Záhradníctvo

Rozmanitosť mrkvy pre Sibír v otvorenom teréne

Mrkva, ako každá iná zelenina, sa lepšie zakorenia v dobre pripravenej a vyhrievanej pôde, ako aj pri priaznivej teplote. Dátumy výsevu koreňových plodín pre každú oblasť sa určujú individuálne. Čím je oblasť teplejšia, tým skôr môžete začať pestovať a samozrejme získať rýchlejší zber. Dnes budeme brať do úvahy najlepšie odrody mrkvy pre Sibír, ktoré aj v takých drsných podmienkach prinesú dobrú úrodu.

Bude mrkva rásť na Sibíri

Ak uvažujeme o Sibíri ako celku, potom na jeho veľkom území existujú rôzne klimatické podmienky a najčastejšie sú tvrdé. Index úrodnosti pôdy je ďaleko od ideálu. Niektoré oblasti vám však umožňujú zapojiť sa do poľnohospodárstva. Chovatelia chovali mnoho odrôd a hybridov rôznych plodín prispôsobených miestnemu podnebiu. Mrkva nie sú výnimkou a často sa môžu nachádzať v sibírskych zeleninových záhradách. Koreňová plodina je ukrytá v zemi, čo jej umožňuje prenášať mrazy vo vzduchu na -4oC. Niektoré odrody vydržia až do -8oC, ale mrkva vystavená takej nízkej teplote sú nevhodné na dlhé skladovanie, okrem škrobu sa zmení na cukor.

Výber času výsevu semien

Ponáhľa sa zasiať semená mrkvy na Sibíri nie je nutné. Príroda je nepredvídateľná a návratné nočné mrazy môžu spomaliť klíčenie zŕn. Existujú dve obdobia pre sadenie mrkvy - to jar a jeseň. Každý pestovateľ zeleniny si sám vyberie čas na výsadbu. Zohľadňuje účel plodiny, poveternostné podmienky v oblasti a zohľadňuje aj poľnohospodársku technológiu vybranej odrody.

Varovanie! Pred zasiatím musí byť pôda podávaná. Je dôležité, aby sa nepreháňali dusíkatými hnojivami, pretože mrkva majú tendenciu hromadiť túto látku v buničine, ktorá je škodlivá pre ľudské zdravie.

Vlastnosti výsevu na zimu

Jesenné plodiny umožňujú získať veľmi skoré úrody mrkvy, ktoré sa dajú použiť čerstvé. To znamená, že koreňová plodina práve prichádza v čase, keď minulý rok sa zber v suteréne vyčerpá a jarné plodiny ešte ani nezačali. Tieto korene sú dlho uložené a to je ich jediný negatív. Ale pre tých, ktorí milujú odrody veľkej mrkvy, táto metóda pestovania bude podľa ich predstáv. Zimné odrody prinášajú mrkvu oveľa väčšie ako tie, ktoré sú určené na skoré pestovanie na jar.

V zemi pod hrúbkou snehu zrniek sú dobre temperované, výsledné ovocie sa nebojí mnohých chorôb, získať silu až do prvých škodcov. Ďalším prínosom je, že jesenné siatie nevyžaduje namočenie semien a ich sušenie. Mrkva dozrieva veľmi skoro, čo umožňuje, aby sa v lete na jej mieste pestovali ďalšie záhradné plodiny. Pre jesenné plodiny je potrebné zakúpiť odroda, ktorá je zimujúca a ktorá by mala byť uvedená na obale. Najlepšia doba výsevu je november, ale v niektorých oblastiach s osobitným podnebím sa uskutoční októbrové vysadenie.

Tip! Nepredvídateľné zimy v posledných rokoch majú negatívny vplyv na osivo vysadené na jeseň. Musíme byť pripravení, že časť plodín nesmie vystúpiť. Novší záhradníci lepšie opustiť túto metódu pestovania a zasiať skoré hybridy na jar. To umožní po 70 dňoch získať prvé úrodu.

Vlastnosti jarných plodín

Najčastejšie vo všetkých oblastiach Sibíru pestovatelia zeleniny dodržiavajú jarné plodiny. Mrkva rastú menšie ako z jesenných plodín, ale nadobúdajú majetok dlhodobého skladovania. Zelenina vhodná na zimnú zber, mrazenie a na akékoľvek spracovanie. Jarná výseva je komplikovanejší postup, vyžaduje sa starostlivá príprava osiva, ale mrkva je viac nasýtená vitamínmi.

Optimálny čas na zasiatím semien je tretie desaťročie apríla a celý máj. Začiatok výsevu pre každú oblasť sa určuje individuálne. Pôda v záhrade by mala byť vlhká, ale nie v konzistencii nečistôt. Na ulici by mala byť inštalovaná nepretržite teplota teplého vzduchu. Časť nadbytočnej vlhkosti, ktorá zostane po zimnej dobe, sa vyparí z ohrievanej pôdy. Tu musíme vziať do úvahy, že dlhé rozmrazovanie zeme po sibírskej zime sprevádza reprodukcia mnohých mikróbov a škodcov. Preto pred sejbou musia byť do pôdy zavedené biopreparáty obsahujúce aktívne mikroorganizmy.

Prehľad najlepších sibírskych odrôd

Mrkva sa považuje za nenáročnou zeleninu a môže sa pestovať v takmer ľubovoľnom regióne. Zatiaľ však odrody sú rozdelené na viac či menej plodné a niektoré sa dokonca nemôžu zakoreniť v sibírskej klíme. Teraz sa pokúsime identifikovať najlepšie odrody vhodné na pestovanie na Sibíri.

Losinoostrovskaya 13

záver

Ak starostlivo zvážte odrody mrkvy, potom takmer všetka skorá a stredná koreňová zelenina môže dozrieť na Sibíri. Ak je doma skleník, bude karotka v skleníkoch vynikajúca.