Krajinný dizajn

Rabatka pri chate

Krásne vyzdobiť záhradu, nie je dosť túžby. Je dobré mať základné znalosti o krajinnom dizajne. Jednou z možností, ktoré sa často používajú na dizajn krajiny, je rabatka.

Čo to je?

Rabatka - kvetinová záhrada, najčastejšie obdĺžnikový tvar, úzka a dlhá. Šírka a dĺžka súvisia s 1: 3. Ak je šírka kvetinového záhonu 4 m, potom bude dĺžka 12 metrov. Je umiestnená pozdĺž záhradných chodníkov, plôch a základov domu. Funkčné zľavy - ozdobte alebo rozdeľte oblasť na zóny. Tieto kvetinové záhony sú aktívne využívané v krajinnom dizajne našich miest. Aley často zdieľajú okrasné rastliny zdobené v rabatku.

Raz sa banálne lôžka nazývali otroci v Nemecku. A oni na nich rástli, resp. Zelenina. Teraz sa plnenie rabatov zmenilo na kvetinu. Hoci môžete pestovať rastliny a korenené bylinky. Bude to krásne aj užitočné.

typy

Existuje niekoľko znakov, podľa ktorých je kvetinová záhrada klasifikovaná.

Podľa umiestnenia rabatki:

 • Symetrická - uprostred priestoru. Napríklad trávnik.
 • Asymetrické - pozdĺž plotu alebo nadácie.

Podľa druhov rastlín:

 • Jednoročné rabatky sa vyrábajú z rastlín, ktoré rastú v jednej sezóne a majú potešenie z jasných farieb.
 • Trvalky rastliny sú vysadené zástupcami flóry, ktoré rastú 2 až 3 sezóny, bez nutnosti transplantácie. Otroci trvaliek pozdĺž cesty vás potešia svojou krásou už niekoľko rokov.

Podľa metódy výsadby rastlín rôznych výšok:

 • V jednoúrovňovej kvetinovej záhrade sa používajú na výsadbu rovnakej výšky.
 • V dvojvrstvovom kvete tvoria kvety dve časti na výšku: vysoké a nízke.
 • Viacúrovňová kvetinová záhrada pozostáva z rôznej výšky výsadby.

Podľa formulára:

 • Jednostranné rabatka - vysoké rastliny sú vysadené pozdĺž plotu alebo stien v pozadí, potom strednej výšky, v popredí - poddimenzovaný alebo zemný kryt. Ak potrebujete skryť niečo, napríklad založenie domu, potom použite výsadby rovnakej farebnej škály. Alebo naopak, rastliny kvitnúce zelené s veľmi jasnou farbou, potom kvetinové záhony odvedú pozornosť od stavebných chýb.
 • Obojstranná rabatka - stredná časť kvetinovej záhrady je obsadená vysokými rastlinami a na stranách sú nízke. Táto kvetinová záhrada by mala byť otvorená pre pohľad zo všetkých strán. Jeho najlepšie umiestnenie je uprostred pozemku. Funkcia rabatki - rozdelenie oblasti na zóny.
 • Zlomená rabatka - dlhá kvetinová záhonka je rozdelená pre pohodlie dekoratívneho kameňa, chodníka alebo podhorských rastlín alebo veľké jediné rastliny (ruža, dahlia, pivónia). Nie je nutné, aby bol tvar hrebeňa obdĺžnikový, môže to byť veľmi odlišný: tak v tvare kvapky, ako aj zvlnené.

Podľa farby:

 • Monochromatické - používa sa na registráciu rastlín rabatki kvitnúcich v rovnakej farebnej schéme.
 • Contrast rabatka - použitie dvoch alebo viacerých farieb.

Rabatka to urobte sami

Tip! Než začnete vytvárať zľavu, nezabudnite, že veľkosť vašej záhrady je priamo závislá od veľkosti oblasti.

Väčšina občanov sa nemôže pochváliť veľkými plochami ich stránok. Preto si vyberte vhodnú veľkosť diela, je lepšie, ak je jeho šírka 0,5 metra.

skica

Podrobný akčný plán na vytvorenie zľavy je nasledujúci.

Prvý: plán. Začnite s listom papiera. Nakreslite, čo chcete vidieť zľavu. Najprv rozhodnite o formulári. Bude to dokonca aj riadky alebo fantazie, rozhodnete sa. Ďalej sa rozhodnite, v akých farbách bude vaše záhon. Budete kombinovať rastliny toho istého druhu, ale rôzne farby. Alebo budete komplikovaným spôsobom kombinovať ročníky a trvalky, alebo budete používať kvety a rastliny s nezvyčajným tvarom a farbou listov. To je dobrý krok, pretože kvitnúce rastliny zvyčajne nemajú zelenú.

Nasleduje možné usporiadanie trvaliek:

Miesto pre záhon

Ďalší krok. Potrebujete sa pohybovať po teréne. Určite, kde bude kvetinová záhrada a aké sú podmienky. Podmienky sú dôležité pre vaše domáce zvieratá. Bude tam tieň alebo jasné slnko, vysoká vlhkosť? Zvážte typ pôdy, aby rastliny dobre rástli a potešili vás prudkým kvitnutím. Ak chcete ozdobiť lokalitu s odstupňovanými plantážami, potom vypočujte radu dizajnérov krajiny: na 1 námestí. m kvetinové záhony by mali byť umiestnené 4 vysokých rastlín, 5 stredných a 9 malých.

Druhy rastlín

Tip! Použite 2 - 3 typy rastlín, inak dostanete zbytočnú rozmanitosť, ktorá zničí harmóniu a vzory rabatki.

Výber kvety, pamätajte načasovanie kvitnutia. Každý si želá, aby si zľavu užívala proces nepretržitého rozkvetu od skorého jari až do neskorej jesene.

Ranné kvitnúce rastliny: narcisy, tulipány, snežienky, krokusy. Žiaľ, táto krása je krátkodobá.

Po cibuľových sa môžu na voľnom priestranstve vysadiť plantáže: ageratum, calendula, petúnia, nechtík, lobelia, maceľníky.

Ak chcete kvitnúť, môžete pridať dekoratívne ročníky: morské pobrežie, Crested Chlorophytum, Coleus Hybrid. Je možné použiť zeleninu a mrkvu v rabat: mrkva a repa, petržlen a cuketu.

Trvalky uľahčujú život záhradkárom. Vyzerajte dobre v rabatka irises, phlox, ľalie, lupiny, hostiteľ, pivonky, bergenia, papradie. Použitie ihličnatých plodov nie je zakázané: smrek, jalovec. A korenené bylinky: citrónový balzam, šalvia, tymian, mäta, rozmarín, ktoré obsahujú esenciálne oleje v ich zložení, zapĺňajú záhradu neopísateľnými arómami a prinesú vám značné výhody. Používajte bylinky ako korenie alebo čaj.

pristávacia

Od teórie prejdite na krok za krokom. Varné záhradné náradie. Bude trvať:

 • lopata;
 • hrable;
 • kolíky s lanami;
 • zalievanie;
 • dekoračný kameň, dlaždice - čo bude zdobiť okraje rabatky;
 • môže potrebovať dodávku úrodnej pôdy a hnojiva.

Najprv urobíme značkovanie pomocou kolíka a lana, kde bude kvetná záhrada priamo. Vykopáme zem, zavádzame hnojivá. Pokiaľ v tejto oblasti ešte nikdy nebolo vykopané žiadne zeminy, je potrebné odstrániť hornú vrstvu korunky do hĺbky 10 - 15 cm vzhľadom na tvar hrebeňa. Potom sa do tejto skládky vylievame štrkom na odvodnenie a potom sa zmiešame s hnojivami. Okrem toho, keď máme ozbrojené našou náčrtkou, začneme vysádzať rastliny. Začnite od stredu, postupne sa presuňte na okraje. Je to pohodlnejšie. V opačnom prípade bude pristátie pošliapané a poškodené.

Je to dôležité! Nezastávajte rastliny príliš často. To je zatiaľ čo sú malé, a potom budú rásť a budú potrebovať miesto na slnku. 30 - 60 cm - optimálna vzdialenosť.

Keď sú rastliny vysadené, je potrebné ich vyplachovať. Ak máte v pláne dokončiť okraj kvetinového záhonu s ozdobným prvkom, urobte to pred zalievaním.

Bude to trvať nejaký čas, kým sa rastliny ustáli a prispôsobia sa. Veľmi skoro sa typ rabatki mení k lepšiemu.

starostlivosť

Kvitnúce zdravé rastliny - sen a hrdosť každého záhradníka. Nezabudnite, že vaša kvetinová záhrada bude vyžadovať pozornosť. Je dôležité, aby voda v čase. Zvážte poveternostné podmienky. Nezabudnite uvoľniť pôdu a odstrániť burinu. Potom pristátie bude vyzerať úhľadne. Ak kvety z nejakého dôvodu zomreli, mali by ste ho nahradiť zdravým. Hnojte rastliny, potom nedôjde k žiadnym stratám kvôli nedostatku živín.

Na jeseň, viacročné rastliny bez sušených zelených a kryt. Môžete usporiadať kolíky s nápismi, aby ste si boli istí, čo a kde zimy. Nezabudnite skontrolovať rastliny, odstrániť mŕtve a rozšíriť zarastené.

Ročné obdobia na jeseň musia byť odstránené, aby sa zabránilo procesom rozpadu a šíreniu ochorenia.

záver

Vytvorenie rabatki je fascinujúca tvorivá činnosť, počas ktorej sa zrealizujú sny a estetické preferencie. Každý deň dostanete spokojnosť a skutočné potešenie z vykonanej práce. A na dlhých zimných večeroch sa pozriete na fotky minulého záhradného obdobia a pripravíte nové plány. Sledovaním videa môžete skontrolovať nové nápady:

Pozrite si video: Tum Ho Toh Lagta Hai Video Song. Amaal Mallik Feat. Shaan. Taapsee Pannu, Saqib Saleem (Január 2020).

Загрузка...