Záhradníctvo

Najlepšie odrody holandského korenia

Sladká paprika, to je bulharčina, to je paprika, nazýva sa sladké nie márne. Napriek tomu, že je to korenie, v ňom nie je absolútne žiadna korenina, takže sladká paprika je tak milovaná! Je krásna v salatách, polievkach a solyanke, v zimných polotovaroch, nakladaných a mrazených. Na jediný pohľad na tohto veľkého, hrubostenného, ​​pekného muža vzniká neodolateľná túžba, aby sa doňho okamžite potopili zuby a uhryzol veľký, šťavnatý kus. A to všetko preto, že holandský korenie je nielen krása a estetika, ale aj zdravie!

Len málo ľudí vie, že obsah vitamínu C je ďaleko pred citrónom a obsahuje viac karoténu ako mrkvy, nehovoriac o zriedkavých vitamínoch P, ktoré sa podieľajú na vstrebávaní kyseliny askorbovej, čo vedie k odstráneniu cholesterolových plakov z krvných ciev, pomáha práca srdca a dáva nádobám pružnosť.

Je to dôležité! Konštantná konzumácia sladkej papriky v potravinách znižuje riziko mŕtvice o takmer polovicu.

Denná dávka vitamínu C je obsiahnutá iba v jednej veľkej paprike. Vitamíny B1, B6 a B12, prítomné v zložení holandskej sladkej papriky, pomáhajú zlepšiť pamäť.

Vďaka týmto vlastnostiam sa sladká paprika stala tak populárnou v domácich záhradách.

Podnebie stredného Ruska umožňuje pestovať odrody holandských korení len prostredníctvom sadeníc, leto v tomto regióne je o niečo kratšie ako obdobie ich dozrievania. Používanie skorých a stredne skorých odrôd alebo hybridov je preto veľmi dôležité. Niektorí záhradníci sú zmätení pri určovaní rozdielu medzi odrodou a hybridom a nevedia, ktoré semená holandskej sladkej papriky by mali kúpiť.

Čo je trieda

Odroda sa získava ako výsledok výberu - dlhý, náročný a zložitý vedecký proces. Počas šľachtenia sa vyberú najlepší predstavitelia získaného závodu na ďalšiu prácu s nimi. Pre špecifickú klimatickú zónu je zobrazená odroda prispôsobená týmto podmienkam. Kľúčovým rozdielom od hybridu je, že semená odrôd papriky možno zozbierať tak, aby produkovali rovnakú odrodu s rovnakou chuťou a charakteristickými vonkajšími vlastnosťami. Najsilnejšie, vysoké, vyvinuté plody sú najlepšie vhodné na zber semien.

Čo je to hybrid

Tento hybrid sa prejavuje v dôsledku prechodu rôznych druhov a druhov rastlín. Odoberá od svojich "rodičov" výhody sebapoľovania, predčasnosti, odolnosti voči klimatickým podmienkam atď. Prvá generácia hybridu (F1) dáva najväčší vplyv na tieto vlastnosti, ale bohužiaľ ani druhá ani tretia generácia hybridov nedôjde. Samozrejme, ak osijete hybridné semená, budú vyklíčiť a rastliny budú produkovať ovocie, iba takéto ovocie nebude nikoho potrebovať, pretože ich "rodičovské" vlastnosti nebudú poskytnuté. Mimochodom, rastliny získané z hybridných semien sa množia vegetatívnymi prostriedkami, potom sa budú zachovať "rodičovské" znaky, ale zo semien nebudú mať zmysel. Holandské semená korenia vo vzhľade sa úplne nelíšia od ostatných semien papriky. Je pravda, že existuje jeden rozdiel - semená hybridov z Holandska sú o niečo drahšie, ale stojí to za to.

Holandské odrody korenia sú tak rozmanité, že mnohí záhradníci sa stratia a nevedia, ktorý z nich radšej. Koniec koncov, chcem na sprisahanie niečo mimoriadne, takže susedia by závidieť! A zároveň bola chutná a zdravá. Niekto sa zaujíma o estetiku pri príprave šalátu a dáva prednosť červenej, žltej a fialovej paprike; Pre niekoho je dôležitejší vysoký výnos pre zimnú ťažbu. Niektorí chcú vidieť na svojom stole hustú, mäsitú papriku; iné ako tenké steny. Preto je vhodné vyskúšať rôzne druhy papriky holandského výberu s cieľom určiť v čase a nájsť najlepšiu odrodu na pestovanie na vašich stránkach.

Aký druh sladkej papriky dávať prednosť

Samozrejme, malo by to byť skoro ranná alebo stredná ranná odroda, ak sa má pestovať v strednom Rusku. Pred vysadením v dobe pôdy sadeníc musí byť najmenej 80 dní. Milovníci sladkých paprík v surovej forme by sa mali pozrieť bližšie na husté steny bielej a žltej odrody; okrúhle tvarované odrody sú vhodnejšie na vypchávanie; viacfarebné hybridy zdobia zimné prípravky a šaláty. Tu treba brať do úvahy, že najsladší z holandských papričiek je červený a je lídrom v obsahu vitamínov.

Varovanie! Zelená paprika sa najlepšie konzumuje surovou, pretože po tepelnom ošetrení sa v nej objavuje mierna horkosť.

Mal by si vziať na vedomie: čím viac sa paprika zváži, tým viac šťavy v nej, a tým aj chuť a vitamíny.

Populárne a kúpené odrody sladkej papriky

Rýchlosť dozrievania a výťažku korenia závisí od spôsobov kultivácie. Sladké papriky sa pestujú najmä v skleníkoch alebo v skleníku, ktoré sa zberajú po objavení sa ovocia. Veľmi populárne sú holandské odrody papriky pre skleníky, pretože tieto odrody sú zvyčajne zrelé. Zvyčajne balenie osiva holandskej sladkej papriky obsahuje údaj o období dozrievania ovocia od okamihu úplného klíčenia. To vám umožní správne vypočítať dátum výsevu pre sadenice.

Nové odrody skorého sladkého korenia

"Zlato"

Horúce odrody korenia

Všetky tieto papriky budú potešovať ich zber po viac ako jeden rok:

  • "Spark";
  • Salsa Orange;
  • "Variegatta";
  • "Fialový tiger";
  • "Výbušný jantár";
  • "Laminad";
  • "Malý zázrak";
  • "Aladdin".

záver

Vzhľadom na to, že rôzne odrody sladkej papriky majú rôzne obdobia dozrievania, je možné vyrobiť čerstvú papriku prítomnú na stole od jari až do neskorej jesene. Stačí stačiť niekoľko kríkov s rôznymi dobami dozrievania. A ak jeden z odrôd pre domácu kultiváciu rastie na pozemku, môže byť starostlivo transplantovaný do hrnca a pestovaný na okennom parapete, aby sa čerstvé papriky až do polovice zimy.

Dokonca aj na jar, pri nákupe semien, je lepšie vybrať odrody korenia, ktoré sú odolné voči chorobám, nepriaznivým poveternostným podmienkam, ktoré sú schopné produkovať bohatú úrodu v suchom a daždivom, chladnom lete.

Nepochybne bohatá úroda závisí vo veľkej miere od kvality osiva. Vyžaduje sa však aj znalosť kultivačných podmienok sladkých holandských papričiek, ich potrieb, rozmarov a vredov.