Záhradníctvo

Paradajky: nízke rastúce skoré odrody na otvorenom teréne

V Rusku je poľnohospodárstvo a záhradníctvo vo väčšine regiónov pomerne riskantným procesom. V podmienkach premenlivého počasia každý záhradník chce, aby jeho parcela dozrievala. Niekedy je to možné len vďaka pestovaniu odrôd s predčasným dozrievaním, najmä pokiaľ ide o pestovanie v otvorenom teréne. Táto téma je veľmi citlivá, takže sa jej dotknime podrobnejšie.

Pestovanie paradajok na otvorenom poli

V súčasnej dobe je výber odrôd rajčiakov pomerne jednoduchý, hlavnou vecou je vedieť, aký výsledok chce obyvateľ v lete dosiahnuť. Popis, ktorý je uvedený na obale so semenným materiálom, rozpráva veľmi detailne o odrode a vlastnostiach jeho kultivácie.

Stalo sa tak, že v Rusku, to je uhorka a paradajky, ktoré sú najobľúbenejšie zeleniny v záhrade. Obrovský počet rajčiakov sa každoročne pestuje, a to aj na otvorenom poli. Táto rastlina je rozmarná, vyžaduje:

 • lepšia pôda;
 • predĺžené teplo;
 • solárne osvetlenie;
 • nedostatok návrhov.

Aby ste pestovali plodiny pestované v otvorenom teréne, potrebujete:

 • zvoliť správnu odrodu, ktorá by spĺňala požiadavky na chuť;
 • zabezpečiť rastové podmienky;
 • vykonávať včasné zavlažovanie.

Všetci záhradníci zaoberajúci sa paradajkami sú rozdelení do dvoch typov:

 1. Samostatne rastúce sadenice zo semien.
 2. Pripravte sadenice.

Bez ohľadu na to, aký typ ste, je dôležité pochopiť, že kvalita výhonkov určuje výnos. Hovoríme o pestovaní nízko pestujúcich paradajok na otvorenom poli.

Proces pristátia

Zapojiť sa do vysádzania tejto plodiny v otvorenej pôde potrebujú na konci mája - začiatkom júna. Iba vtedy, keď dôjde k zániku hrozby mrazu, môžete zasiať, inak rajčiaky zomrú.

Pri pestovaní odrôd s nižšou veľkosťou je vzorec výsadby nasledovný: 30x40 a 35x50. To znamená, že medzi rastlinami musíte nechať 30-35 centimetrov a medzi riadkami 40-50. Niektorí záhradníci používajú opásanie pásov, zatiaľ čo iní preferujú námestie. Všetko závisí od pohodlia a osobných preferencií.

Spravidla sa koncom mája už pripravené sadenice vysádzajú na otvorenom pozemku. Vyrába sa zo semien na parapete. Pri nedostatku slnečného svetla sa zvýrazňujú sadenice. Otvory pre sadenice by mali mať hĺbku 10-15 centimetrov. Pri výsadbe sa z otvoru opatrne odoberajú dobré vzorky sadeníc, ktoré sú navlhčené. Dolné letáky sa odstránia, pričom zostanú 3-4 horné. Po transplantácii všetkých rastlín nalejte vodu minerálnymi hnojivami v množstve jedného litra na rastlinu.

Na zakorenenie nového miesta budú paradajky až desať dní.

Tip! Ak existuje šanca na studené uchopenie, pokryte rastliny priehľadným filmom.

O dva týždne neskôr sa sadenice vyskytli. Nadmerné zavlažovacie zariadenia sa nepáči, môže to viesť k infekcii hubami.

Nízko rastúce odrody paradajok

Pri nákupe osiva v obchode niektorí záhradníci nevenujú pozornosť nápisom na obale. Pokiaľ ide o krátke rastúce odrody, je dôležité od seba odlíšiť dva pojmy:

 • neurčité odrody;
 • determinant.

Prvý termín sa vzťahuje na tie paradajky, ktorých stonka rastie neustále. Nič nemá vplyv na zastavenie rozvoja paradajok. Čo sa týka determinantných odrôd, naopak prestáva rásť po štarte 4-5 kefiek. Sú tiež rozdelené na:

 • super determinant;
 • determinant.

Prvým typom sú veľmi skoré paradajky, ktoré nie sú predmetom inscenovania. Nielen obyvatelia stredného Ruska, kde je leto krátke, ale aj juhomoraví pozornosť.

Je to dôležité! Predčasná zrelosť sa dosiahne v dôsledku obmedzeného rastu rastlín.

Po vytvorení piatich alebo siedmich listov na určujúcich rastlinách rastie prvý kefka. Kvôli viazaniu nízkych rastúcich paradajok je stále potrebné, pretože pod váhou ovocných kríkov často padajú. Pre najrušnejších záhradníkov stojí za to venovať pozornosť štandardným odrôd rajčiakov. Tu nevyžadujú ani zvieranie ani podväzok. Samozrejme, že rastliny a zabudnúť na ne pred zberom nefunguje, ale problémy s nimi budú oveľa menej.

Použitie všetkých týchto typov odrôd poddimenzovaných na chránené územie je odôvodnené len v severných regiónoch, v ktorých sa skleníky zohrievajú. Vo väčšine regiónov, vrátane Uralu, môžu byť skoré odrody paradajok použité pre otvorené terény. Nízko rastúce rastliny sú pohodlne umiestnené na mieste. Teraz vezmite do úvahy špecifické odrody a hybridy paradajok.

Opis odrôd

Každý chovateľ sa snaží priniesť množstvo rajčiakov, ktoré uspokoja potreby občanov. Pestovanie by malo byť zábavné. Zvyčajne nás zaujíma:

 • výnosové odrody;
 • ovocná chuť;
 • miera zrenia;
 • vlastnosti starostlivosti;
 • odolnosť proti chorobám.

Populárne zrelé odrody zakrpatených paradajok sme popísali čo najpodrobnejšie, takže nie sú žiadne otázky o ich kultivácii na otvorenom poli.

boni M

Spoločnosť "Gavrish" bola jedným z prvých, ktorí vyrábali semená tejto nízky rastúcej radu rajčiakov určených pre otvorené terény.

Paradajky na otvorenej zemi "Bagheera" dozrievajú v 85-100 dňoch a sú známe vysokou komoditou a chuťou, ako aj odolnosťou voči týmto chorobám:

 • hnedá škvrna;
 • Fusarium;
 • vertikulárne vädnutie;
 • hlísty.

Bush je krátky determinant, priemerný výnos je 6 kilogramov na meter štvorcový. Vzhľadom k tomu, plody sú veľké, bude musieť zaväzovať rastliny. Použitie univerzálnej hybridnej "Bagheera", schémy osiva a štandardnej starostlivosti.

záver

Včasné nízko rastiace paradajky sú cenné kvôli ich rýchlemu dozrievaniu. Obzvlášť často sú semená týchto rastlín zakúpené v strednom Rusku. Nemôžete vybaviť skleníky pod paradajkami a urobiť vlastné záhradné postele na otvorenom priestranstve. To je dôvod, prečo dnes sú na poličkách obchodov uvedené toľko odrôd raných paradajok. Medzi odrody vybrať veľmi rajčiaka je veľmi ťažké, a to najmä s nedostatkom skúseností. Vždy si dôkladne prečítajte popis. Chystáte sa na semená alebo sadenice, starostlivo študovať podmienky a odrody.