Výstavba

Výber potrubí pre zavlažovacie systémy

Po celú dobu života zariadenie nerobí bez vody. Vlhkosť prirodzene prichádza na korene v daždi. V suchých obdobiach sa vyžaduje umelé zavlažovanie. K dispozícii sú manuálne a automatizované zavlažovacie systémy, ktoré môžu byť postavené na ich letnej chate z plastových rúrok.

Odrody umelých zavlažovacích systémov

Ak sa v krajine nachádza centrálny prívod vody, ľahšie je posypať postele z hadice alebo vedierka. Ale nie každá letná chata má mestskú vodu a náklady na vodu budú ťažké. Najčastejšie sú pre napájanie záhrady pomocou vlastnej studne alebo sa nachádzajú v blízkosti nádrže. Pre zjednodušenie celého procesu s vlastnými rukami, dacha vybavia systém zavlažovania. Je to druh inžinierskeho komplexu rôznej zložitosti. Zvyčajne sa používa pre všetky systémy potrubia a čerpadiel, ale riadenie môže byť mechanické alebo automatické. Pozrime sa, aké umelé zavlažovacie systémy sú pre dávanie.

pokropenie

Zavlažovací systém, ktorý vytvára imitáciu dažďa, dostal svoje meno - kropenie. Ak chcete dať, musíte si kúpiť špeciálny dávkovač vody, sprej v rôznych smeroch. Postrekovače s adaptérmi pripojenými k potrubiu. Keď čerpadlo vo vnútri systému vytvára určitý tlak, voda rozstrekovaná v podobe dažďa rovnomerne spadne na plochu so sadenicami.

Výhodou takéhoto zavlažovania je zvýšenie vlhkosti samotného vzduchu. Koniec koncov, rastlina absorbuje vodu nielen koreňmi, ale aj vzdušnou časťou. Voda, ktorá padá do malých kvapiek, nerodí pôdu, ale je rovnomerne absorbovaná. Pri procese zavlažovania sa z listov odoberá prach, čo pozitívne ovplyvňuje rastlinný metabolizmus. Takéto zavlažovacie systémy sa dajú ľahko automatizovať, ale používajú sa múdro vo veľkých priestoroch, napríklad v záhrade.

Jedinou nevýhodou pokropenia je povinné vytvorenie určitého tlaku vody vo vnútri systému a vysoká cena materiálov.

Tip! Ak vaše ruky rastú správne, môžete ušetriť na ručných postrekovačov. Remeselníci ich robia na sústruhoch, zváraných zo starých automobilových olejových filtrov atď.

Systém zavlažovania zavlažovania

V každom zavlažovacom systéme sú kvapky a postrekovače často upchaté. Starostlivosť o ne zahŕňa odstránenie blokád.

Čistenie sa vykonáva nasledujúcimi spôsobmi:

  • Mechanické znečistenie je tvorené pieskom alebo nečistotami, ktoré padajú do vody. Všetky tuhé látky musia zachytávať filtre, ktoré je potrebné oplachovať pravidelne. Samotné kvapky sa musia rozobrať a opláchnuť čistou vodou.
  • Biologické znečistenie pochádza z kvitnutia vody. Kapka sa vyčistí hlienom, premyje sa roztokom chlóru a celý systém sa čerpá čistou vodou.
  • Zvyšky chemickej kontaminácie sú možné po pridaní minerálnych hnojív do zostavy. Aby kvapky zostali čisté, špeciálne regulátory kyslosti pridané do vody pomôžu.

Hlavným procesom starostlivosti je kompletné rozobratie systému pri príchode chladného počasia. Rúry sa umyjú čistou vodou a potom sa čistia v teplej miestnosti. Ak sú potrubia pochované v zemi, nebojí sa zimy a nechajú ich zostať v zime.

Ako môžete vidieť, každý zavlažovací systém môže byť samostatne vyrobený na chate. Starostlivosť o ne je minimálna a maximálna komfort obsluhy.