Hospodárstvo

Bee žihadlo: foto pod mikroskopom

Bodnutie včely je orgán potrebný na ochranu úľa hmyzom, ktorý sa používa len v prípade nebezpečenstva. Zvážte, že štruktúra včelieho žihadla v detaile môže byť pri vysokom zväčšení pod mikroskopom. Nachádza sa na špičke brucha.

Ako vyzerá včelí žihadlo

img "class =" aligncenter wp-image-23065 "src =" zhalo-pcheli-foto-pod-mikroskopom.jpg "width =" 521 "výška =" 650 "/>

Tento bodavý orgán má komplexnú štruktúru. Človek sa môže len pozerať na bodnutie včely v detailoch s vysokým zväčšením pod mikroskopom: vyzerá ako ostrá, dlhá ihla, ktorá sa zužuje odspodu k špičke. Strany sú jasne viditeľné zárezy, špicaté konce smerujú k základni. Existuje len 10 z nich v robotníckych včelách av maternici - 4. V skutočnosti je žihadlo ložisko vajec, ktoré zmenilo svoj účel. Droni ho vôbec nemajú.

Pozostáva z niekoľkých prvkov:

  1. tri chitinické časti s doskami;
  2. stredná časť - sane, rozprestreté vpredu a zúžené dozadu;
  3. Stylet - sa skladá z dvoch ihiel-ihiel, je umiestnený v dutine saní nižšie: pri uhryznutí, stylet prestávky a uvoľňuje ihly.

Každá časť tela má svoj vlastný účel. Stiletta hmyz preráža kožu. Vnútri saní, v zosilnenej časti, je jedovatá žľaza, ktorá sa zase skladá z vláknitého laloku a rezervoáru. V bubline sa hromadí jedovatá kvapalina. V blízkosti sú žľazy, ktoré produkujú mazivo pre vodič.

Na fotografii pod mikroskopom môžete vidieť bodnutie včely a cudzie teleso vyňaté z tela pokousanej osoby - lancety:

Ako vytiahnuť bodnutie po uhryznutí

Nebezpečenstvo je, že poškodená oblasť rýchlo napučia a začervenajú sa a u pohryznutej osoby môže začať alergická reakcia. Žihadlo, ktoré včelie listy v koži naďalej dodávajú jed do rany. Musí byť odstránený, ale nemôžete to urobiť s klincami, ihlami, nožnicami a za sterilných podmienok vytiahnite pinzetou, kývajúc zo strany na stranu. Pri odstraňovaní sa musíte uistiť, že na konci ihly je žltý vak jedu. Ak sa kus tela zlomí a zostane pod kožou, budete musieť vyhľadať pomoc od chirurga.

Po odstránení včelieho žihadla by sa so skusom malo ošetriť antiseptikom: alkoholom, zelenou farbou, peroxidom vodíka a ľadom. Skúsení včelári, v prípade absencie alergie, odporúčajú roztok medu na zmiernenie bolesti: zrieďte lyžičku v pohári vody a vypite. Na neutralizáciu alergénu sa má použiť antihistaminikum.

záver

Žihadlo včely je nevyhnutné pre hmyz, predovšetkým pre ochranu. Preto pri kolízii s včelou je dôležité nevyprovokovať jej aktívne činy (najmä, aby nemanili ruky), ale snažte sa pokojne ísť na bezpečné miesto. Pokousanie je nepríjemné, ale pri absencii alergie nie je nebezpečné: je dôležité úplne odstrániť žihadlo pod kožu.

recenzia

Svetlana, 23 rokov, Moskva S nebezpečenstvom, ktoré predstavuje žihadlo včiel, stretol som sa na začiatku leta. Stalo sa to tak, že som si zahryzol priamo do horného viečka. Žihadlo bolo rýchlo vytiahnuté: okrem mierneho opuchu očného viečka mi nič nevadilo. Nasledujúci deň ma však rozkvitalo: ráno som zistil, že dolné viečko je úplne opuchnuté, oko je takmer zatvorené. Okamžite sme zavolali sanitku - ukázalo sa, že to bol angioedém. Z lekárov som sa dozvedel, že som mal veľké šťastie, a ja som sa z toho dostal ľahko a mohol som sa udusiť. Preto, keď vás včela uštipne, okamžite spustiť k lekárovi, aj keď príznaky nie sú viditeľné Oleg, 43, Perm sa zaoberá včelárstvo na ôsmy rok. Niektorí veria, že ak včela pohryzla osobu a nádor nie je niekoľko dní preč, znamená to, že telo je očistené. Nemali by ste tomu veriť: telo zatiaľ nemá zvyk jedu. A ak je osoba alergická v nebezpečnej forme, môžu sa vyskytnúť závažné komplikácie. Preto by ste v prípade uštipnutia nemali zanedbávať volanie lekára, môže zachrániť životy.