Recepty

Červená a čierna ríbezľa Tkemali Sauce

Bobule čierneho a červeného ríbezla sú skutočným skladom vitamínu C. Aj vo voľnej prírode je to oveľa menšie. Dokonca aj v ríbezle obsahuje stopové prvky, kyseliny. Vďaka prítomnosti prírodného pektínu má použitie bobúľ priaznivý vplyv na tráviaci systém.

Ríbezle majú želírovacie vlastnosti, džem sa zhrubne, akoby k nemu bola pridaná želatína. Ale nielen džemy, kompóty a džemy môžu byť vyrobené z bobúľ. Snažte sa urobiť tkemali omáčku z červeného ríbezla a potom z čiernej. Hotový výrobok nemá chuť ako korenie pripravené v Gruzínsku z divokých sliviek.

POZOR! Skutoční Gruzínci nehovoria tkemali, ale temali.

img ">

Červený rybíz tkemali

Varovanie! Pre tento recept, kupodivu, nevyžaduje čerstvé bylinky, ale len suché prísady.

Takže, zásoby:

 • červený ríbezle - 2 kg;
 • cukor - 6 polievkových lyžíc;
 • soľ - ½ lyžice;
 • mletý kôpor sušený - 10 gramov;
 • mletá červená horúca paprika - 5 alebo 7 gramov;
 • cesnak - 30 gramov.
Je to dôležité! V súlade s receptom tkemaliho omáčky pridáme do bobúľ pohár studenej vody, ale vodu z vodovodu nemožno odoberať, pretože obsahuje chlór.

Metóda varenia krok za krokom

Červené ríbezle themelias nie sú toľko receptov. Koniec koncov, podľa pravidiel, ktoré varí omáčky z ovocia divokých sliviek. Odporúčame však, aby ste sa pokúsili urobiť lahodnú červenú ríbezľovú omáčku podľa receptu nižšie. Nebuďte sklamaní!

POZOR! Výťažok konečného produktu je 500 ml.

Prvý krok - príprava bobúľ

Červený rybíz dôkladne umyjeme, niekoľkokrát vymieňame studenú vodu a skladáme ho v cedníku.

img ">

Cesnak sa čistí z horných šupín, vnútorných fólií a prechádza cez tlač.

img ">

Krok dva - dostať zemiakovú kašu

 1. Ak chcete pripraviť omáčku, musíme sa dostať pyré ríbezle hmotnosť. Bobule dáme do hrnca s hustou stenou, zalejeme ich vodou a položíme ich na sporák pri minimálnej teplote asi jednu tretinu hodiny. Čas sa počíta od okamihu, keď sa objavia bubliny.
 2. Vyberte panvicu z ohňa, mierne ochlaďte. Varené ríbezle z odvarky namočte a utrite cez časté sito, aby ste odstránili semená. My nevylievame vývar z varenia bobúľ: bude to pre nás stále užitočné.
  img ">
 3. Výslednú hmotu dajte na pomalý oheň, zalejeme vývarom a varíme asi hodinu za stáleho miešania. Ako výsledok, mali by sme mať pyré, podobné textúry na čerstvé dediny krém.

Tretí krok - finále

Keď červené ríbezle zahusťujú, pridajte do ríbezľových pyré ingrediencie uvedené v recepte:

 • mletý kôpor;
 • mletá červená horúca paprika;
 • nasekaný cesnak.

Dobre premiešajte a varte omáčku z červených ríbezlí 10 minút. Nalejte do malých sterilných pohárov alebo fliaš. Pevne otočte a odložte na chladné miesto.

Ak zvýšite množstvo ingrediencií a dostanete omáčku, navinúť do pollitrových pohárov.

img ">

Čierny rybíz tkemali

Obyvatelia Gruzínska sa vďaka vôle osudu, ktorí sú ďaleko za hranicami svojej vlasti, nemôžu bez tradičných omáčok. Ale ako variť gruzínsky tkemali, ak napríklad budete musieť žiť v Transbaikalia, a divoké slivky tu nerastú.

Ale vynaliezavé ženy v domácnosti vždy nájdu cestu von z akejkoľvek situácie. Napríklad namiesto sliviek uvaria úžasne chutnú a voňavú omáčku z čiernych ríbezlí. Urobme korenie na mäso podľa receptu, ktorý nám poslal jeden z čitateľov. Mimochodom, na zimu zberá veľa obilia s ríbezľami.

img ">

zloženie:

 • bobule čiernych ríbezlí - 10 kg;
 • koriandr, kôpor a petržlen, každá 500 gramov;
 • cesnak - 500 gramov;
 • horúca červená paprika - 2 struky;
 • soľ a cukor podľa chuti.
POZOR! Recepty tkemali naznačujú, že bobule by mali byť zrelé a koriandrom - s kvetmi.

img ">

Ako konať

 1. Čierne ríbezle umyjeme, naplníme vodou (2 litre) a necháme 10 minút variť, počas ktorých bobule zmäknú, ľahko sa pretrepú cez sito, aby sa odstránili semená a kože.
 2. Mierne ochlaďte obsah panvice, odľahčite a prebrúste cez jemné sito.
 3. Posúvame pyré a tekutinu získanú varením čiernych bobúľ späť do panvice, pridáme soľ, cukor a varíme 50-60 minút pri minimálnej teplote, kým sa šťava neodparí. V dôsledku toho sa hmotnosť zníži takmer o tretinu. Čierne ríbezle tkemali by mali byť neustále miešané, aby sa zabránilo omáčke z horenia.
 4. Kým obsah nádoby varí, pripravte bylinky, cesnak a feferónku. Umyjú sa, sušia sa na uteráku. Z korenia, ak nechcete dostať príliš horúcu omáčku, zatraste semená.
 5. Po hodine pridajte všetky zvyšné ingrediencie z receptu a varte nie dlhšie ako 10 minút za miešania: omáčka je už teraz veľmi hrubá.
 6. Vyberte nádoby z pece a nalejte našu omáčku do malých nádob.

Mnohí si pravdepodobne myslia, že farba tkemali bude čierna. Nie je to tak: omáčka zmení tmavo hnedú.

Mrazená omáčka z čiernych ríbezlí na mäso:

Dúfame, že naše recepty budú užitočné pre našich čitateľov. Okrem toho výrobok neobsahuje ocot, čo robí výrobok ešte užitočnejším. Kyselina obsiahnutá v bobuliach ríbezlí je skvelá konzervačná látka.

záver

Snažte sa pripraviť chutné korenie z bobúľ ríbezlí rôznej farby na zimu, aby si ich domáce ochutnali s mäsom alebo rybími pokrmami. Mimochodom, rybí tkemali je dobre kombinovaný s cestovinami a ryžou. Dokonca aj kúsok chleba bude chutiť lepšie.

Uisťujeme vás, bude to báječné, že si olizujete prsty. Toto korenie na mäso si môžete dať na slávnostný stôl: hostia budú potešení. Dokonca aj recept bude požiadaný o zdieľanie.