Recepty

Ako nakladať kapustu s ocotom

Prichádza jeseň a príde čas na výrobu chutných, zdravých a zaujímavých kapustových polotovarov - zeleniny, ktoré sa predtým nedávno dostali na prvom mieste z hľadiska prevalencie v Rusku. V poslednej dobe má konkurenta - zemiaky. Takéto množstvo šalátov, predkrmov a zimných prípravkov, pravdepodobne aj pre kapustu, neexistuje pre žiadnu inú kultúru zeleniny. Čo s tým jednoducho nerobia: soľ, kvass a múka, a každá rôznorodosť prípravkov má svoje vlastné výhody.

img ">

Ako sa slanie líši od marinovania

Vo všeobecnosti sú všetky známe metódy zberu potravín na zimu, ako je solenie, morenie, močenie a morenie, založené na pôsobení kyseliny. Iba v prvých troch variantoch kyseliny mliečnej produkovanej prirodzene fermentáciou pod vplyvom baktérií mliečneho kvasenia. Ale keď si zber kapustu, uchýlite sa k používaniu rôznych kyselín z vonkajšieho sveta: najčastejšie octová, niekedy vínna, citrónová alebo malicová. Samotný efekt ochrany je dosiahnutý vďaka tomu, že dochádza k posunu úrovne kyslosti, ktorá je škodlivá pre reprodukciu nepriaznivých mikroorganizmov. A v tomto zmysle nie je veľký rozdiel, v akom sa ocot používa na uchovávanie polotovarov. Použitie obyčajného stolového octu je len zvykom, pretože sa najčastejšie nachádza na trhu.

Varovanie! Solenie, fermentácia a močenie sa navzájom líšia len v percentách soli používanej na konzerváciu.

img ">

Takže, pre výrobu solené kapusty možno použiť od 6 do 30% soli. Má veľmi rozdielny vplyv na hotový výrobok.

  • Po prvé, chuťové indexy kolien zmeny a spravidla zlepšiť.
  • Po druhé, fermentačné procesy sa zrýchľujú v osolenej kapusty kvôli aktívnej izolácii rastlinných buniek, ktoré sú bohaté na cukry.
  • Po tretie, pretože soľ potláča životne dôležitú aktivitu cudziej mikroflóry, má určitý konzervačný účinok na polotovary z kapusty.

Ale ak bola kapusta solené pomocou octu, potom tento proces má väčšie právo byť nazývaný morenie. Mnohé ženy v domácnosti však používajú termíny solenie, morenie a morenie, pričom medzi nimi nemajú žiadny osobitný rozdiel a dokonca naznačujú rovnaký proces pod nimi - najčastejšie zber kapusty na zimu pomocou soli a octu.

Okrem toho, pretože akékoľvek solenie zŕn bez octu spôsobuje, že konzervovanie sa natiahne v čase - musíte počkať päť až desať dní - pridanie octu výrazne urýchli výrobu hotového výrobku, ktorý sa v jeho chuti prakticky nelíši od toho, čo sa pripravuje dlhú dobu.

img ">

To je dôvod, prečo v našej dobe, vysokorýchlostné technológie a sú veľmi populárne recepty na morenie kapusty s ocotom.

Je to dôležité! Ak ste zmätení použitím stolového octu, je oveľa užitočnejšie pre zdravie používať jablkový alebo balsamic (vínny) ocot.

Všetky základné pomery pri používaní iných odrôd octu na polotovary zostávajú rovnaké.

Jasná a korenistá kapusta

Táto verzia výroby solené kapusty môže byť nazývaná univerzálna, pretože je vhodná aj pre deti, ale pri použití cesnaku a červeného korenia sa muži veľmi páčia.

Pozrite si video: Kvasená kapusta sudová Zuzana Machová (Jún 2019).