Záhradníctvo

Neurčité odrody paradajok pre otvorené terény

Mnohí pestovatelia zeleniny, rastúci paradajky vo svojich pozemkoch, si ani neuvedomujú existenciu takého názvu, ako je to determinantné odrody. Ale to je ten istý druh paradajok s vysokými kríkmi, milovaní mnohými milenkami. Neurčité paradajky rastú výškou viac ako 2 m.

Starostlivosť o takú plodinu spočíva v odstránení nevlastníkov, ktorí tvoria rastlinu s jednou alebo dvoma stopkami. A počas štipľavosti opúšťajú malé penechki, takže z tohto miesta nezačína nová pobočka. Kvetinová kefa sa objavuje na 9. liste, čo naznačuje neskoršie dozrievanie plodiny, ale neurčité odrody rajčiakov na otvorenej pôde získali svoje uznanie kvôli dlhej dobe plodenia a možnosti získať veľké výnosy.

Aké sú výhody a nevýhody pestovania neurčitých paradajok?

Ako každá iná zelenina, kultivácia neurčitých paradajok má svoje pozitívne a negatívne vlastnosti. Stručne preskúmame výhody vysokých odrôd:

  • Rastúca doba neurčitého rajčiaka je oveľa dlhšia ako krátko rastúca odroda. Určujúci krík rýchlo a priateľsky dáva celú plodinu, po ktorej už neprináša ovocie. Neurčité rastliny neustále viažu nové plody pred nástupom mrazov.
  • Stonky viazané na mriežku majú voľný prístup k čerstvému ​​vzduchu a slnečnému žiareniu. To šetrí rastlinu z phytophthory a tvorby hniloby, ktorá sa často vyskytuje v daždivom lete, keď sa pestuje v otvorených posteliach.
  • Veľmi vysoký výnos vďaka použitiu obmedzenej plochy výsadby vám umožňuje pestovať paradajky na komerčné účely. Plody neurčitých odrôd sú dokonale pripravené na uskladnenie, prepravu a sú považované za najchutnejšie.

Z nedostatkov sa dá hovoriť len ako doplnková práca. Pre stonky podväzku bude musieť postaviť mriežku. Kroviny majú tendenciu rásť neurčito v dĺžke a šírke. Rastlina bude neustále musieť tvoriť odstránenie nevlastných bratov.

Video hovorí o zastavení rajčiakov:

Rastúce neurčité odrody je o niečo zložitejšie ako obyčajné zakrpatené, ale medzi takou širokou paletou odrôd určite budú plodiny, ktoré sa stanú favoritom pestovateľa zeleniny v budúcnosti.