Záhradníctvo

Ako sa zbaviť chrastavitosti na jablkách: ako sa s ňou zaobchádzať, kedy sa sprej

Čo to znamená byť "dobrým záhradníkom"? Možno to znamená, že v záhrade sa zbierajú len tie najlepšie odrody ovocia a bobuľovín? Alebo ukazuje množstvo a kvalita plodín vysokú profesionalitu? V skutočnosti tieto dve slová obsahujú rozsiahlejšie koncepty. Predovšetkým každý záhradník vie, že výnos je priamo závislý od dodržiavania pravidiel starostlivosti a stavu stromov. Choré kultúry vás nebudú potešiť svojím ovocím.

Východná múdrosť hovorí, že "musíte študovať svojho nepriateľa dobre, a potom vyhráte stovky bitiek." Prví nepriatelia v každej záhrade vždy ostávajú hmyzími škodcami a chorobami. Jedným z nich je chrasta na jabloni. Popis, fotografie a metódy liečby tejto pohromy, sa dozviete z tohto článku.

Čo je to choroba a príčiny

Podľa vedeckej definície je strup najčastejším hubovým ochorením, ktoré postihuje ovocné stromy. Kauzálnym agens je vačnatá huba Venturia inaequalis (nerovnomerná Venturia). Takmer všetci záhradníci neustále bojujú alebo používajú súbor preventívnych opatrení na ochranu svojich plodín pred ničivými účinkami chrastavitosti.

Choroba sa šíri spórami, ktoré vietor ľahko znáša. K šíreniu tejto choroby prispievajú aj vtáky a hmyz. Spóry sú tak stabilné, že tolerujú nízke teploty.

Je to dôležité! V žiadnom prípade nepoužívajte listy, ktoré padli z jabloní, choré chrastami, na úkryt pre zimu kríkov a stromov!

Najmenšie častice, usadzujúce sa na listoch alebo kôre jablone, sa rýchlo vyvíjajú. Rýchlosť rozmnožovania škodlivých spór sa mnohonásobne zvyšuje pri vysokej vlhkosti. Už doslova za 7 až 10 dní sa príznaky ochorenia stanú tak zrejmé, že si ich nebudeme všimnúť.

Chráňte svoju záhradu pred touto infekciou je takmer nemožné. A ak čas nezačne bojovať proti chrastavitosti na jabloni, následky môžu byť katastrofálne. Choroba sa veľmi rýchlo šíri a doslova niekoľko rokov spôsobí vážne poškodenie všetkých stromov v záhrade.

Huba, ktorá infikuje jablone, nakoniec preniká do kôry, ničí kmene a vetvy. Lístie je zafarbené, sčernalé a predčasne padá. Vetvy prasknú a následne vysušia.

Chrasta tiež zanecháva svoju stopu na ovocí: jablká sú pokryté tmavými škvrnami, ktoré prasknú počas dozrievania. Často sa plody zmenšujú, strácajú príťažlivý vzhľad. Množstvo vitamínov v jablkách klesá, ich chuťové vlastnosti sa zhoršujú.

Po 2-3 rokoch je jabloň, postihnutá chrastou, veľmi slabá. Jeho odolnosť voči nízkym teplotám a ďalším chorobám sa znižuje. Okrem toho sa stáva zdrojom šírenia choroby, infikuje okolité stromy a kríky.

Je to dôležité! Vrchol šírenia spór húb prichádza na jar. Preto mnoho záhradníkov sprej jablká na jar na prevenciu.

Preto je veľmi dôležité naučiť sa včas rozpoznať nástup choroby, poskytnúť včasnú liečbu a množstvo preventívnych opatrení. V tomto prípade budete chrániť svoje plodiny a poskytnúť vašej domácnosti úrodu lahodných a voňavých jabĺk.

Príznaky ochorenia

Hlavným príznakom ochorenia chrastavitosti jabĺk - tmavých škvŕn - sa dá ľahko zameniť s inými hubovými léziami, ako sú hnedé škvrny. Preto sa musíte zamerať na iné príznaky, ktoré naznačujú výskyt chrastavitosti na jabloni:

 • v prvom rade strup infikuje mladé výhonky;
 • prvé, listy sú svetlé, olivové, so zamatovými škvrnami;
  img ">
 • postupne stmavnú, získajú najprv hrdzavý a potom čierny odtieň;
 • početné skvrny sa spoja, zanechajú trhliny a suché;
  img ">
 • v budúcnosti škodlivé spory ovplyvňujú vetvy, stonky a plody jablone;
  img ">
 • postihnuté listy odpadnú oveľa skôr, než je stanovený čas, vetvy vädnú;
 • dochádza k výraznej deformácii plodov: stávajú sa škaredými a malými, pokryté škvrnami, výrazne sa znižuje chuť.
  img ">

Keď sa na jablkách objavia prvé príznaky chrastavitosti, liečba by mala začať čo najskôr. Čím skôr začnete liečbu, tým je pravdepodobnejšie, že sa zbavíte choroby s minimálnymi pracovnými a finančnými nákladmi.

Je to dôležité! Pred nákupom, dávajte pozor na zloženie prípravkov: mnoho fungicídov s rôznymi názvami v základni obsahujú rovnakú látku, na ktorú sa huba môže prispôsobiť.

Metódy boja

Existuje mnoho metód, ako bojovať s takou pohromou ako strup na jabloni. Obvykle sa delia na:

 • tradičné, to znamená pomocou bezpečných prostriedkov;
 • chemická. V tomto prípade sa používajú špeciálne prostriedky na báze silných chemikálií.

Každá z nich má svoje výhody a nevýhody. Ktorý z nich použiť a ako zaobchádzať s chrastavom na jabloni je na vás.

Ľudové metódy

Napriek tomu, že trh poskytuje obrovské množstvo fungicídov, ktoré sa môžu rýchlo a v krátkom čase vyrovnať s takýmto plesňovým ochorením ako chrasta na jabloni, mnohí obyvatelia v lete stále uprednostňujú použitie tradičných metód riešenia tohto ochorenia. V prvom rade sa riadia bezpečnosťou jednej alebo druhej metódy.

Ale keď si vyberiete najlepší spôsob, ako zaobchádzať s jablkami z chrastavitosti, musíte sa zamerať na štádium choroby. Ak sú vaše stromy v nedávnej dobe choré, potom sa môže aplikovať tradičná liečba chrastavitosti. V počiatočnom štádiu je pravdepodobnosť zničenia huby vysoká. Vo vyspelých prípadoch sa takéto riešenia nebudú vyrovnávať s ochorením a potom budete musieť liečiť chrasty jabĺk fungicídmi.

Soľ, horčica, mangán

Pri prvých príznakoch chrastavitosti jabĺk použite jeden z nasledujúcich receptov. Tieto zlúčeniny sa tiež môžu aplikovať v prípade, že listy sú pokryté svetložltými alebo svetložltými škvrnami. V tomto štádiu je ťažké určiť, na ktorú chorobu sa odkazuje. Ale každá choroba je ľahšie liečiteľná v počiatočných štádiách.

záver

Je ťažké bojovať proti takejto zákernej chorobe, ako je strup na jabloni. Ale ak budete postupovať podľa vyššie uvedených pravidiel, ochránite vašu záhradu pred touto pohromou a jablone vám ďakujú za starostlivosť o bohatú úrodu voňavých a šťavnatých jabĺk.