Záhradníctvo

Opeľovanie uhoriek v skleníku

Viete, ako opeľovať uhorky v skleníku? Problémom je, že hmyz má obmedzený prístup do uzavretého priestoru. Výťažok je zvlášť výrazne znížený u odrôd s rôznofarebnými kvetmi.


Ako riešiť problém opelenia

Opeľovanie uhoriek v skleníku môže byť vykonané dvoma spôsobmi - pomocou prirodzenej a umelé inseminácie.

V uzavretom priestore nie je vždy možné použiť prácu hmyzu, je však celkom možné preniesť väčšinu pôrodov na pohyb peľu. Najmenej v lete v priestoroch skleníka môžete nechať v opeľovačov používať ventilačný systém.

Umelé opeľovanie je potrebné v nasledujúcich prípadoch:

 • počas obdobia zníženej aktivity hmyzu;
 • počas chovných činností, ktoré si vyžadujú vylúčenie havárie;
 • neschopnosť poskytnúť opeľovačom prístup do skleníka.

Najlepšou možnosťou je prirodzené opeľovanie, obvyklé - zmiešaná verzia.

Ako zabezpečiť prirodzené opeľovanie

Najlepší spôsob, ako zveriť opeľovanie hmyzu, je spustenie úľa včiel. Toto, samozrejme, ďalšie úsilie, ale budete s uhorkami a medom. Veľa záhradníkov, ktorí sa starajú o svoje podnikanie vážne, robia práve to. Pri správnej starostlivosti začnú včely začať lietať veľmi skoro. V strednom Rusku môžu lietať počas rozkvetu vŕby a primrosov, to znamená v apríli. Takže na zabezpečenie opeľovania v tomto prípade nie je problém, hlavnou vecou je umiestniť úľ na správne miesto v čase.

Ak nechcete, aby ste sa rozmazali s žihľavami, existuje niekoľko spôsobov, ako využiť životné prostredie vo svoj prospech.

Čím rozmanitejšie je prostredie miesta, kde sa skleník nachádza, tým viac opeľovačov bude na ňom. Tam, kde je veľa rozkladajúcich sa organických látok, sa nepoužívajú toxické chemikálie a zem nie je vykopaná, nielen čmeliaky a divé včely sa môžu usadiť ako trvalé bydlisko, ale aj všetky druhy múch a chrobákov, ktoré sa živia nektárom a peľom, kvetina.

Niektorí záhradníci sa uchýlili k tvorbe sladkých návnad. Ak striekajú rastliny roztokom cukru (na 1 l vody 2 lyžice L.), potom to bude priťahovať veľa milencov nektáru. Je pravda, že v tomto prípade budú v pokušení zbierať sladkosť z listov a nie z kvetov. Týmto spôsobom je tu jedna funkcia. Včely majú dobrú kolektívnu pamäť. Budú si pamätať miesto, kde boli dobre ošetrené, a budú pravidelne lietať.

Oblasti, kde je zem vykopaná, môžu byť zdrojom vzhľadu rôznych motýľov. Nie sú však schopné zabezpečiť úplné opelenie veľkého počtu kultivovaných rastlín. Navyše, väčšina lariev týchto motýľov sa živí týmito rastlinami.

Najlepšie je usadiť sa v skleníku hniezda čmeliakov alebo divokých včiel. To však vyžaduje znalosť ich biológie, trpezlivosti a prenesenie časti skleníkového priestoru do nekultivovanej kategórie.

Heterogénne prostredie na mieste je pre poľnohospodára vždy prospešné. Dodáva nielen opeľovače, ale aj mnoho malých predátorov, ktoré zabraňujú reprodukcii bylinožravých organizmov.

Umelé opeľovanie

Ak sa rozhodnete nahradiť včely, môžete to urobiť nasledovne:

 1. Nájdite si samčiu kvetinu, opatrne ju odtrhnite, prineste ju k ženskému kvetu a vyčistite peľ z piesku. Zároveň je potrebné dbať na to, aby sa opeľovanie skutočne vyskytlo. Včera, vzhľadom k svojej veľkosti, nesie peľ opatrne a ekonomicky, ale veľký muž veľmi rýchlo stratí celý peľ. Napíšte sa lupou a pravidelne sa pozrite na mužský kvet. Ak už peľ už preletela, vyberte si nový.
 2. Celý postup prenosu peľu sa môže uskutočniť jemnou umeleckou kefou. Zber peľu niekoľkými mávacími pohybmi a potom umiestnite kefu do porcelánovej, plastovej alebo sklenenej malej nádoby, ktorá chráni pred zbytočnou stratou materiálu. Táto kefa môže byť opeľovaná oveľa viac ženských kvetov než jeden vytesaný muž.
 3. Obzvlášť cenné odrodové rastliny, ktorých genetická čistota sa vám veľmi zaujíma, musia byť chránené pred akýmkoľvek náhodným opeľovaním z exemplárov patriacich k iným druhom. Izolácia odrodových kvetov je potrebná ešte pred ich kvitnutím, hneď potom, čo je zrejmé, na ktorej podlahe tento druh patrí. Zahalte požadovanú kvetinu do gázy a otvorte ju len počas opelenia alebo po začatí tvorby vaječníkov. V tomto prípade je najlepšie vykonať umelé opeľovanie s roztrhávanou kvetinou. Tento postup sa využíva v prípade, že chcú pestovať materiál zo semien.

Umelé opeľovanie - proces nie je veľmi komplikovaný, aj keď nepríjemný.

Má však aj svoje jemnosti. Sú tieto:

 1. Odporúča sa to stráviť ráno, kým slnko začne vypúšťať vzduch. V prípade zakaleného počasia je opeľovanie povolené neskôr.
 2. Je dôležité zvoliť si obdobie s približne 70% vlhkosťou. Ak je vzduch vlhší, peľ sa zhlukuje, ak je príliš suchý, nemusí sa v kmeňa zakrútiť.
 3. Aby sa zachovala genetická integrita odrôd odrôd, je najprv potrebné dodať etiketu.
 4. Manuálne opeľovanie sa vykonáva jeden deň po úplnom kvete kvetu. Výsledok vášho úsilia môžete vidieť už za 3 dni. V oplodnenom kvete začne vaječník rýchlo rásť.
 5. Nezabudnite označiť už opeľované kvety. V opačnom prípade budete venovať príliš veľa času a peňazí na úlohu včiel. Môžete použiť napríklad značky vyrobené s akvarelovou farbou alebo gvašom. Môžete to uľahčiť - roztrhnite okvetné lístok z opeľovanej kvetiny.

Preto, ak máte záujem získať plodinu, opeľovanie uhoriek v skleníkoch by malo mať povahu povinného postupu. Keď ide do zvyku, nezdá sa to tak ťažké.