyhovujú Ligola ako opeľovače. Tieto zahŕňajú najmä:

  • majster;
  • McIntosh;
  • Idared;
  • Golden Delicious;
  • Gloucester;
  • Spartan;
  • Red Delicious;
  • Fuji;
  • Zlatá horúčka;
  • Cortland.

Musím povedať, že všetky tieto odrody sú zaujímavé pre svoje kvality, a je nepravdepodobné, že by ste ľutovali, že ste vysadili jeden z nich na váš pozemok.