Hospodárstvo

Vosková rafinéria to urobte sami

Každý včelár potrebuje voskovú rafinériu bez ohľadu na počet dostupných úľov. Adaptácia môže byť zakúpená z výroby alebo do-it-yourself dizajn primitívne, ale efektívny dizajn.

Čo je to "voskový hrniec", jeho účel vo včelárstve?

Včelí vosk je považovaný za užitočný produkt včelárstva. Používa sa na lekárske účely, kozmetiku. Sviečky sú odlievané z vosku, používajú sa v niektorých odvetviach potravinárskeho priemyslu a vyrába sa nový vosk. Na to, aby ste ho získali vlastnými rukami na domácom včelari av priemyselnom meradle, sa používajú voskové kachle.

Na čo sú voskové nádrže?

Výrobné alebo domáce voskové žiaruvzdorné materiály sú určené na jednoúčelové vykurovanie voskom. Včelí produkt má tendenciu topiť sa na princípe parafínu, keď je vystavený teplotám od + 70 ° C oC. Vosková rafinéria je nádoba, v ktorej dochádza k taveniu použitých buniek. Výsledný vosk v kvapalnom stave sa prefiltruje, naleje do foriem a nechá sa zmraziť.

Typy zariadení

Ak chcete urobiť vosk rafinérie doma, musíte vedieť o existujúcich typoch zariadení a vybrať najlepšiu voľbu pre seba. Spoločný pre všetky konštrukcie je nádrž na nakladanie a tavenie vosku. Na ohrev včelieho produktu sa používajú rôzne zdroje energie. Odtiaľ má každý typ voskovej rafinérie svoje vlastné konštrukčné prvky. Včelári sú obľúbenými nasledujúcimi modelmi na ohrev vosku:

  • Solárne zariadenia;
  • parné zariadenia;
  • odstredivé stroje;
  • elektrický model.

Každý včelár je schopný zostaviť každé zariadenie na rafináciu vosku vlastnými rukami.

Pracovný princíp vosku

Bez ohľadu na použitú konštrukciu a energiu je princíp fungovania akejkoľvek voskovej rafinérie rovnaký. Nádrž naložená v nádrži sa zahreje na teplotu nad + 70 ° C oZahrieva sa proces zahrievania. Tuhý vosk ide do kvapalného stavu a potom sa používa na určený účel.

Rámová vosková rafinéria

Nie každá chladnička je vhodná na voskovanie. Je potrebné nájsť starý spotrebič pre domácnosť, kde namiesto plastovej vnútornej vložky je inštalovaný hliníkový kryt. Chladnička bez všetkých častí. Potrebné je iba telo. V strede zadnej steny je vyvŕtaný otvor, vložená je kovová trubica. Vypustí rozpustený vosk. Chladnička je umiestnená horizontálne na stojan pri pripojení dole. Ďalšia diera je vyvŕtaná na jednej z bočných stien chladničky, vložená je kovová trubica, na prívod pary je pripojená vysokotlaková hadica.

Vnútri telesa chladničky bližšie k spodku upevnite sieťovinu filtra. Vyššie sú upevňovacie prvky pre rámy alebo nastaviť sieťový kôš. Druhý koniec hadice je pripojený k parnému generátoru. Keď sa voda varí a para naplní telo chladničky, plást sa začne topiť. Tekutý vosk odteká cez sieťovinu na dne a von cez odtokové potrubie. Spodok pod chladničkou nahradiť panvicu, kde zbierajú roztopený vosk.

záver

Vosková rafinéria akéhokoľvek dizajnu je usporiadaná a pracuje na jednom princípe. Voštinové taveniny sa topia pri vysokej teplote. Ak nedodržíte bezpečnostné pravidlá, môžete sa popáliť. V prípade parného generátora hrozí nebezpečenstvo, že dôjde k rozbitiu alebo rozbitiu hadice, ak sa vytvorí nadmerný tlak pary z nadmerného ohrevu. Elektrické zariadenie je nebezpečné pri zásahu elektrickým prúdom počas prenikania vykurovacieho telesa. Je možné považovať za najbezpečnejšiu rafinériu solárneho vosku, ale je neefektívna. Ktorý model si vybrať, rozhodnúť včelára sám.