Záhradníctvo

Spracovanie jabĺk na jar, v lete a na jeseň

Chrasta na jabloni je plesňové ochorenie, ktoré sa často vyskytuje na mnohých ovocných stromoch. Milióny hmyzu: mravce, chrobáky, motýle nesú mikroskopické spóry huby na ich telách, zanechávajúc na všetkých častiach stromu, na listoch, ovocí, kôre. V súčasnosti sú spory v relatívnom mieri, kým sa na ich rozvoj neočakávajú priaznivé podmienky. Takéto podmienky sa vyskytujú po silných dažďoch. Vlhkosť, padajúca na spóry huby, im dodáva jedlo pre rýchle a deštruktívne (pre stromy) distribúciu. Je potrebné bojovať proti chrastavitosti na jar, v lete, na jeseň, inak listy jablone budú chradnúť, ovocie stratí svoju prezentáciu a vetvy a kmene budú neustále konzumované chrastbou (pozri foto).

Chrasta na jabloni

Hlavné vlastnosti

Čoskoro na jar, hlavné nosiče spór spor, hmyz, prebudiť. Vietor a dážď tiež nesú spóry húb, ktoré sa rýchlo šíria do všetkých rastlín v záhrade. Na jablkách a hruškách dochádza k výrazným zmenám:

 1. Prvá etapa strupy na jabloni: na listoch stromu je nájazd v miestach infekcie, jeho farba je olivová, textúra je zamatová.
 2. Druhá etapa vývoja chrastavitosti: škvrny na opadaných listoch stmavnú, stanú sa svetlohnedými.
 3. Tretia etapa ochorenia stromov: mladé výhonky jabĺk černých, suchých a kvapkajúcich, listy spadajú predčasne, praskliny sa objavujú na vetvách dospelých rastlín, veľa tmavohnedých škvŕn tvorí na ovocí, praskliny jabĺk a pádu.

Chrasta na jabloni znižuje výnos, plody strácajú svoju prezentáciu, jablká oslabujú, ich životaschopnosť klesá, zomierajú v zime, nemajú silu odolávať mrazu. S cieľom pomôcť jabloňam prekonať chorobu a prežiť v boji proti nej, záhradníci každoročne spracúvajú ovocné stromy rôznymi spôsobmi. Na jar, v lete, na jeseň, niekedy v zime (ak to počasie dovolí), idú do bezohľadného boja s chrastavosťou. Budeme hovoriť o niektorých spôsoboch a metódach tohto boja, s ktorými môžete chrániť stromy vo vašej záhrade.

Pozrite si videá uverejnené v príslušných častiach nášho článku. Pomôžu Vám vykonávať všetky tieto aktivity v praxi.

Metódy boja

Existuje mnoho spôsobov, ako chrániť ovocné stromy pred poškodením chrastavitosti, je potrebné uplatňovať komplexné opatrenia: prevencia, chemikálie, ľudové prostriedky. Musíte začať preventívnymi opatreniami, aj keď sú vaše jablone úplne zdravé:

 • včasné čistenie záhrady pred padlým lístím a ovocím;
 • odstraňovanie konárov, listov a jabĺk infikovaných chrastavom;
 • likvidácia zvyškov rastlín (spaľovanie);
 • pravidelné uvoľňovanie a kopanie pôdy okolo kmeňov jablone;
 • je potrebné odstrániť nedostatky v hornom obväze, aplikovať hnojivo v správnom množstve av určitých termínoch;
 • neustále monitorujú vniknutie vlhkosti: v prípade silného dažďa, drenážnej drenáže, a počas suchých období je potrebné zavlažovanie - 2 krát týždenne, 20 litrov vody na strom;
 • 1-2-krát počas sezóny je potrebné postriekať jablko roztokom fungicídu (tekutina Bordeaux, sivá farba a iné).

Pozrime sa bližšie na to, aké opatrenia je potrebné prijať na jar, v lete a na jeseň, aby sa zabránilo výskytu chrastavitosti alebo predchádzaniu symptómom.

Jarná prevencia

Na jar, keď sa stromy rozpúšťajú prvé púčiky, mladé výhonky a listy sú veľmi citlivé na mnohé plesňové ochorenia. Obvyklá jarná práca spojená s prevenciou chrastavitosti jabĺk:

Spracovanie jabloní na jar

 • aplikovať organické hnojivo v kruhu s priemerom 0,6 - 1,0 m: hnoj, ktorý sa počas zimy hnil, kompost, rašelina a popol, pri dodržaní aplikačných dávok ovocných stromov: hnoj - 2-3 vedrá, kompost - 2 vedrá, rašelina - 1 vedro , popol - 0,5 lyže;
 • vykopať pôdu, odstrániť minuloročné lístie a padnuté vetvy;
 • vodu jablone (10-15 litrov);
 • dodatočne upravovať vlhkú pôdu močovinou (karbamid), chloridom draselným alebo roztokom dusičnanu amónneho (pozri video);
 • na kmene aplikujte vápno do výšky 1 m;
 • Všetky vetvy a kmeň sprejujte roztokom Bordeaux.

Všetky tieto aktivity, sa snažia hrať pred prvými púčiky kvitnú na jabloni.

Varovanie! Buďte opatrní pri získavaní mladých sadeníc jabĺk. V snahe o zisk, súkromní predajcovia umožňujú predávať chrasty infikované rastliny, opierajúc sa o neskúseného kupujúceho. Ak si nie ste istí vo svojich vedomostiach, kúpte si od spoľahlivého dodávateľa alebo získajte pomoc skúseného záhradníka.

Ľudové prostriedky

Záhradníci, ktorí neakceptujú používanie chemikálií v záhrade, odporúčame niektoré populárne metódy riešenia chrastavitosti.

 1. Roztok chloridu sodného. 10-litrový vedro na vodu používa 1 kg soli. Postreky vyrobené skoro na jar, keď jablko je stále v pokoji, to znamená, skôr, než púčiky napučať.
 2. Tinktúra prasličky. 1 kg čerstvej trávy prasličky sa naleje 5 litrami vriacej vody, naplní sa 3 dni, potom sa 1 liter tejto infúzie zriedi 10 litrami vody. Keď sa objavia prvé listy, nastriekajte jablko.
 3. Roztok horčice. 100 g suchej horčice sa rozpustí v vedre s horúcou vodou a dôkladne sa mieša, kým sa práškové častice úplne nerozpustia. Toto riešenie môže byť striekané jablkovým chrastom kedykoľvek, bez ohľadu na vegetačné obdobie stromu. Počas celej sezóny robia 4 spreje.
 4. Roztok manganistanu draselného. Roztok by mal mať vysokú koncentráciu, tmavo fialovú. Používa sa na liečbu a prevenciu chrastavitosti jabĺk, hrušiek a iných ovocných stromov. Choré a zdravé rastliny sa ošetrujú 3 krát v intervale 20 dní.
 5. Srvátkové baktérie. Pripravte čerstvé sérum, prefiltrujte cez gázu, aby ste zabránili upchávaniu trubice postrekovača, nalejte ho do nádrže na postrek a ošetrte chorý strom, všetky jeho časti: listy, plody, vetvy. Skúsení záhradníci zabezpečujú, že chrasta na jabloni je zničená prvýkrát.

Priateľstvo so susedom

Letné chaty našich záhradkárov sú často tesne vedľa seba, kvôli malým plochám sú oddelené len nízkymi plotmi. Všetky vaše kontroly chrastavitosti môžu byť neúčinné, ak infikované susedné jablone nie sú správne spracované. Čoskoro sa spóry huby presunú zo susedných stromov do už vyliečených jabloní.

Pre taký boj, stačí, aby sa spriatelili so svojimi susedmi, kombinovať svoju silu a zdroje na odstránenie tejto nákazlivej choroby z vašich záhrad. Až keď bude táto podmienka splnená, úplne sa zbavíte chrasty a výnos jabloní nebude trpieť.

záver

Chrastavitosť na jabloni je nebezpečná choroba, ale neustála starostlivosť o záhradníkov pre ich zelené zvieratá pomáha v boji proti hubám. Nedovolia smrť rastliny, prejavujúc svoju lásku v neúnavnej pomoci chorého výhonku, dokonca aj tých najmenších alebo už vyzretých.

Pozrite si video: Lis na cesnak PRESTO (Septembra 2022).

Загрузка...