Krajinný dizajn

Skalná záhrada na mieste - vyberajte, navrhujte a vyzdobte sa

Niektorí leto obyvatelia priraďujú návrh svojich stránok odborníkom, iní sa snažia nezávisle realizovať kreatívne nápady. V každom prípade dizajn krajiny nemôže robiť bez vytvorenia scénických oblastí, originálnych kombinácií a nečakaných riešení. Vrcholom mnohých projektov je alpský sklíčka alebo skalná záhrada.

Vysielanie zo Stredozemného mora, kombinujúci všetky vlastnosti divočiny, takýto exotický hosť okamžite transformuje celý vzhľad miesta. Vytvára skutočný pocit prítomnosti časti alpských hôr s horninami a bujnou vegetáciou medzi zvyčajnými kompozíciami pre naše oči.

Vytváranie krajiny je mimoriadne vzrušujúce, krásne a mimoriadne. Koniec koncov, opakovať presne to isté riešenie, aj autor nebude úspešný. Správnou kombináciou rastlín a kríkov, organicky položených kameňov je skalná záhrada. Je však veľmi dôležité naplánovať to tak, aby nevyzerala ako obyčajná hromada kameňov medzi zelenou hmotou, ale harmonicky zapadajú do zvyšku krajiny. Rovnako ako akýkoľvek dizajnový prvok, rocková záhrada existuje v rôznych verziách.

Vzory skalných záhrad sa líšia v princípe výberu a umiestnenia kameňov. Pokúsime sa zamerať sa na najbežnejšie.

Ktorá záhrada si vyberiete

Akonáhle sa rozhodlo o vytvorení skalnej záhrady na mieste, nastane okamžite otázka: "Ktorá je lepšia?". Najznámejšou zo všetkých odrôd je Alpský vrch. Niektorí dokonca veria, že tieto pojmy sú úplne totožné. Ale druh rockovej záhrady je oveľa viac. A je veľmi ťažké určiť, ktorý z nich je lepší. Krása na webe pridá akékoľvek, ale ktorá z nich je pre vás to pravé, skúsme to zistiť. Zoznámte sa s najmenšími nápadmi:

Miniatúrna alebo kontajnerová skalka

Veľmi pohodlný vzhľad, ktorý môže byť usporiadaný v akejkoľvek časti lokality. Ak chcete vytvoriť akékoľvek kapacity, okrem plastov. Iný typ žľabu, kameň alebo guľatina, kameň s otvormi, hlinená nádoba, dokonca aj škrupina z vlašských orechov slúži všetko pre slávu. Domáci dizajnéri sa nemôžu obmedziť na to, aby získali originálnu skalku. Koniec koncov, môže byť umiestnený aj tam, kde je veľmi málo voľného miesta. Krásny dizajn a kompetentný výber rastlín - to je všetko, čo bude potrebné. Pre takúto skalku vyzdvihnúť malé kamene a miniatúrne rastliny. odporúčania:

 • štrk, ktorý je vhodný na to, aby bol úhľadný, dobre spojený s nádobou;
 • rastliny - pomaly rastúce alebo trpaslíkové;
 • Uistite sa, že používate zákony zloženia.
Varovanie! Skalné záhrady sú viacvrstvové.

V tom spočíva určitá zložitosť, ale je nevyhnutné dodržiavať technológiu zariadenia. V opačnom prípade môžete získať len sadu kameňov.

mozaika

Iný typ skalnej záhrady na malej ploche. Náklady na jej vytvorenie sú minimálne a záhrada získava oveľa viac čaro, krásu a pohodlie. Hlavnými materiálmi pre dizajn takejto skalnej záhrady budú malé kamienky. Môžu byť monofónne alebo viacfarebné. Všetko závisí od plánovaného zloženia kameňov a rastlín.

Najprv sa rozhodnite, kde bude umiestnená mozaika skalná záhrada. Bude to mať malú platformu, kde musíte vykopať dieru. Jeho tvar by mal zopakovať zamýšľaný vzor a hĺbka by nemala presahovať 20 cm. Steny priehlbiny by mali byť vystužené doskami alebo azbestovým cementom. Na dne najprv položte vrstvu piesku, potom - drvený kameň alebo štrk. Vrstva vrstiev, nalievaný cement alebo iná upevňovacia hmotnosť. Teraz potrebujeme malý talent. Je potrebné, aby sa do tejto vrstvy stlačili oblátky navlhčené vodou pred tým, ako sa hmotnosť začala spevňovať. Po nakreslení obrázka sa zrolí ťažkým predmetom.

Mini rockové záhrady pomáhajú šetriť miesto a súčasne vytvárajú originálne snímky, vodopády a potoky v menšej veľkosti.

Väčšia možnosť záhradnej záhrady je

Kamenná alebo oporná stena v Alpách

Veľmi krásna vertikálna skalná záhrada.

Najčastejšie sa tento typ používa pri konštrukcii zvýšených lôžok a terasových svahov. Výrobná technológia je identická s konštrukciou opornej steny z prírodného kameňa. V okamihu kamenárstva sú v ňom ponechané medzery, výklenky alebo výklenky. V týchto dierach sa vysádzajú nenáročné alpské rastliny, ktoré dobre rastú s minimálnou pôdou. Môžete vziať rastliny, ktoré ohromujú ich rozmanitosť, tymian, rodina machov, mladé, karafiát-tráva. Ak veľkosť skalnej záhrady umožňuje urobiť viac výklenkov, potom sa výber možností zvyšuje - plazivé jalovce, trpasličí kríky. To je veľmi dôležité, pretože vertikálny prvok vyžaduje "aktívnu" výzdobu. A musíte to urobiť s pomocou rôznych rastlín, pretože monotónia v tomto prípade nezvýrazňuje skalnatú záhradu na pozadí lokality. Výhody tohto typu skalnej záhrady:

 1. Pre rastliny nie je potrebná žiadna zvláštna starostlivosť. Zriedkavé hnojenie s minerálnymi hnojivami, zatiaľ čo roztok je vyrobený z nízkej koncentrácie.
 2. Schopnosť vytvárať kamenné steny rôznych veľkostí. Ak výška nepresahuje 50 cm, potom stačí vytvoriť základňu plochých kamenných blokov, aby ju posilnila. Vyššia stena bude vyžadovať štrkovú alebo betónovú podložku. V tomto prípade je každá vrstva lemovaná živnou pôdou a položí sa na nej ďalší rad kameňov. Pri tejto metóde sa betónové riešenie nepoužíva. Koreňové rastliny majú dostatočné podmienky na rozvoj a prispievajú k posilneniu alpskej steny. Ak chcete zvýšiť stabilitu, musíte položiť kamene do zloženia úzkej časti a zároveň udržať malý svah na základni záhradnej záhrady.
Je to dôležité! Pri plánovaní alpskej steny by sa mala zohľadniť jej orientácia. V južnom smere budú rastliny spokojné s ich jasnou farbou a hojným kvitnutím.

Stupeň zadržania alpského priestoru

Výška skalnej záhrady je malá, projekt je z prírodného kameňa, vyzerá veľmi podobne ako pravidelný krok. Zvláštnosťou tohto druhu je umiestnenie rastlín. Sú usadené horizontálne vo vybraní na konštrukcii. Spodok je nutne vybavený drenážou, potom je pôda naplnená, kamenná kompozícia je rozložená a do nej sú zahrnuté rôzne rastliny. Ukázalo sa, že dizajn, pripomínajúci kvetinový krok zdobený kameňmi. Môže byť umiestnený ako samostatný prvok, alebo môže byť zahrnutý do súboru so skutočnými krokmi. V tomto vyhotovení bude vyzerať ako pokračovanie záhradného "rebríka".

Alpská záhrada

S týmto názvom bola kompozícia izolovaná zo skupiny rastlín nazývaných "Alpine". Je veľmi podobná malej záhrade, v ktorej majú kamene menší dôraz ako rastliny. Je ich málo, ale sú umiestnené tak, že skalná záhrada sa nestane normálnym záhonom.

Najlepšie zo všetkej tejto záhrady vyzerá na miernom lietadle alebo svahu. Existuje veľa dizajnových možností - od monosadov po luxusné kombinácie. Takáto alpská "záhonová záhrada" zaberá málo miesta, ale môže dokonale vyzdvihnúť štýl vášho webu.

Skalná záhrada

Iný druh alpskej záhrady, vyrobený len s prevládajúcimi kameňmi. V takýchto skalných záhradách umiestnite minimálny počet rastlín alebo vo všeobecnosti robte bez nich. Hlavná podmienka - rastliny by nemali odvádzať pozornosť, takže stromy a veľké kríky nepoužívajú. Kamene sa vyberajú kombináciou, tvar nezáleží na tom. Na záhrade môžu byť veľké kamene, balvany, malé a stredné okruhliaky.

Skalka, rokliny

Dobre zachrániť, ak je to potrebné, umelé spúšťanie pôdy. Táto skalná záhrada je umiestnená vo výklenku, ktorého hrany sú spevnené zakopanými kameňmi. Nachádzajú sa v podobe diapozitívov, porazených druhmi machu, umelého vodopádu alebo potoka.

Táto možnosť vyzerá veľmi dekoratívne a originálne. Druhá roklina sa môže považovať za skalnatú záhradu - roklinu. Rozlišuje sa v tom, že sa nachádza medzi kopcami. Umožňuje vám poraziť kompozíciu svetlom, ak vytvárate steny rôznych výšok od kameňov.

Alpine Hill

Najznámejšia a najpopulárnejšia možnosť.

Avšak nie všetci vedia, že ich vytvorenie si vyžaduje určitú oblasť a vedomosti. Na malej časti kopca vznikne pocit objemnosti. Okrem toho sa vzťahuje na viacvrstvové a trojrozmerné štruktúry. Návrh skalnej záhrady v podobe kopca vyžaduje znalosť technológie zariadenia takýchto dizajnových objektov, schopnosť kombinovať druhy kameňov a rastlín.

Okrem vyššie uvedených typov, často na mieste môžete vidieť také skalné záhrady:

 1. Horský svah Skalná záhrada napodobňuje vysokohorskú oblasť. Veľké kamene sú na vrchole, malé - na základni. Rastliny sú alpínske.
 2. Údolie. Táto kompozícia horská záhrada je umiestnená horizontálne, obsahuje kamene akejkoľvek veľkosti na voľnom mieste. Rastliny rôznych typov.
 3. Lawn. Štýlový, ale ťažko vytvoriť kompozíciu. Môže to byť časť údolia, svahu alebo posuvu. Charakteristickým znakom alpského trávnika je, že je vybavený len druhmi rastúcich vo vysokých horských podmienkach. Medzi nimi - koberec, olivový olej, pygmy hyacint, plazivá vrba.
Varovanie! Samostatne by mali byť pridelené rockeries. Nemala by sa zamieňať so skalnou záhradou. Rockery zahŕňa riečne balvany, veľké kamienky, iné druhy kameňov. Skalná záhrada pozostáva zo skalných skál.

Začíname

Vytváranie skalnej záhrady s vlastnými rukami je vzrušujúca a veľmi tvorivá akcia. Základom pre vytvorenie skalných záhrad sú schémy. Sú vykonávané v mierke, starostlivo plánujú umiestnenie kameňov a miesta pristátia. Pri umiestňovaní skalnej záhrady do hĺbky lokality sa súčasne zohľadňuje umiestnenie dráh, ktoré vedú k nej. Miesto je vybrané s dobrým osvetlením a pozadím. Pre neho dokonale slúžia okolité stromy a kríky.

Ak je na pozemku miesto s prirodzenou reliéfou, je to veľmi dobrá voľba. Je dobré umiestniť skalnatú záhradu vedľa rybníka alebo majestátne navrhnutého chodníka.

Zariadenie na skalku obsahuje niekoľko stupňov. Podľa nakreslenej schémy urobte označenie skalnej záhrady na mieste. Optimálna šírka skalnej záhrady nie je väčšia ako 100 cm. Ak je to oveľa širšie, bude problematické starostlivosť o rastliny v centrálnej časti. Podložka je pripravená trochu väčšia ako plánovaná záhradná záhrada. Hlavné etapy výstavby:

 1. Príprava pôdneho a drenážneho systému skalnej záhrady na odstraňovanie vlhkosti. Vyberte slnečný deň. Horná vrstva pôdy je odstránená a zbavená buriny, koreňov, trosiek. Na dne výkopu sa položí vrstva malých úlomkov tehál, potom piesok a nakoniec štrk. Teraz vráťte očistenú pôdu, vopred zmiešajte ju s rašelinou, vápnom a pieskom.
 2. Kladenie kameňov. Z celkového počtu kamienok vyberte požadovaný tvar a veľkosť. Pieskovec alebo vápenec, dolomit, travertín, čadič, lesné balvany s prerastým machom alebo lišajmi môžu poskytnúť imitáciu horskej krajiny. Zaoblené kamene, zlomené s ostrým okrajom, sa lepšie nepoužívajú. Niekoľko veľkých kameňov dodá rockovej záhrade viac originality ako hromadu malých. Kamene používajú rovnaký typ - je to veľmi dôležité! Spočiatku je niekoľko kameňov umiestnených okolo obvodu miesta. To bude chrániť pred eróziou pôdy.
 3. Návrh záhrady. V tomto štádiu vytvorte svah alebo vyrovnajte povrch - akcie závisia od typu skalnej záhrady. Kamene sú vyložené prirodzene vo forme terasy, útesu, plošiny alebo rokliny. Najťažšie z nich bude vyžadovať úsilie niekoľkých ľudí. Pre veľký kameň musíte pripraviť jamku na uloženie. Potom pod základňou pridajte zem a sutiny, opatrne narazíte. V intervaloch medzi kameňmi sa pôda naleje, ale necháva priestor pre výsadbu zmesi. Pre jeho prípravu vezmite drvený kameň alebo zlomený kameň, terčovú zem, rašelinu alebo vysoko kvalitný humus. Pomer častí je jeden k jednému. Je potrebné brať do úvahy potreby rastlín, takže môže byť potrebné pridať piesok do zmesi.
 4. Pristávacie rastlín. Nezabudnite zvážiť stupeň rozšíriteľnosti rastlín. Pred výsadbou skontrolujte údaje o každej rastline. Je potrebné objasniť požiadavky na zavlažovanie, výživu, svetlo, zloženie pôdy. Dôležitým aspektom je načasovanie kvitnutia. Nesmiete kombinovať rastliny, ktoré vytvoria dekoratívny efekt iba v jednom období. Vyzdvihnite rastlinné druhy s rôznymi obdobiami kvitnutia.

Niekoľko tipov týkajúcich sa sadeníc:

 • vysoké rastliny nie sú umiestnené na vrchole skalnej záhrady;
 • ihličnaté "trpaslíky" sa nepripájajú do skupín;
 • rastliny so zemným povrchom sú umiestnené v blízkosti kameňov, aby mohli na nich rásť;
 • v skalných záhradách žiarovky a plodiny.

Pred výsadbou rastliny dobre vôd pôdu. Najskôr umiestnite rastliny medzi kamene a naplánujte ich na terasy a vrecká. Zvyšný priestor je naplnený malými kamienkami a znova napojený.

Ako sa starať

Skalná záhrada potrebuje nielen vydávať, ale aj poskytovať mu kompetentnú starostlivosť. Zahŕňa:

 1. Zalievanie. Nezabudnite zvážiť potreby rastlín v množstve vlhkosti. Najlepšie je naplánovať napájanie každej skupiny rastlín.
 2. Uvoľňovanie a mulčovanie. Vykonávané na skalnatých záhradách.
 3. Čistenie a tvarovanie. Najmä táto fáza sa stáva relevantná v jesennom období. Padajúce listy sa musia odstrániť. Poškodené kríky a stromy - prerezané, v prípade potreby zahrievané. Jarné aktivity zahŕňajú kontrolu škodcov, podbíjanie pôdy. Niekedy chcete umývať kamene a odstrániť zem.

Na skalnatú záhradu majiteľovi dlho potešil, musíte starostlivo vybrať rastliny. Niektorí sa správajú dobre pod slnkom na vrchole kopca alebo horniny, iní ako malý tieň medzi kamene. V závislosti od zloženia pôdy vo vašej oblasti vyberte príslušné plodiny.

To pomôže urobiť skalku záhrady jasné a dobre upravené. V referenčných knihách je uvedený čas kvitnutia, výška rastlín, potreba osvetlenia. To poskytne príležitosť vybrať si druh na pristátie na južnej alebo severnej strane skalnej záhrady.

Najdôležitejšia podmienka - nebojte sa experimentovať! Použite známe rastliny, v blízkosti miesta, viac kameňov, prečítajte si rady profesionálov a vytvorte si vlastnú jedinečnú skalku s krásnymi kameňmi a rastlinami.