Recepty

Mrazené rakytníky

Mrazený rakytník bude skutočným nálezom vitamínov v zime alebo skoro na jar. Na jeseň sa zbierajú čerstvé plody, ktoré si zachovávajú liečivé vlastnosti, ak sa dodržiavajú pravidlá zamrznutia.

img ">

Je možné zmraziť rakytník

Bobule, ktoré obsahujú veľa minerálov a vitamínov, za predpokladu, že sú riadne zmrazené, sú takmer identické s čerstvými. Mrazený rakytník je užitočnejší ako džem a konzervovaný kompót. Ak je mraznička priestranná, sú v nej umiestnené celé konáre rastliny s plodmi.

Nutričná hodnota mrazeného rakytníka

V náležite zmrazených plodoch zostáva zloženie mikroprvkov takmer rovnaké ako zloženie čerstvých - 90%. Vitamíny tiež netrpia, s výnimkou rýchle-lámanie vitamín C, ktorý stále zostáva vo veľkých množstvách, na rozdiel od produktov tepelného spracovania. Táto látka je veľmi nestabilná. Aj keď sa skladuje v miestnosti 24 hodín, jej množstvo sa znižuje o desať percent. To isté sa deje so zmrazeným výrobkom, ale 6 mesiacov. Ak rýchlo zmrazíte, trvá až 20% kyseliny askorbovej.

Je to dôležité! Podľa najnovších údajov si plody skladované v domácom mraziacom zariadení zachovávajú väčšiu výživnú hodnotu ako čerstvé, ale prešli dlhodobou prepravou.

Kalorie mrazené rakytník

100 g plodov, v závislosti od podmienok ich rastu, je tu 75-85 kalórií. V zložení čerstvých plodov:

 • 1,2 g proteínov alebo 5 kcal;
 • 5,7 g sacharidov alebo 25 kcal;
 • 5,4 g tuku alebo 52 kcal.

Takmer rovnaké množstvo mrazeného ovocia obsahuje.

img ">

Výhody a poškodenie mrazeného rakytníka

Liečivý účinok po konzumácii bobúľ sa líši len v menšom množstve vitamínu C v mrazenom produkte. Plody majú pozitívny vplyv na zvýšenie obranyschopnosti organizmu, stav ciev, liečia sa avitaminózou, zápalovými procesmi, podporujú hojenie kožných lézií. Rakytník je bohatý na antioxidanty, je považovaný za silné prírodné antibiotikum, používa sa ako prevencia rakoviny.

Prítomnosť kyselín súčasne spôsobuje, že je nežiaduce použitie v prípade ochorení gastrointestinálneho traktu, pečene, pankreasu, žlčníka. Byť alergénom môže spôsobiť bolestivú reakciu.

Ako vybrať rakytník na zmrazenie

Je potrebné zmraziť iba zrelé bobule oranžovej farby. Po zbere ovocia nemôže byť držaná po dlhú dobu, maximálne 5-6 hodín, aby sa nestratili vitamíny prirodzeným spôsobom. Dôkladne pripravte na zmrazenie:

 • plody sa uvoľňujú z veľkých vetiev, listov, niekoľkokrát sa nalejú do hlbokej misky s vodou;
 • po každej zmene vody klesá počet vetiev, stopiek a poškodených plodov, ktoré plávajú na povrch;
 • potom sa vytriedi, odstráni sa rozdrvené bobule, - z nich sa vyrobí čaj alebo kompót, rozomelie sa cukrom;
 • Celé vybraté ovocie vyberú skimmer a ležia v tenkej vrstve na kuchynskej utierke na sušenie 20-30 minút.

img ">

Ako zmraziť rakytník na zimu

Existuje niekoľko metód mrazenia bobúľ, vrátane použitia moderných domácich spotrebičov. Chladničky s mrazuvzdornými komorami pomáhajú zachovať štruktúru tkanív a zbaviť sa choroboplodných zárodkov. Mrazničky mrazničky manipulujú s výrobkom pri teplote -22 ° C. Ovocie sa najlepšie zmrazí v malých porciách, aby sa okamžite roztopil produkt. Nemôžete znovu vystaviť bobule nízkym teplotám, pretože živiny sa strácajú. Môžete pripraviť v malých nádobách hotové porcie ovocia, mleté ​​s cukrom.

Varovanie! V snahe zachovať vitamíny a chrániť plody pred poveternostnými vplyvmi sa vzduch „vytláča“ z tašiek. V nádobách zostáva medzera medzi ovocím a vekom, pretože objem mrazených bobúľ sa zvyšuje.

img ">

Rázový šok z rakytníka

Táto technológia je bežnejšia v priemysle, ale existujú aj domáce spotrebiče, ktoré vám umožnia okamžite znížiť teplotu v samostatnej mrazničke na -30 ... -50 stupňov. Keď sa zmrazia vo veľkých bunkách v medzibunkovom priestore plodu, vytvoria sa veľké ľadové kryštály, ktoré rozbíjajú steny buniek. Rozmrazené bobule vypršia šťavou, stanú sa ochabnutými. V podmienkach šokového mrazenia sa vytvárajú malé kryštály, steny buniek zostávajú nedotknuté a výsledkom je, že produkt vyzerá sviežo. Nárazové zmrazovanie vyžaduje rýchly pokles teploty od -25 ° C.

Mrazenie porcia rakytníka v nádobách alebo plastových vreckách

Pripravte si kontajner, ktorý zostane zmrazený. Nakupujú špeciálne malé mrazničky alebo používajú malé obaly z mliečnych, kulinárskych alebo cukrárenských výrobkov. Proces zmrazovania celých plodov "sibírskeho ananásu" sa vykonáva dvoma spôsobmi.

 1. Vo väčšine mrazničiek je priestor s poličkou na mrazenie ovocia a zeleniny. Je pokrytá pergamenovým papierom a rozložená v jednej vrstve ovocia. Mrazené bobule sú potom zabalené v nádobách na porcie alebo zapečatených vreciach malého objemu.
  img ">
 2. Plody sú okamžite umiestnené vo vybraných nádobách alebo obyčajných obaloch v vopred rozdelených malých porciách. Suché a čisté nádoby alebo šálky sa nenaplňujú hore a nezatvárajú okamžite, ale po zmrazení.
  img ">
Tip! Je lepšie dať dátum zmrazenia na každé balenie a nádobu so značkou.

Rakytník mrazený cukrom

Pripravte aj sladký polotovar.

 1. Bobule sa pretrepali cez sito.
 2. V hotovej zemiakovej kaši pridajte cukor podľa chuti.
 3. Balené v pohodlných nádobách, takže môžete použiť sladký džem za jeden deň.

img ">

Ako rozmraziť rakytník pred použitím

Pred použitím je potrebné dbať na rozmrazovanie. Musíte plánovať, keď potrebujete vitamínové produkty.

 1. Bobule sú najlepšie rozmrazené v chladničke, pričom vrecko umiestnite na hornú poličku. Výhodou tejto metódy je, že živiny z rakytníka sa zachovávajú a škodlivá mikroflóra sa nevyvíja. Proces je dlhý, trvá až 9 hodín.
 2. Pri izbovej teplote, rakytník raky rýchlejší, ale je tu nebezpečenstvo množenia baktérií v rovnakom čase.
 3. Neodporúča sa rýchlo rozmraziť rakytník v mikrovlnnej rúre, pretože v dôsledku technológie je bunková štruktúra výrobku zničená.

Čo možno variť z mrazeného rakytníka

Mrazené bobule obsahujú väčšinu všetkých prospešných zložiek.

 • Plody sa konzumujú bez akéhokoľvek spracovania, s kašou alebo čajom.
 • V kombinácii s cukrom, si vysoko kalórií, ale vysoký vitamín dezert - čerstvé džem.
 • Na výrobu ovocného nápoja, želé alebo ovocnej šťavy sa používajú mrazené bobule alebo džemové brikety.
 • Ak je na tento účel prijatý rakytník, nie je rozmrazený, ale okamžite vložený do vriacej vody, pridaním cukru.
 • Na naplnenie koláčov sa rakytník roztopí a nejaký čas sa ponechá v sitku, aby sa šťava mohla skladovať.
 • Pripravte želé a omáčky na palacinky, ako aj mäso.
 • Kyslé bobule sa používajú na vyprážanie hydiny na pečenie v rúre.
Varovanie! Z mrazeného rakytníka robia kulinárske špeciality: vitamínová zmrzlina a sendvičové maslo s doplnkom berry.

img ">

Skladovateľnosť mrazeného rakytníka

Obaly a kontajnery so zmrazenými bobuľami sa ukladajú do skladovacej časti. Odporúča sa držať ich ďalej od mäsa a rýb, aby sa nezachytili pachy. Uistite sa, že nádoby sú utesnené a nie je uvoľnená vlhkosť: kvôli kondenzácii musí byť kamera rozmrazená častejšie. Pri obvyklej teplote mrazničky -18 ° C sa rakytník rešetliak skladuje 9 mesiacov. Počas tohto obdobia je potrebné použiť hodnotný produkt, inak to pre organizmus neprinesie neskôr.

img ">

záver

Mrazené rakytníky príjemne diverzifikujú sortiment výrobkov v zime. Vitamín bobule rakytníka je lepšie zmraziť na zimu. V chladnom období budú nepostrádateľné.