Záhradníctvo

Agrotechnika pestovania uhoriek v skleníkových podmienkach

Mnohí z nich sú dnes oboznámení s poľnohospodárskou technológiou rastúcich uhoriek v skleníku, pretože do pestovania tejto plodiny v skleníkových podmienkach pracuje pomerne málo ľudí. Hlavným dôvodom, prečo je táto metóda tak populárna, je to, že skleník umožňuje zvýšiť plodnosť plodiny. Preto sa obyvateľ v letnom období môže podariť s čerstvými uhorkami nielen v lete, ale aj na jeseň. A ak si vyberiete správnu voľbu odrôd, potom sa toto zamestnanie môže stať dodatočným zdrojom príjmu.

Príprava pôdy na pestovanie uhoriek

Z mnohých faktorov a pôdy do značnej miery závisí na tom, čo bude výnos uhoriek. Ak ste sa už podarilo získať skleník, môžete pripraviť pôdu. Tu môžete ponúknuť veľa možností, ale všimnite si, že nakoniec by ste mali mať úrodnú pôdu. Aby nedošlo k rozrušeniu na jar, odporúčame začať prípravu pôdy na jeseň po zbere ďalšej plodiny. Pre pestovanie uhoriek vyžaduje výsev v zime zeleného hnoja: pšenica alebo raž. Po čakaní na moment, keď sa zimné plodiny stanú silnými, sú vykopané a dodatočne pridajte 4 kg superfosfátu a 3 kg popola z dreva na 10 m² na zem. Na jeseň sa pôda považuje za kompletnú.

Je tiež užitočné pred vysadením na dezinfekciu pôdy: na tento účel sa pripraví zmes manganistanu draselného a vápna v nasledujúcich pomeroch: pri 15 litroch vody je potrebné 6 g mangánu a 6 litrov vody 20 g vápna.

Na jar je plánovaná najintenzívnejšia časť prípravy pôdy: je potrebné vykopať výkop do hĺbky 25 cm na vybranom mieste. Na dne je položený kompost alebo humusová vrstva o veľkosti 15 cm a niektoré skleníkové pôdy.

Pravidlá pre výsadbu semien okrasných rastlín

Nemenej dôležitým štádiom pestovania uhoriek v skleníku je výsev semien. Rašelinové hrnce, ktoré musia byť naplnené výživnou pôdou, sa na to najlepšie hodia. Môžete tiež použiť rašelinové tablety alebo plastové poháre k dispozícii pre každého. Ak máte čas, môžete vytvoriť papierové poháre. Vo všeobecnosti by posledné slovo malo byť pre záhradníka.

Ale ak sa rozhodnete použiť plastové kontajnery na pestovanie sadeníc, potom pred naplnením pôdy je potrebné vytvoriť drenážne otvory v nich. V každom pohári sa zasielajú dve semená do hĺbky nie viac ako 1,5 cm.

Je tiež potrebné vyriešiť otázku výživnej pôdy pre výsev uhoriek. Môžete ho zakúpiť v špecializovaných predajniach pre záhradníka alebo si sami pripraviť. Ak ste si vybrali túto možnosť, môžete použiť jednu z nasledujúcich možností pre zmes pôdy, ktorú môžete pripraviť doma:

  1. Vezmite rovnaké množstvo rašeliny, pilín a pôdy. Pridajte 1 šálku popola z dreva do vedra.
  2. Zmes na výsev semien môže byť pripravená z rašeliny a humusu, ktorá sa odoberá v rovnakých pomeroch. Na koreni zmesi vložte 1 šálku popola z dreva.
  3. Môžete pripraviť zmes 2 častí rašeliny, rovnaké množstvo humusu a 1 časť malých pilín. Okrem zmesi vedierka pridajte 3 polievkové lyžice. l. popol z dreva a 1 polievková lyžica. l. nitrofosfátového.

Na zvýšenie úrodnosti výsadbovej pôdy bude potrebný roztok sodnej soli humátu. Na jeho prípravu je potrebné vziať 1 polievkovú lyžičku. l. liek a zrieďte v kôre s vodou. Pripravený roztok je potrebné zohriať na teplotu +50 ° C a zmes sa naleje do pôdy, ktorá sa použije na siatie semien. Často po zalievaní pôdy začína ustupovať. V tomto prípade musíte naplniť zem, aby ste vyplnili celý objem pohárov. Keď sa semená nachádzajú v kontajneri na pestovanie, musia sa pokryť plastovým obalom, ktorý pomôže vytvoriť optimálny mikroklímát na klíčenie.

Na urýchlenie klíčenia semien je potrebné udržiavať teplotu pri + 22 ... + 28 ° С. Pri výskyte uhorkového výhonku sa musí teplota znížiť: v deň by nemala byť vyššia ako + 15 ... + 16 ° С a v noci - + 12 ... + 14 ° С Proces pestovania sadeníc trvá len veľmi málo času a je maximálne 25 dní. Je veľmi dôležité, aby kolísanie denných a nočných teplôt bolo významné - to pomôže urýchliť tvorbu koreňového systému rastlín.

Ako pestovať uhorky v skleníkoch

Po skončení práce na sejbe semien je potrebné počkať na ich klíčenie. Po tomto krycím materiáli kvôli zbytočnému čisteniu. Od tohto bodu sa teplota zníži na hodnotu +20 ° C. Tým sa zabráni vytiahnutiu sadeníc.

Ďalších 7 dní po zasiatí začnite ponoriť. Súčasne s touto operáciou je potrebné vykonať riedenie s odstránením slabých vstupov. Kým nie je čas na transplantáciu sadeníc okrasných do skleníka, je niekoľkokrát napojená a v prípade potreby sa pôda naleje do hrnca. Podľa pravidiel pestovania uhoriek je v období tvorby sadeníc potrebné použiť ďalšie hnojivá, bez ohľadu na úroveň plodnosti pôdy používanej na výsev semien.

Kým sa nevytvorí priaznivé počasie na transplantáciu sadeníc do skleníka, rastliny sa musia niekoľkokrát kŕmiť. Prvýkrát sa používajú hnojivá, keď sa objaví prvý pravý list. Odborníci odporúčajú používať organické alebo minerálne hnojivá v kvapalnej forme. Pre lepšiu asimiláciu rastlín sa hnojivá kombinujú s zavlažovaním a tento postup sa výhodne vykonáva ráno. Po 2-3 týždňoch začať vykonávať druhé kŕmenie. Zvyčajne je časované na vytvorenie sadeníc druhého pravého listu. Po tretie, hnojivá sa aplikujú bezprostredne pred transplantáciou sadeníc do skleníka niekoľko dní pred plánovaným dátumom.

Ako používať hnojivo pre sadenice

Pestovanie dobrej plodiny v skleníkoch bez dresingov je veľmi ťažké a niekedy takmer nemožné. Preto je potrebné ich vykonávať nielen vo fáze kultivácie v skleníku, ale aj počas tvorby sadeníc. Hore bolo povedané, že hnojivo sa aplikuje pod sadenice trikrát. Prvýkrát používajte zmes minerálnych a organických hnojív:

  1. Superfosfát (20 g).
  2. Roztok hnoja. Pri príprave je potrebné riediť 1 kbelík užitočnej kvapaliny v rovnakom množstve vody.

Môžete použiť trus vtákov namiesto kalu. V tomto prípade však musíte zmeniť pomery 1:10. Môžete si však ušetriť čas a nakúpiť hotové hnojivo, napríklad humát draselný, sodík humát alebo podobne, v obchode pre letného obyvateľstva. Keď príde čas pre ďalšie kŕmenie, dávka hnojiva by sa mala zvýšiť. Podruhé sa sadenice môžu kŕmiť nitrofosfátom: musíte ich zaviesť vo forme zriedenej v nádobe s vodou počas zavlažovania. Počas prvého a druhého obväzu sa musí dodržať nasledovný postup hnojenia: 2 litre na 1 m2 výsadby.

Keď je čas na aplikáciu hnojiva po tretíkrát, môžete pripraviť nasledovné podávanie:

  • superfosfát (40 g);
  • močovina (15 g);
  • draselná soľ (10 g);
  • nádoba s vodou (10 l).

Horný zálivok pripravený podľa vyššie uvedeného receptu sa dodá podľa schémy: 5 litrov na 1 m² výsadby. Pokaždé, keď je potrebné dokončiť obväz s obyčajnou čistou vodou. Musíte to urobiť veľmi opatrne a uistiť sa, že hnojivá nespadajú na listy sadeníc. Ak sa tak stane, ihneď opláchnite roztok teplou vodou.

Vysádzanie sadeníc okrasných v skleníku

Pestovanie sadeníc uhoriek pre skleník trvá nie viac ako 25 dní, môžete sa o tom dozvedieť vytvorením 3-5 pravých listov v rastlinách. Uhorka je zasadená do radov, ktoré musia byť umiestnené vo vzdialenosti 0,5 m od seba. Pásky sú umiestnené v kroku asi 80 cm, krok vylodenia by mal byť 25 cm.

Pred umiestnením zariadenia do otvoru na dne je potrebné vložiť niekoľko organických alebo minerálnych hnojív. Potom navlhčete otvor a preneste ho do nádoby na rašelinu. Zhora je pokrytá pôdou a stlačená. Ak ste použili iné nádoby na pestovanie sadeníc, napríklad plastové poháre, potom musíte opatrne odstrániť rastlinu spolu so zemou a presunúť ju do otvoru. Dokončite transplantáciu dôkladným napájaním a mulčovaním hornej vrstvy pôdy.

Technológia pestovania uhorky

Po transplantácii sadeníc musí rezident v letnom období vyvinúť maximálne úsilie na vytvorenie priaznivých podmienok na to, aby rastliny ustúpili a začali rast. Je potrebné brať do úvahy, že v každej fáze vývoja je potrebné udržiavať určitú teplotu.

Majte na pamäti, že táto kultúra nepodlieha náhlym teplotným výkyvom počas dňa.

V prvých dňoch po transplantácii musí byť teplota udržovaná na + 20 ... + 22 ° С. Ak sa sadenice zakorenia, teplota sa môže znížiť na + 19 ° С. Ak je teplota spočiatku znížená, bude to vážne spomaliť rast sadeníc. Ak naopak, stále na udržanie vysokej teploty, rastliny trávia väčšinu síl na tvorbu lístia, čo nepriaznivo ovplyvní výnos.