Záhradníctvo

Sladká čerešňa Iput

Sladká čerešňa Iput dlhodobo úspešne pestovala záhradkárov našej krajiny. Táto odroda je chovaná špeciálne pre poveternostné podmienky v strednom Rusku. Je mrazuvzdorný a čiastočne samovoľný, čo značne zjednodušuje prácu starostlivosti o výsadbu.

Pramene zrelých čerešní Iput by mali byť bielené, aby sa zabránilo spáleniu slnkom a poškodeniu škodcami, ktorí prezimujú v záhyboch stromovej kôry.

Choroby a škodcovia, metódy kontroly a prevencie

Cherry Iput chorý relatívne zriedkavo. Najčastejšie sa choroba prejavuje nadmernou vlhkosťou alebo zlou starostlivosťou o stromy. Hlavné ochorenia čerešne sú uvedené v tabuľke.

Choroba

Známky výskytu, následky

Prevencia a liečba

hrdza

Hnedé škvrny na listoch. Postihnuté listy vymiznú a odpadnú.

Liečba s Hom pred kvitnutím. Po zbere, opätovné spracovanie s Bordeaux kvapalinou 1%. Postihnuté výhonky sa musia narezať a spáliť.

Klesterosporióza (perforované špinenie)

Hnedé škvrny na listoch, na miestach ich vzhľadu sa vytvárajú neskoršie otvory. Tvar plodov sa mení.

Trikrát za sezónu (pred kvitnutím, po ňom a po 2 týždňoch), ošetrenie rastlín roztokom liečiv s obsahom medi alebo tekutinou Bordeaux 1%. Postihnuté listy musia byť odtrhnuté a spálené.

cherry škvrnitosť

Fialové škvrny na listoch, ktoré čoskoro vyschnú a padnú.

Po odkvitnutí a po zbere bobúľ musí byť Bordeaux ošetrený 1% chloridom meďnatým.

Je to dôležité! Cherry Iput má imunitu voči kokocomykóze, avšak ak sú v záhrade iné druhy čerešní alebo čerešní, pravdepodobnosť infekcie sa stáva oveľa vyššia.

Zo škodcov sú čerešne čerešne a čerešne čerešne najnebezpečnejšie pre čerešne Iher. Bojujú s nimi pomocou rôznych insekticídov (Decis, B-58) alebo ľudových prostriedkov (roztoky mydla, infúzie tabaku, lastovičky, paliny).

Je to dôležité! Liečba pesticídmi by sa mala zastaviť na mesiac a pol pred zberom.

záver

Cherry Iput dlho a zaslúžene zaujme svoje miesto medzi záhradnými plodinami v mnohých regiónoch krajiny. Avšak, väčšina záhradkárov súhlasí, že mu chýba určitá chuť, pre ktorú stojí za to držať na neho. Avšak koľko ľudí, toľko názorov. Preto, ak sa rozhodnete, či pestovať alebo nie pestovať túto odrodu alebo ju nahradiť inou, bude sám záhradník. A Iput, čerešňa, je určite dobrou voľbou.

recenzia

Larisa Rymar, 52, Stavropol Territory Iput, čerešňa rastie desať rokov. Niečo výnimočné nevyniká, okrem toho, že bobule sú veľmi tmavé, takmer čierne. Majú dobrý vkus, robia skvelý kompot Semen Andreevič Velsky, 59 rokov, Kursk Iput ma dostal spolu so záhradou. Tri krásne dobre upravené stromy, starý majiteľ ich brehu a zdvorilo dobre. Snažím sa ich držať v rovnakom stave a zatiaľ ma nesklamali. Zima je dobre znášaná, výnos je príjemný Viktor Smirnov, 32, IvanovoCherry Iput je moja prvá skúsenosť. Čo sa stane - ešte neviem. Triediť si vybral na odporúčanie rodičov, už dlho známe túto čerešňu. Pravda, žijú na juhu. Je to môj druhý rok vo všetkých. Zasadil som minulú jar, všetky štyri stromčeky boli perfektne postavené a zima bola prenesená bez straty.