Hospodárstvo

Ako včely prezimujú v plastových úľach

Prezimovanie včiel v úli, presnejšie povedané, príprava na toto obdobie je rozhodujúcim momentom, ktorý sa začína na konci medonosnej sezóny. Zimovanie v závislosti od klimatických podmienok trvá 2 mesiace až 6 mesiacov. Aby včelie kolónie vychádzali zdravé na jar, je potrebné poriadne zorganizovať zimovanie a vykonávať včasnú starostlivosť. Stav včiel a úspešný odchod zo zimovania závisí od pravidelnej kontroly včiel v zime.

Čo robia včely v úli v zime

Počas teplých dní môžete sledovať životnú aktivitu včiel, ale od novembra do marca sa stávajú menej aktívnymi, nelietajú z úľa a konzumujú malé množstvo jedla.

S nástupom zimy, včely začnú opatrne utesniť medzery, izolujú steny s propolisom a urobia výstup čo najužší. Takáto starostlivá práca ochráni včeliu rodinu pred chladným počasím a zrážkami.

Po vykonanej práci sa hmyz zhromaždí v hustej živej guličke, ktorá je zvonku tvorená pevnými starými včelami a vo vnútri živými mladými. Pri neustálom pohybe včely uvoľňujú energiu a tým vytvárajú potrebnú teplotu pre životne dôležitú činnosť.