Záhradníctvo

Walnut Leaf choroba

Ochorenie vlašských orechov sa vyskytuje v dôsledku nesprávne zvoleného miesta pristátia alebo nedostatočnej starostlivosti. Kultúra je odolná, s dobrou imunitou, je menej ovplyvnená ako ovocné stromy.

Základy správnej starostlivosti o stromy

Vlašský orech je strom, ktorý rastie takmer v každej záhrade. Má dlhú životnosť. Existujú prípady, ktoré sa plodia 400 rokov. Aby ste predišli výskytu chorôb a škodcov, musíte správne pristupovať k výsadbe a plne sa starať o vlašské orechy:

  1. Pôda v mieste musí byť úrodná. Oni kopať s humus alebo kompost.
  2. Hladiny podzemnej vody by nemali byť vysoké. Pristávacia šachta je nevyhnutne vypustená.
  3. Miesto je vybrané na slnku. Strom netoleruje tieňovanie, môže zomrieť.
  4. Po výsadbe by mal byť koreňový krk orecha na úrovni pôdy.

Začnú výsadbu na začiatku jari, na jeseň, výsadba orechov je možná len v južných regiónoch. Sadenice má čas zakoreniť pred prvými mrazmi.

Kompletná starostlivosť o orech sa skladá z niekoľkých bodov:

  • prerezávanie;
  • vápno;
  • zalievanie;
  • vrchný obväz;
  • zimovanie organizácie.

Orezávanie začína na jar, keď teplota stúpne na + 4 ... + 5 ° C. Vystrihnite všetky výhonky, ktoré zahusťujú korunku a zasahujú do jej dobrého vetrania. Potom sa odstránia suché a zle prezimované vetvy. Dokončite postup obielením kmeňa a kostrových vetiev. Predtým odstrániť starú kôru, lišajník alebo výrastky. Hlaveň sa spracuje roztokom modrej vitriolu a potom sa opatrne bieli.

Pre skúseného záhradníka nie je žiadnym tajomstvom, že vlašské orechy potrebujú hojné zalievanie, najmä ak je počasie suché. Pôda sa navlhčí do hĺbky koreňov. Počas extrémneho tepla sa voda zavlažuje dvakrát alebo trikrát mesačne. Zároveň sa na jeden závod spotrebuje 3-4 nádoby s vodou.

Hnojenie sadeníc môže byť 3 roky po výsadbe. Ak bol pristávací otvor naplnený všetkými pravidlami, bude kŕmenie stačiť na celé obdobie. Na jar a na jeseň dusičnan amónny, v lete ísť na hnojenie s obsahom fosforu a draslíka.

Dospelé orechy v zime dobre bez ďalšieho prístrešia, ale mladé sadenice musí byť zahriate pred nástupom chladného počasia. Pristvolny kruhový mulčovací humus do výšky 10 cm.

Je to dôležité! Krátkodobé mrazy do -30 ° C sú dobre tolerované.

Ochorenie a kontrola orechov

Vlašský orech má veľa chorôb, sú nebezpečné a nie veľmi. Zo správnej liečby závisí dĺžka trvania plodenia. Ak chcete správne diagnostikovať ochorenie, musíte starostlivo preskúmať kmeň, listy a púčiky stromu.

bakteriózy

Bakterióza je infekčné ochorenie orecha, ktoré postihuje takmer všetky jeho časti. Vyzerá ako čierne škvrny na listoch, po ktorých úplne vyschnú a odpadnú. Mladé výhonky sú tiež pokryté hnedými bodkami.

Choroba sa šíri počas obdobia kvitnutia, zatiaľ čo niektoré kvety a vaječníky trpia. Potom zomrie drevo a zelené výhonky. Patogén prezimuje v obličkách, pod kôrou a v padlých listoch. Na jar sa infekcia dostáva do zdravých častí orecha cez mrazničky. To je obzvlášť priaznivé pre daždivé počasie.

Na liečbu a prevenciu bakteriózy použite 3% roztok kvapalín Bordeaux a 1% zmes močoviny. Liečba je plánovaná 14 dní po odkvitnutí.

Inváziu vošiek možno pozorovať po daždi. Po prvé, mladé listy trpia, čo vedie k ich chorobám. V tomto čase sa vlašské orechy postriekajú prípravkami "Karate" alebo "Decis". Spracovanie nemôže byť vykonané počas kvitnutia, aby nedošlo k zničeniu včiel. Interval medzi striekaním - 15-25 dní. Po daždi sa liečba opakuje.

Prevencia ochorenia orechov

Ako preventívne opatrenie pre choroby a škodcov vlašského orecha je dôležité správne sa starať o rastlinu. Zvláštna pozornosť sa venuje stromu na jar a na jeseň.

Na začiatku jari sa pôda pod maticou uvoľní, granulované minerálne hnojivá sa rozložia, aby sa zlepšila imunita rastlín voči chorobám. Povinné robiť prerezávanie. Pred rozpadom sa vykonávajú profylaktické liečby komplexnými liečivami na rôzne ochorenia a škodcov.

V lete je oblasť okolo kruhu kmeňa udržiavaná v čistote a včas sa odstránia buriny, aby sa predišlo ich rozmnožovaniu. Koniec koncov, majú rôzne huby a vírusy do rastliny.

Na jeseň sa orechy prerezávajú a potom sa korunka postrieka schválenými profylaktickými prípravkami. Pred mrazom sú všetky spadnuté listy, plody a zvyšky rastlín odstránené, aby sa znížil počet zimujúcich škodcov. Keď sa na ulici ustáli stabilná sub-nulová teplota, vykopú pôdu pod maticou. Časť štepených škodcov zomrie. S cieľom zlepšiť odolnosť stromu a jeho zimnú odolnosť, skúsení záhradníci radia neskoré zavlažovanie vodou. Je naplánovaný na koniec jesene, predtým ako sa začali mrazy.

Varovanie! Všetky odpadky sú prevzaté z miesta a spálené. Počas postreku dávajte pozor na pôdu pod orechom, je tiež ošetrená.

záver

Ochorenie vlašských orechov vedie k výraznej strate úrody, takže by ste sa mali vyhnúť ich výskytu. K tomu, strom nie je ponechaný bez dozoru na dlhú dobu a pestuje v súlade s odporúčaniami skúsených záhradníkov.