Kvety

Florarium: všetky fázy tvorby vlastných rúk

Rastliny milujú všetko. Niekto má záujem o tropické druhy, iné sú fanúšikmi lúčnych tráv a ešte iní preferujú ihličnany. Ale čo je najdôležitejšie, naozaj chcem, aby tieto domáce zvieratá boli blízko po celý rok. Ukázalo sa, že existuje cesta von. Vytvárame florárium alebo malé domáce mini-skleníky, a zimné klímu už nie je prekážkou pre pestovanie tropickej záhrady v byte.


Exotické rastliny v takom rastlinnom teráriu budú príjemné pre oči, bez ohľadu na klimatické podmienky.

Florarium má veľkú vonkajšiu podobnosť s akváriom. Je tiež umiestnený v sklenenej nádobe, ale v nej nie je žiadna voda ani ryba. Kvetináče sa objavili ako miniprojekty zimných záhrad. Akonáhle sa takýto interiérový predmet usadí vo vašom dome, miesto na odpočinok a relax je pripravené! Vďaka tomu hostia môžete vždy prekvapiť. Okrem toho je možné odísť z tradičných kvetín. Rastliny v mini-záhrade dokážu priniesť taký pokoj a pokoj, že každý chce vytvoriť takéto florariárium vlastnými rukami.

Prečo je to tak atraktívne? Stojí za to vymenovať výhody malého rastlinného terária, pretože otázka okamžite zmizne:

 • dokonca aj recyklované materiály pre domácnosť budú vhodné na vytvorenie pôvodnej záhrady;
 • Technológia výroby fliaš je taká jednoduchá, že ju môžu deti ľahko dosiahnuť;
 • rozpočet počas operácie (zalievanie nie viac ako 3 krát za rok);
 • jedinečnosť každého florária;
 • kompaktnosť je ideálnou vlastnosťou pre majiteľov malých parapetov a apartmánov;
 • schopnosť používať v tieňovaných oblastiach, ktoré dodajú zeleň v rôznych častiach miestnosti.

Z akých materiálov môže byť vyrobené florárium? Zvážte možné možnosti, ktoré obsahujú pokyny krok za krokom na vytvorenie takejto záhrady.

Výber priestoru pre mini-záhradu

Najčastejšie sa takéto rastlinné miniterária umiestňujú do nádoby zo skla alebo hrubého plastu.

Niektorí dizajnéri používajú drevené kontajnery, rovnako ako kombinované z rôznych materiálov. Florárium sa líši od terária v prítomnosti zúženého vstupu. Môže byť umiestnený na hornej aj na strane nádrže. Pre väčšiu originalitu niektorých projektov je uzavretá vekom nezvyčajného tvaru. Doma môžete robiť kontajner na pestovanie rastlín, bežnú sklenenú fľašu alebo pohár.

Fľaša vína, akýkoľvek šálka so zúženou dierou a dokonca aj laboratórna banka (je to dať kreativitu do kancelárskych priestorov) bude robiť.

Kontajner, ktorý si vyberiete, má udržiavať úroveň vlhkosti a teploty čo najstabilnejšiu. To je hlavný účel florária.

Ak je možné zabezpečiť nezávislý zdroj svetla a tepla, potom budete môcť pestovať tie exotické a náročné rastliny.

Je to dôležité! Ak je florárium pokryté vekom, nezabudnite to vysypať! Tým sa zabráni tvorbe kondenzácie na stenách nádoby.

Ale keď ste vytvorili mini-záhradu v pohári, otvorte pohár, vázu alebo misku, potrebujete:

 • monitorovať teplotu;
 • pravidelne rozstrekujte rastliny;
 • včas ich vodu;
 • chrániť pred prievanmi (táto položka závisí od typu zariadenia).

Je tiež dôležité mať na pamäti, že rastliny, ktoré ste vysadili, rastú pomaly, ale stále rastú. Keď sa to stane, môžete ich transplantovať do kontajnerov na kvety. Potom bude florárium pripravené pre nových nájomcov. Ako urobiť florariárium s vlastnými rukami? Na to musíte vykonať niekoľko akcií. Najprv vyberte vhodné miesto pre florárium.

Kde umiestniť florárium

Pre takýto exotický subjekt si vyberajte miesto, ktoré je viditeľné a vždy v centre pozornosti. Miniterárium musí byť orientované tak, aby všetky rastliny boli v najvýhodnejšej pozícii. Potom z akéhokoľvek miesta v miestnosti budú jasne viditeľné.

Nezabudnite poskytnúť umelé osvetlenie pre florárium. Po prvé, pridá to originalitu kompozície, za druhé umožní neviazanie s oknom alebo iným zdrojom prirodzeného svetla. Umelé osvetlenie vyzerá veľmi atraktívne a umožňuje meniť stupeň osvetlenia, smer a jeho odtieň.

Zo všetkých typov dizajnov floráriu je najvýhodnejšia kruhová. S týmto rozhodnutím máte prístup k rastlinám zo všetkých strán a môžete sledovať ich vývoj. Táto možnosť vám umožní sledovať stav každého z nich. Pokúste sa zobrať do úvahy veľkosť miestnosti. Príliš objemné florárium bude vyzerať ako výkladné sklo a spôsobí pocit nepríjemnosti.

Na stenu umiestnite malú záhradu rastlín s kontajnermi, na regáloch, stoloch alebo okne.

Vyzerá skvelé zloženie medzi krásnymi vázami. Pre deti môžete kombinovať florárium s obývacím kútom, kde sa rastliny a zvieratá navzájom dopĺňajú. A teraz začíname vytvárať vlastnú jedinečnú mini záhradu. Zvážte postupný plán na vytvorenie florária pre začiatočníkov.

Tipy pre tvorcov pre nováčikov

Existuje veľa druhov rastlinných mini terárií. Odborníci ponúkajú hotové formuláre, ako aj poradenstvo pri ich umiestňovaní. Ale nezávislá tvorivosť je oveľa zaujímavejšia a pestrejšia, pretože každé florárium je jedinečné.

Vykonáva sa s rôznym prístupom k rastlinám - predný alebo vertikálny. Zoznam povinných technických zariadení zahŕňa:

 1. Dodatočné osvetlenie alebo osvetlenie. Tónovanie okien zmäkne jasné svetlo, pridajte originálny odtieň k vnútornému obsahu florária.
 2. Hygrometer, teplomer. Ovládanie vlhkosti a teploty je nevyhnutné. Pre tropické rastliny je potrebné dodržiavať potrebné ukazovatele. Odlišujú sa od obvyklých pre nás, takže musíte sledovať po celú dobu!
 3. Ventilácia. Pre florárium je potrebné vytvoriť čistotu, sviežosť a pohyb vzduchu.

Po príprave všetkého potrebného technického vybavenia prejdite na výber rastlín. Rastliny pre florárium sú vybrané tak, aby boli kombinované vo veľkosti, farbe, štruktúre, požiadavkách na podmienky.

Najbežnejší obyvatelia mini-záhrad sú:

 1. Mech a kapra. Z machu najčastejšie používajú sphagnum a z kapradí si vyberajú druhy, ktoré rastú pomaly - polynórny, asplenium, pteris.
 2. Orchidey, Saintpaulias, cyklámen.
 3. Kaktusy a sukulenty.
 4. Ivy.

Zoznam je samozrejme veľmi stručný, ale pre začiatočníkov nie je dôležité množstvo, ale správna kombinácia rastlín. V súčasnosti sa floraria zo sukulentov stáva veľmi populárnou.

Vyzerajú veľmi pôsobivo a sú vhodné na vytvorenie kompozície odolnej voči suchu.

Je to dôležité! Miniatúrnymi sukulentmi sa nedajú vysadiť rastliny milujúce vlhkosť.

Rozhodli sme sa o rastlinných druhoch, teraz začíname navrhovať dno florária. Je dobré umiestniť na ňu plastovú mriežku. V tomto prípade rastliny nemusia byť stále vo vode. Mriežku môžete nahradiť vrstvou expandovanej hlinky alebo piesku. Tu hrajú úlohu prirodzenej drenáže.

Je to dôležité! Nezabudnite vytvoriť dieru na dne florária, aby ste počas čistenia vyprázdnili špinavú vodu. Aby sa uľahčenie údržby "skleníka" uľahčilo, upevnite do tohto otvoru hadicu tesniacou hmotou.

Na dne by mala byť vždy voda. Môže to byť v špeciálnej panvici alebo na dne nádrže. Táto podmienka musí byť splnená na zvýšenie vlhkosti. Ak ste si zakúpili rastliny, ktoré obvykle rastú v bažinatých oblastiach, budete potrebovať stálu prítomnosť vodnej vrstvy až do hrúbky 20 cm. Suché rastliny nepotrebujú túto podmienku.

Obrátime sa na plniace rastliny flóra. Prvým krokom je príprava substrátu pre typ rastlín, ktoré budete pestovať. To je ďalší dôvod, prečo sú podobné typy "nájomníkov" vyzdvihnuté v mini-záhrade. Okrem substrátu budete potrebovať ďalší dizajn florária. Naše rastliny potrebujú správne miesto.

Pravidelné police a rebríky vyzerajú príliš tradičné. Je lepšie diverzifikovať interiér floráriových prvkov "divokej" prírody. Môže to byť pôvodná forma chvostov, pahýľov, vetvy stromov. Pred umiestnením do nádoby by mali byť ošetrené so zvýšenou expozíciou vlhkosti. Tu môžete ponúknuť ako možnosť zabaliť strom so sphagnum.

Svetlomilné rastliny sú vysadené v hornej časti florária, odtieň tolerantné - nižšie. Orchidey vytvárajú osobitnú krásu. Báječné pozadie pre nich je brečtan, papradie, tradescantia, asparagusa. Nepoužívajte veľké a rýchlo rastúce rastliny.

Po dokončení všetkých bodov môžete obdivovať svoju prácu a nezabudnite na starostlivosť o florárium. Príručka údržby pre florárium je založená na vybraných rastlinách, ale je potrebné postriekať listy, vyčistiť vitrínu, vytvarovať a prerezávať výhonky.

Striekanie rastlín potrebuje čistenú vodu, včas na odstránenie chorých alebo zarastených. Ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých pravidiel, vaše florárium bude krásne už veľmi dlho.