Záhradníctvo

Ako zasadiť broskyňa stromček na jeseň

Výsadba broskyne na jeseň nie je tak jednoduchá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Okrem toho, že tento strom je dosť rozmarný, blízkosť zimy je ďalším odstrašujúcim prostriedkom. V súlade s určitými pravidlami však takýto postup môže byť vykonaný celkom úspešne, a to nevyžaduje žiadne super úsilie.

Kedy zasadiť broskyňa: jar alebo na jeseň

Väčšina záhradkárov súhlasí, že jar je najlepší čas na výsadbu ovocných stromov (a najmä broskyne). Vskutku, strom zasadený na jar bude mať čas usadiť sa v lete a na jeseň, dobre sa prispôsobiť novému miestu a bez akýchkoľvek problémov pôjde do režimu spánku. Avšak počas tejto doby bude stromček tráviť silu, nie pasúce sa výhonky a zelenú hmotu, nevyvíjajúc dostatok koreňov.

Ako transplantovať broskyňa na jeseň

Transplantácia broskyne nie je žiaduca. Preto je dôležité zvoliť správne miesto na pristátie. Môžu však vzniknúť okolnosti, že bude potrebné previesť na nové miesto.

Kedy nasadiť broskyňu: na jar alebo na jeseň

Môžete transplantovať na iné miesto broskyňa nie staršie ako 7 rokov. To je maximálny vek, je lepšie, aby transplantovaný strom nebol starší ako 5 rokov. Transplantácia sa môže uskutočniť len koncom jesene, keď je strom pripravený na zimu a je v hlbokom hibernácii.

Peach transplantácia na jeseň na nové miesto

Transplantácia broskyne na jeseň je pomerne dlhý a namáhavý proces. Je potrebné pokúsiť sa čo najviac zachovať pôdu na koreňoch, preto okolo stromu kopať okolo priekopy o priemere jeden a pol metra a hĺbke 1 m. Celá zemitá guľa spolu so stromom by sa mala presunúť na nové miesto, kde by už mala čakať na pripravenú pristávaciu jamu rovnakej veľkosti.

Na dne jamy je potrebné naliať vrstvu trávnikovej pôdy zmiešanej s popolom. Môžete pridať trochu superfosfátu. Po tomto sa jama naleje veľkým množstvom vody. Po vysadení musia byť všetky dutiny vyplnené zeminou a priepasť by sa mala hojne vylievať.

Starostlivosť o broskyne po presadení

Po transplantácii budete musieť obnoviť rovnováhu koreňového systému a korunky. Keď sa presadí časť koreňov nenávratne stratí, niektorí sa nebudú zakladať na novom mieste. Prežívajúce korene jednoducho nemôžu kŕmiť celú nadzemnú časť stromu, takže časť z neho musí byť porezaná. Zalievanie by sa malo vykonávať systematicky až do chladného počasia, pričom sa uistite, že pôda bola mokrá.

záver

Výsadba broskýň na jeseň je široko používaný v južných oblastiach našej krajiny. Ak to klimatické podmienky dovoľujú, stojí za to urobiť tento postup. V iných regiónoch je vhodnejšie pestovať broskyne na jar. Hlavná vec je si uvedomiť, že obe tieto metódy povedú k želanému výsledku, ak budete dodržiavať všetky potrebné pravidlá a termíny.

Pozrite si video: Ivan Hričovský: Kedy sadíme stromky? (Smieť 2019).