Krajinný dizajn

Mixborders v dizajne krajiny + foto

V poslednej dobe boli chalupy prezentované našim občanom iba ako miesto na pestovanie zemiakov a uhoriek. Dnes sa všetko zmenilo. Domáci pozemok sa snaží ozdobiť a vytvoriť na ňom nielen postele, ale aj miesto na odpočinok. Aké miesto na dnešnej lokalite zaujíma mixborder a ako to urobiť ručne?

Čo je mixborder

Aj keď ste nikdy nepočuli o tomto názve, pravdepodobne ste videli toto pristátie na fotografii alebo časti priateľov.

Mixborder nie je nič iného ako kvetinová záhrada niekoľkých rastlín kombinovaná podľa určitého princípu. Z angličtiny sa tento názov prekladá ako "mix obrubníka". Veľmi často na internete nájdete hotové schémy takýchto kvetinových záhonov. Oni budú zdobiť akékoľvek miesto, ak si vyberiete správnu kombináciu rastlín.

Mixborder je kvetinový záhon, ktorý je zámerne náročný, kombinuje:

 • kríky;
 • ročenky;
 • trvalé kvety;
 • stromy;
 • tráve.

Dôležité je nielen farebná schéma, ale aj veľkosť rastlín, ich druhové formy a obdobia kvitnutia. Poďme sa zaoberať tým, ako vytvoriť mixborder s vlastnými rukami, aby sa práca nestala rutinou.

Kde umiestniť mixborder

Niektorí záhradníci a pestovatelia kvetov veria, že výber miesta je najjednoduchší vo fáze tvorby zložitého kvetinového záhonu. To nie je. Proces nezačala s nákupom sadeníc, ale s prípravou podrobného usporiadania pre mixborder a rastliny pre to.

Pri výbere miesta sú dôležité nasledujúce odtiene:

 • kde by som chcel takú posteľ chovať;
 • či je vybratá oblasť netienená a či je umiestnená pod horiacim slnkom;
 • ktoré rastliny perfektne tolerujú penumbru (odtieň alebo slnko závisí od voľby);
 • Existuje dostatok miesta na vyvýšenie a šírenie stromov a kríkov vo vybranej oblasti?

Vzhľadom na tieto otázky bude jednoduché prejsť na ďalší krok: mapovanie na papieri. Komplikované kvetinové záhony môžu byť umiestnené:

 • pozdĺž tratí;
 • v strede trávnika;
 • na vonkajšej hranici pozemku.
Tip! Hranice mixborderu by mali byť jasné. Aby ste to zdôraznili, použite tehly, prírodný kameň, drevo.

Pri výbere miesta je potrebné vziať do úvahy, že mixborder je vytvorený na zdobenie stránky, musí byť viditeľný. Formulár môže byť ľubovoľná, ale najčastejšie to preferuje beztvaré kvetinové záhony. Objem mixborderu tiež nezáleží. Ak sa nachádza v blízkosti domova, nepoužívajte pre ne medové rastliny, inak budú priťahovať osy a včely do okien.

Výber rastlín pre záhon

Ďalším krokom je výber rastlín a zostavenie schematického obrazu. Zber rastlín, musíte dodržiavať jeden princíp: nebudú kvitnúť súčasne dlhú dobu, preto je lepšie ich pestovať tak, aby sa navzájom hladko nahradili. Kvetinové záhony nepretržitého kvetu sú najlepšou výzdobou.

Navrhovanie kvetinových záhonov je založené na tom, že nízke rastliny sa dostanú do popredia (nie sú vyššie ako 40 centimetrov), za nimi sa vysádzajú stredné rastliny (nie viac ako 60 centimetrov), vysoké (o jeden meter a viac) sa presúvajú do pozadia. Nielen kríky a stromy môžu byť použité ako vysoké rastliny, ale aj horolezci, ako dievčenské hrozno alebo klematis.

Aké rastliny by sa nemali používať v mixbordoch? Z tohto dôvodu existujú aj pravidlá:

 • rastliny sa vyberajú podľa zloženia pôdy, vlhkosti a ochrany pred vetrom;
 • v kvetinovej záhrade nemôžu používať rastliny s rýchlo rastúcimi koreňmi;
 • miesto pre každé zariadenie by sa malo vybrať v jeho prospech;
 • Nemôžete kombinovať rastliny s komplexnou starostlivosťou (hojne sa zalieva jeden ker, môžete spôsobiť nenapraviteľné poškodenie susedného);
 • Nechcem ignorovať zeleň, zeleň poskytne nádhera kvetinového záhonu.

Len na prvý pohľad sa zdá, že rastliny v mixborder sú usporiadané chaoticky. V skutočnosti sa starostlivo overujú kombinované schémy trvaliek a ročníkov. Vybrané rastliny sú z hľadiska starostlivosti podobné.

Je to dôležité! Vzdialenosť od hlavného pohľadu k mixbordu nemôže byť menšia ako výška najvyššej rastliny v nej.

Pri výbere schémy nezabudnite vziať každú továreň na miesto, ktoré potrebuje, inak riskujete, že stratíte niektoré výsadby v prvom roku. Ak sú súčasne aj prázdne miesta, ktoré sú viditeľné pre oko, môžu byť dočasne naplnené letkami. Pri zostavovaní schém dávajte pozor na farebné kombinácie. Kvetinový záhon by mal súčasne vystupovať na mieste a byť s ním spojený.

V zime sa zmiešavač ihličnatých rastlín nestratí. Najlepšie je používať trpasličími odrodami pre takéto kvetinové záhony dokonale doplniť ich rastliny jasnými lesklými listami, napríklad rododendronom. Starostlivosť o ne je jednoduchá a kvitnutie je nádherné.

Schémy pripravenosti

Predstavujeme čitateľom niekoľko schém na prípravu mixborders. Môžu byť použité úplne aj čiastočne.

Vezmite prosím na vedomie, že ročné obdobia sú dočasným, ale svetlým prírastkom kvetinovej záhrady, každý rok je možné vysádzať nové rastliny na ich miesto alebo zakúpiť nové. Účinne v kvetinovej záhrade vyzerajú zelené papradie, hostitelia, geyhery.

Pri plánovaní veľkej kvetinovej záhrady je potrebné vopred predvídať malú cestu, aby ste ju uľahčili.

Hlavné typy mixborders

Zvážte hlavné typy mixborders, ktoré sú dnes populárne. Prístroj každého z nich sa spočiatku môže zdať komplikovaný, ale nie. Po podrobnom štúdiu materiálu môžete získať nezávislé podnikanie.

V anglickom štýle

Predpokladá sa, že v krajinnom dizajne môžete fantasizovať, ako sa vám páči. Anglický štýl mixborders dá každú kvetinársku príležitosť. Pozostávajú zo záhradných rastlín, ktoré sú známe pre naše oči, a rastlín lúk s tým, že prevládajú, vytvára atmosféru blízkosti prírody na mieste.

Veľmi dôležitá v zariadení takejto postele bude verbena, rozmarín, pelin, zvon, primula, harmanček, Sedum a samozrejme parková ruža. Rôzne farebné sfarbenie ruží sa vyberá individuálne, poteší oko s rozkvitnutím po celý rok. Veľmi dôležité sú ihly a ďalšie zelené listy, ktoré sú nevyhnutne zahrnuté do výkresu. Hlavné farby tu budú zelené, ružové, biele a modré.

Projekt krajiny v anglickom štýle je uvedený vo videu:

Mixborder kríkov a trvaliek, veľkoryso nariedený šalátom a cibuľou cibule, bude zdobiť každý dvorku po mnoho rokov. Keď raz vytvoríte svoje majstrovské dielo, budete si to užiť mnoho rokov!