Záhradníctvo

Prečo vykonať mulčovanie uhoriek v skleníku

Mulčovanie uhoriek v skleníku je jednou z dôležitých podmienok pre bohatú úrodu. Tento postup vám umožňuje znížiť náklady na pracovnú silu, uľahčiť proces starostlivosti o pestovanú plodinu. Pri mulčovaní sa zlepšuje kvalita pôdy a počet zberaných plodín. Táto technológia môže byť použitá pri pestovaní sadeníc okrasných v otvorenej i uzavretej zemi.


Prečo sa odporúča mulčovať pôdu v uhorkových lôžkach

Letní obyvatelia často zanedbávajú mulčovanie, citujúc zbytočnosť tejto metódy. Toto je však nesprávny názor, pretože veľa ľudí nevie absolútne nič o výhodách tohto postupu. Najčastejšie sa ich činy zameriavajú na ničenie všetkých organických látok vytvorených na zemi. Neprítomnosť organických prísad však prispieva k zhutneniu zeminy a k zníženiu množstva minerálnych látok v nej. Výsledkom je, že na zvýšenie úrodnosti pôdy je potrebná stála hydratácia a uvoľňovanie.

Trvalé napájanie vedie k vytvrdzovaniu pôdy, vlhkosť z otvorených plôch sa odparuje omnoho rýchlejšie. Ak na takých miestach nevyrábate žiadne plodiny, rýchlo sa stanú zarastenými burinami. Procedúra mulčovania pôdy pomáha prekonať tieto problémy. Kvalita mulča a jej množstvo môže viesť k rôznym reakciám rastlín: buď dobrý vývoj a bohatá úroda, alebo utláčaný stav a malé množstvo ovocia.

Postup mulčovania pomáha:

 • zlepšiť vetranie povrchovej vrstvy zeme a umožniť tak prenikaniu kyslíka do koreňov;
 • znížiť frekvenciu zavlažovania a jej množstvo, pretože mulč uchováva vlhkosť pri intenzívnom odparovaní;
 • znížiť frekvenciu uvoľňovania, pretože zem nezhvrdzuje, pôda nestane nadmernou vlhkosťou;
 • zlepšiť kvalitu pôdy - organický mulč je ďalším zdrojom živín potrebných na normálny rast rastlín;
 • pravidelne zastavujte vykopávanie oblasti - tento postup možno nahradiť uvoľnením, pretože pôda pod mulčovacím materiálom je mäkká;
 • znížiť počet burín, pretože mulč zabraňuje pestovaniu trávy a neumožňuje, aby sa semená a korene burín dostali z dolnej vrstvy zeminy na vrchol;
 • skrátiť čas dozrievania ovocia asi o týždeň a pol;
 • podporovať pestovanie čistejších plodov, s výnimkou ich hniloby a znehodnotenia;
 • udržiavať optimálnu teplotu pre rozvoj kultúry.

Uhorky môžu byť mulčovanie s malou slamu, nie je zakázané používať seno alebo sušené malé trávy. Je dôležité, aby použitý organický materiál nemal kvetenstvo a osivo, aby sa zabránilo rastu a vývoju buriny. Mulčovanie by malo byť homogénne, bez stopy hniloby. Stojí za to vyzdvihnúť vysokokvalitný mulčovací materiál bez nepríjemného zápachu bez zápachu.

Mulčovacie etapy

Pestovanie uhoriek pomocou technológie mulčovania sa vykonáva v niekoľkých etapách:

 1. Vysádzanie rastlín do pôdy by sa malo uskutočňovať podľa všetkých pravidiel, ktoré spočívajú v predbežnej kultivácii sadeníc, jej príprave na výsadbu v pôde a priamom transplantovaní na trvalé miesto. Pri pestovaní uhoriek v mulčovaní je dôležité vytvoriť medzi lôžkami dostatočne široké medzery a medzery. Sadenice sa vysádzajú v pripravených otvorkách a vyliata teplou vodou, odstráňte všetky buriny, ktoré rastú v lôžkach a medzi radmi, vyrovnajte hornú vrstvu zeme.
 2. Potom, čo ste rozhodli o mulčovacom materiáli, rozložte ho v hornej časti vytvoreného radu v rovnomernej vrstve. Súčasne je potrebné ponechať oblasť na klíčku otvorenú. Môžete len vynásobiť riadky a ponechať voľné uličky. Je lepšie mulčiť pokryť celú posteľ, aby sa znížil počet burín v budúcnosti. Hĺbka mulča by nemala byť menšia ako 3 cm. Je dôležité zabezpečiť, aby mulč bol rovnomerne po celej ploche bez toho, aby sa vytvorili medzery. Viazaný materiál nemusí rozdrviť ani vodu. Ak chcete začať proces kompostovania, navlhčite mulčovač raz.
 3. Po organizovanej práci sa starostlivosť o plodiny vykonáva ako obvykle: včasné zavlažovanie, kontrola plevelov, periodická kontrola integrity vrstvy. Niekedy je potrebné zvýšiť vrstvu a skontrolovať pôdu na prítomnosť pohybov medveďa alebo krtkov. Ak sa zistia škodcovia, mali by sa okamžite prijať určité opatrenia. Pri mulčovaní postelí v skleníku alebo na otvorenom teréne nie je potrebné ich uvoľňovanie, počet burín sa zníži.

Technológia mulčovania sa používa na začiatku letnej sezóny, keď je pôda dobre zahriata. Pred položením mulčovej vrstvy je potrebné pôdu dobre uvoľniť a odstrániť burinu. Organický materiál distribuovaný podľa pravidiel je zvyčajne úplne recyklovaný začiatkom jesene.

Ak v tejto dobe na pôde v otvorenom teréne existujú nejaké rastlinné odpadky, potom by ste ich nemali odstrániť. V skleníku je čistenie o niečo ťažšie: musíte odstrániť celú hornú vrstvu zeme a mulčiť, ak zistíte akékoľvek príznaky ochorenia. Pri absencii ochorenia môže byť pôda ponechaná v skleníku na rekultiváciu.

Aké suroviny sa rozhodnú pre mulčovanie

Uhorky v skleníku možno okamžite rozmiešať veľkou vrstvou materiálu. Je potrebné aktualizovať mulčovanie menej často, než pri pestovaní kultúry na otvorenom poli. Je to spôsobené tým, že postup kompostovania na voľnom priestranstve je oveľa rýchlejší. Pre túto kultúru môžete použiť organický aj anorganický materiál. Môžete si zakúpiť syntetický povlak a netkaný materiál.

Čerstvá tráva sa nemôže použiť ako mulčovanie, pretože zvyšuje pravdepodobnosť hniloby rastlín a vzhľad slimákov.

Pre mulčovanie uhoriek môžete použiť:

 1. Čierny perforovaný film. Rozpráva sa na pripravenej pôde až do vylodenia kultúry. Predtým robia otvory, v ktorých budú klíčky umiestnené. Jedinou nevýhodou tejto metódy je tmavá farba, ktorá prispieva k prehriatiu pôdy počas vysokej slnečnej aktivity. V tomto prípade môžete umiestniť biely materiál na čierny film.
 2. Priehľadný polyetylén môže byť najprv použitý na vytvorenie skleníkových efektov, takže zasiate semená vyrastie rýchlejšie. Po výskyte sadeníc vo fólii opatrne urobte otvory. Film umožňuje minimalizovať riziko buriny a zlepšiť podmienky pre pestovanie uhoriek.
 3. Ak sa používa rašelina, slama, seno, potom sadenice nie sú hlboko zakorenené. Nedodržanie tejto podmienky môže viesť k porážke čiernej nohy, ktorej sa bude ťažké zbaviť. Pre mulčovanie uhoriek môžete použiť také materiály ako rašelinu, jemnú slamu, piliny, ihly, padlé listy.

Uhorky rastliny majú veľmi rád vlhkosť, sú citlivé na množstvo a kvalitu zavlažovania. Pri nepriaznivých podmienkach klíček v krátkom období od štádia rastu a vývoja prechádza do štádia tvorby ovocia. Za nepriaznivých podmienok klesá doba plodenia a kvalita ovocia sa zhoršuje. Použitie mulča pomáha predchádzať takýmto následkom.

Organický materiál vám umožňuje udržať si vlhkosť, ktorá vyžaduje výnimočnú kultúru. Vo všeobecnosti vytvára priaznivé podmienky pre rozvoj silných a zdravých rastlín, zvyšuje obdobie plodov a zlepšuje kvalitu ovocia. Je lepšie používať organické látky na mulčovanie, ale v neprítomnosti je možné zakúpiť anorganický materiál.