Nástroje a vybavenie

Infračervený ohrievač s termostatom

Tradičný systém vykurovania pre vidiecky dom nie je vždy vhodný. Kotol musí byť neustále udržiavaný, aj keď majitelia nie sú v krajine, takže voda v radiátoroch nemrzne. Je to veľmi nerentabilné a nebezpečné. Uložiť na vykurovanie pomôže infračervené ohrievače s termostatom pre záhradu, rýchlo vykurovanie miestnosti pre príchod vlastníkov.

Klasifikácia IR ohrievačov

Neprejdime do podrobností o všeobecných výhodách a nevýhodách infračervených ohrievačov, pretože tieto indikátory sú prítomné v akomkoľvek zariadení. Teraz sa pokúsime zvážiť všetky typy infračervených ohrievačov a nechať si, aby si sám užívateľ rozhodol, čo mu vyhovuje najlepšie.

Rozdiel modelov podľa polohy

Pravdepodobne bude správne začať preskúmanie rozdielov medzi infračervenými ohrievačmi na ich mieste inštalácie. To pomôže záhradníkovi vybrať ten správny model.

Podlahové modely

Pohodlie použitia podlahových infračervených ohrievačov vďaka voľnému výberu miesta ich inštalácie. Prístroj možno umiestniť podľa vlastného uváženia v ktorejkoľvek časti miestnosti. Mnoho podlahových modelov pracuje na skvapalnenom plyne, čo eliminuje ich pripojenie k elektrickej sieti.

Použitie podlahových modelov má niekoľko funkcií:

 • Zariadenie inštalované na podlahe má vysokú účinnosť až na 99%. Mnoho modelov používa ako palivo fľaškový plyn propán-bután. Nízke náklady na plyn určujú hospodárnosť vykurovania a jeho mobilitu. Výmenník ohrievača je možné presunúť na ľubovoľné miesto.
 • Modely podlahy sú vybavené snímačmi. Zariadenie je schopné vypnúť sa v prípade vyskladnenia a nedostatku kyslíka v miestnosti.

Napriek senzorom vypnutia je potrebné vedieť, že v prevádzke prístroj výrazne spaľuje kyslík. Pokiaľ má senzor čas na prácu, nízka hladina kyslíka negatívne ovplyvní zdravie človeka. V miestnosti, kde sa používa ohrievač, sa musí venovať pozornosť vetraniu.

Nástenné modely

Vo vzhľade infračervené ohrievače na stenu nie sú nič iné ako tradičné radiátory. Jediný rozdiel je v tom, že radiátor je viazaný na vykurovací systém a je inštalovaný v určitej výške od podlahy a infračervený ohrievač je možné upevniť na ľubovoľnú časť steny.

Pozrime sa na funkcie infračervených ohrievačov na stenu:

 • Moderný dizajn modelov nezhorší interiér žiadnej miestnosti. Inštalácia zariadenia nie je ovplyvnená výškou stropu. Vo veľkých miestnostiach sú ohrievače upevnené okolo obvodu budovy a vždy pod oknami.
 • Ak chcete zariadenie upevniť na stenu, potrebujete len niekoľko skrutiek s hmoždinkami. Inštalácia je dostupná ľubovoľnej neskúsenej osobe.

Modely stien sú považované za bezpečné, pretože nie je možné náhodný kontakt osoby s vykurovacím telesom.

Tip! Na dosiahnutie čo najlepšieho efektu vykurovania miestnosti môže byť kombinácia stenových modelov so stropom. Niekedy sú samotné stropné ohrievače pripevnené k stene vo vzdialenosti 250 mm od stropu.

Stropné ohrievače IR

Najpopulárnejšie infračervené ohrievače s termostatom na dávanie sú považované za stropné inštalácie. Stačí stačiť vykurovací panel na strop a nikomu to neruší.

Je to dôležité! Výber výkonu ohrievača závisí od výšky stropu. Čím vyššia je miestnosť, tým silnejší je prístroj.

Stropné infračervené ohrievače majú svoje vlastné charakteristiky:

 • Najlepšie vykurovanie sa dosahuje v miestnostiach s vysokými stropmi. Vyžarované teplo sa šíri do všetkých častí miestnosti. V dome s nízkymi stropmi bude účinnosť stropných modelov nízka a je lepšie ich odmietnuť.
 • Inštalácia stropných ohrievačov je rovnako jednoduchá ako modely stien. Pri upevnení vykonajte rovnaké skrutky s hmoždinkami.
 • Fixované na stropné zariadenie môžete vždy prispôsobiť svojmu vkusu pre lepšie odvádzanie tepla v miestnosti.

Mnohé stropné ohrievače môžu byť diaľkovo ovládané. To zvyšuje pohodlie pri ich používaní.

Rozdiel v rozsahu vyžarovania a typu nosiča energie

Infračervené ohrievače majú tri skupiny rozdielov v dĺžke vyžarovanej vlny:

 • Rozsah žiarenia krátkovlnných modelov je v rozmedzí 0,74 - 2,5 mikrónov. Také ohrievače sú považované za najvýkonnejšie. Nie sú používané v obytných priestoroch a dokonca aj v obchodoch. Zariadenia sú určené na usporiadanie vykurovania veľkých priemyselných budov a staníc.
 • Žiarenie modelov so strednou vlnou má rozsah 2,5 až 50 mikrónov. Tieto zariadenia sa úspešne používajú vo všetkých obytných oblastiach.
 • Ohrievač s dlhým žiarením sa považuje za najbezpečnejšie. Rozsah vlnovej dĺžky 50-1 tisíc mikrónov má priaznivý vplyv na osobu. Takéto modely sa odporúčajú pre detské inštitúcie a nemocnice.

Všetky infračervené ohrievače sú napájané špecifickým zdrojom energie, ktorý ich rozdeľuje aj do samostatných skupín:

 • Zariadenia naftového motora pracujú spaľovaním kvapalného paliva, v tomto prípade motorovej nafty. Takéto modely nie je možné používať na vykurovacie účely z bezpečnostných dôvodov a v samotnom dome nie je potrebné mať nepríjemný zápach.
 • Plynové infračervené ohrievače sú poháňané prírodným alebo skvapalneným plynom propán-butánu čerpaným do valca. Je možné ohrievať obytnú budovu s prístrojom, ale nie je to bezpečné. Potrebujete nepretržité monitorovanie ohrievača a zabezpečenie prúdenia čerstvého vzduchu. Pre túto krajinu je lepšie vylúčiť túto možnosť.
 • Elektrické spotrebiče sú najbežnejšie. Pozostávajú z infračerveného žiariča a odrážača tepla. Pre to, že je to najvýhodnejšia a najpriaznivejšia voľba.

Na základe zohľadnených rozdielov možno konštatovať, že infračervené modely strednej a dlhej vlnovej dĺžky poháňané elektrickou energiou budú vhodné na dávanie.

Varovanie! Ak sú v dome malé deti, je lepšie nakupovať elektrické modely bez reflektora. Takéto panely sa nevyhrievajú nad 90 ° C, čo pri úniku dieťaťa spôsobí popáleniny.

Rozlíšenie elektrických ohrievačov podľa typu vykurovacieho telesa

Všetky elektrické infračervené ohrievače sú vybavené vykurovacím telesom. Od neho prichádza teplo rozptýlené okolo miestnosti.

Wolfrámové vlákno

Najčastejším materiálom vykurovacieho telesa je volfrám. Spirály z tohto kovu sa používajú pri všetkých starých ohrievačoch, pri- márnych elektrických peciach atď. V infračervených ohrievačoch je vlákno z volfrámu uzavreté v sklenenej trubici s vákuom. Niekedy namiesto vákua sa do trubice vháňa zmes plynov. Takýto ohrevný prvok sa nazýva halogén. Počas prevádzky sa cievka ohrieva až na 2 000.0C. Nevýhodou ohrievača je silná jasnosť vyžarovaných krátkych vĺn počas prevádzky.

Ohrievač uhlíkových vlákien

Pri výrobe uhlíkových vlákien sa používa špirála uhlíka. Princíp fungovania ohrievača je rovnaký ako v prípade wolfrámového vlákna, iba v tomto prípade sú emitované dlhé vlny. Spirálové uhlíkové vlákno uzavreté v sklenenej trubici s vákuom. Účinnosť vykurovania je 95%. Nevýhodou ohrievača sú vysoké náklady a nízka pevnosť konštrukcie.

Trubicové ohrievače

Konštrukcia vykurovacieho telesa pripomína už zohľadnené vykurovacie telesá vyrobené z volfrámu a uhlíkových vlákien. Jediný rozdiel je, že špirálový ohrievač nie je uzavretý v skle a hliníková trubica. V infračervených ohrievačoch sa obvykle inštaluje niekoľko vykurovacích prvkov na hliníkových doskách s maximálnou teplotou vyhrievania 300oC. Konštrukcia ohrievača na vykurovacích telesách sa považuje za odolnú. Jedinou nevýhodou je slabá praskanie prvku počas ohrevu.

Keramický ohrievač

Konštrukcia ohrievača pozostáva zo špirály, ktorá ohrieva keramický panel. Zhora je keramika ošetrená špeciálnym lazúrovým lakom. Účinnosť keramického ohrievača je najmenej 80%.

Mikatermické ohrievač

Pracovným prvkom mikatermicského ohrievača sú platne zo špeciálnej zliatiny, ošetrené sľudou. Pri prechode elektrického prúdu cez ne je generované infračervené žiarenie. Dosky sa ohrievajú maximálne na 60 ° CoC, čo vylučuje možnosť spálenia pri dotyku. Ohrievače s mikatermicským ohrievačom sa líšia moderným dizajnom. Ich nedostatok vysokých nákladov a nízkej efektívnosti dosahuje maximálne 80%.

Infračervené ohrievače na filmy

Vynikajúcou možnosťou na vykurovanie obývacej izby je filmové infračervené ohrievače. Môžu byť položené na podlahu alebo strop miestnosti.

Podlahové kúrenie

Film slúži ako zdroj infračerveného žiarenia. Je umiestnená priamo pod podlahou. Aby bolo vyžarované teplo smerované len v smere miestnosti, pod fóliou je umiestnený tepelný izolátor - izolón. Ovláda činnosť termostatického filmu. Ukazuje sa, aký druh "teplej podlahy" systém, ohňovzdorný a veľmi prospešné pre dávanie.

Varovanie! Použite systém "teplá podlaha", pretože hlavné vykurovanie miestnosti nemôže.

Film na vykurovanie stropov (PLEN)

Princíp fungovania stropného filmu PLE je rovnaký ako pre podlahu. Je pripevnený k stropu s podkladom rovnakého izolu. Film je pripojený k sieti pomocou termostatu. Maximálna teplota vykurovania - 50oC. Je efektívne používať PLE s podlahovým filmom, avšak počiatočné náklady na jeho získanie sú dosť hmatateľné.

Typy termostatov, spojenie a princíp ich práce

Termostat je zodpovedný za prevádzkové režimy ohrievača, to znamená, že reguluje teplotu vykurovania. Existuje druhé meno termostatu - termostat. Princípom termostatu je zachytávanie teploty snímača okolitého vzduchu. Podľa zadaných parametrov snímač odošle signál do elektronického obvodu, ktorý je zodpovedný za napájanie alebo odpojenie napätia do vykurovacieho telesa infračerveného ohrievača.

Niektoré modely infračervených ohrievačov majú zabudované termostaty. Ak nie, budete ho musieť nainštalovať sami.

Termostaty sa vyberajú podľa teploty vykurovania ohrievačov a sú:

 • vysoká teplota - 300-1200oC;
 • stredná teplota - 60-500oC;
 • nízka teplota - až 60oS.

Existujú dva typy termostatov:

 • Mechanické zariadenia sú navrhnuté tak, aby manuálne nastavili teplotu na stupnici otočením páčky alebo stlačením tlačidla. Výhoda termostatu - nízka cena, nevýhoda - nie je možné nastaviť presnú teplotu.
 • Elektronické modely sú presnejšie. Majú funkciu programovania. Zmena prevádzkových režimov sa vykonáva na dotykovej obrazovke alebo tlačidlách. Chýbajúce elektronické termostaty pri vysokých nákladoch a zložitosti riadenia.

Pri pripájaní termostatu sa dodržiava niekoľko pravidiel:

 • maximálna výška termostatu z podlahy - 1,5 m;
 • aby ste získali presné údaje pod termostatom pripevneným na stene, je potrebné priložiť tepelný izolátor;
 • k termostatu možno pripojiť iba 1 ohrievač;
 • je potrebné dodržiavať súlad výkonu termostatu a ohrievača;
 • Na inštalovaný termostat nesmú byť dotknuté žiadne predmety.

Podľa spôsobu inštalácie sú regulátory teploty skryté a otvorené. Schéma zapojenia sa zobrazí na fotografii.

Video hovorí o ohrievačoch UFO IR:

Zhrnutie výberu infračerveného ohrievača

Zvyšuje sa to, čo sme si mysleli, že pre ekonomické vykurovanie dacha je potrebné zariadenie s termostatom. Odpoveď na otázku, ako vybrať infračervený ohrievač, aby ste na prvom mieste uviedli, bude určenie miesta jeho inštalácie. Ak je v letnej chate plyn, potom na vykurovanie verandy, terasy a iných podobných vetraných miestností odporúčame uprednostniť plynové infračervené zariadenia. Pre obytné priestory sa určite hodia elektrické modely. Ktorá z nich si vyberiete, závisí od preferencií vlastníka a jeho peňazí.

Zriadenie samo-infračervených ohrievačov, ktoré treba dať do úvahy, by malo byť brané do úvahy jedno pravidlo, termostat by nemal spadnúť do poľa infračerveného žiarenia a nemal by spadnúť slnečné lúče. A pri výbere správneho zariadenia pomôže našim poradcom a odporúčaniam predajcovia elektrického tovaru.