Záhradníctvo

Borovica (cédrová) Kórejčina

Kórejský alebo Manchurian céder rastie v Primorye, Amur a Chabarovsk. Mimo Ruska sa distribuuje v severovýchodnej Číne, v centrálnom Japonsku a Kórei. Kvôli hodnotnému drevu je kultúra takmer úplne zničená v Číne a pre región Amur je chránená a uvedená v Červenej knihe.

Produktivita cédrového dreva závisí od veku stromov, od umiestnenia. Najväčší výnos zabezpečujú kórejské borovice, susediace s orieškom, javorom, dubom a lipou, ktoré rastú na južnej strane dolnej časti hôr.

Choroby a škodcovia

Kórejský céder, podobne ako všetky borovice, je často ovplyvnený škodcami a je chorý. Najnebezpečnejší vek pre druhy rastlín je 30-40 rokov. Odrody vyžadujú neustálu pozornosť. Umelé porasty cédrového borovice trpia znečistením plynom a chlorózou.

Najnebezpečnejšou chorobou je rakovina smoly, ktorá sa tiež nazýva šváb alebo hrdza hrdzavá.

Zo škodcov kórejskej borovice by sa malo zdôrazniť: t

  • borovicový štít;
  • borovica;
  • Hermes - vošky borovice;
  • lopatka;
  • výhonok borovice priadky morušovej.

Pri napadnutí škodcami sú stromy ošetrené insekticídmi, choroby sú ošetrené fungicídmi. Na veľkých plantážach je spracovanie borovice cédrové ťažké.

Recenzie kórejského céderu

Elena Vsevolodovna Kruchinina, 40, Pavlov Posad Keď sme s manželom kúpili kórejských cédrov, veľmi sme sa obávali, či s nami budú rásť. Vzali dvoch rokov do kontajnerov, veľmi malých. Stromy sa zle zakorenili, potom sa ukázalo, že je lepšie brať veľké, ale stoja oveľa viac. Musel som vodu Megafol a neustále striekal s epínom. Usadil sa, ale pomaly rastie - asi 10 cm za rok. Uplynulo 5 rokov a sú dosť malé. Pravda, už nie je rozmarná. Celkom pokojne prezimujú, neskrývame nič, len mulčovaný strom pri padlých ihličiach zo susedného lesa. Vyzerá to, že sa nám páčili a nepredpokladajú sa žiadne problémy Sergej Vladimirovič Kuznetsov, 63, Gatchina Mám veľký pozemok mimo mesta. Zasadil tucet kórejských cédrových stromov, ale nie za účelom výroby orechov, ale pretože na rozdiel od obyčajných borovíc neskrývajú spodnú časť. Chcel som, aby miesto vyzeralo krásne dlho a okamžite. Preto som si vzal krupnomery. Voľba kórejského cédru padla, pretože mal najväčšie hrbole, myslel si, že pôjde na miesto. 20 rokov uplynulo, cédre si zvykli perfektne, vyžadujú malú údržbu, zimu bez problémov, dávajú veľa kužeľov, hoci nie ročne. Tak som teraz nielen s krásou, ale aj s úrodou.

záver

Kórejský céder je krásny veľký strom, pomaly rastúci, dlhý život a dávajúci chutné zdravé semená. V parkovej kultúre sa používajú druhové rastliny, majitelia malých oblastí môžu pestovať odrody. Pre strom je potrebné vybrať správne miesto a obklopiť ho s minimálnou starostlivosťou v prvých 10 rokoch života, potom to prakticky nespôsobuje problémy vlastníkom.