Krajinný dizajn

Rockeries v krajinnom dizajne + foto

Budovanie skaliek s vlastnými rukami na dachu nie je tak ťažké, ako sa to môže zdať na prvý pohľad. Tieto problémy sa zvyčajne zaoberajú krajinnými dizajnérmi, ale s určitými zručnosťami je možné vytvoriť rockeries na vlastnú päsť.


Ako sa rockeries používajú v krajinnom dizajne, ako vytvoriť skalku a aké prvky tejto kompozície by sme mali zvážiť predovšetkým - o všetkom v tomto článku.

Čo je rockeries a na čo to je?

Moderné dizajny krajiny sú úžasné s množstvom umelých štruktúr, množstvom podivných rastlín a ich kombináciou. Tieto alpské kopce a rybníky a fontány, živé ploty a bizarné formy kríkov. To všetko má za cieľ prilákať oči druhých, ale hlavným cieľom krajinných kompozícií je vizuálna estetika. Záhrada by mala potešiť oko prenajímateľa a jeho hostí kedykoľvek počas roka.

Je to dôležité! Rozdiel medzi skalnatou aréiou a alpskými sklíčkami je použitie rôznych rastlín na vytvorenie týchto kompozícií.

Skalnaté záhrady sú zvyčajne zdobené kultúrami, ktoré sú vlastné horským Alpám. Zatiaľ čo v rockeries, môžete použiť všetky rastliny, ktoré sú viac ako majiteľ.

V skutočnosti je rockeries - skalnatá záhrada. Prevažná časť kompozície by mala byť vyrobená z balvanov, kameňov, zásypu z kameňa. Rastliny v tomto prípade slúžia len ako dekor pre inštaláciu minerálov, ich úlohou je zriediť príliš tupú kamennú krajinu.

Z tohto dôvodu rockeries nepoužívajú svieže kríky, kvety, ktoré sú príliš svetlé alebo trpasličí stromy. To všetko môže byť bezpečne ponechané na skalné záhrady. Pre skalné arómy sú však vhodnejšie rastliny s kamennými pätami, prútenými plodinami schopnými obaliť kamene, exotické kompaktné kríky, príjemné nezvyčajné zeleňou počas celej sezóny.

Ako urobiť rockeries s vlastnými rukami

Ak chcete vytvoriť rokarii na dachu svojimi vlastnými rukami, musíte postupne analyzovať celý proces budovania tejto kompozície. Samozrejme, je oveľa jednoduchšie požiadať o pomoc kvalifikovaného dizajnéra, ale toto potešenie stojí za to veľa peňazí. Mnohí záhradníci si navyše radi pracujú so zemou a rastlinami, takže vytváranie rockových árií im prinesie značné potešenie.

Po prvé, rockeries vyžadujú prípravu miesta. Pre túto kompozíciu nezodpovedá prvý dostupný pozemok na záhrade. Umiestnenie skaliek by malo byť premýšľané veľmi dôkladne:

 1. Nie je postavený v bezprostrednej blízkosti domu. Po prvé, kamenná záhrada by mala byť umiestnená na pozadí prírody, a nie ako monumentálna budova. Po druhé, dažďa a sneh, ktoré stúpajú zo strechy domu, môžu poškodiť štruktúru, podkopať pôdu, prispieť k zmršťovaniu kameňov a k smrti rastlín.
 2. Nemali by ste tiež umiestňovať rockeries okolo veľkých stromov, na ich pozadí malé kompozície riskujú stratiť. Okrem toho listov zo stromov bude neustále zaspávať kamenná záhrada, čo si bude vyžadovať značné úsilie na jej čistenie.
 3. Najlepšou možnosťou je inštalácia skalných arií na miesto dobre osvetlené slnkom, usporiadanie svahov konštrukcie tak, že väčšina z nich je na tieňovanej strane. Najlepšie zo všetkých, ak bude dlhý svah orientovaný na juhozápad alebo juhovýchod.
 4. Nemali by ste opustiť výstavbu kamennej záhrady na malom pozemku. Malé, kompaktné skalky nevyzerajú horšie ako priestranné kamenné svahy. Vyzdvihnutím druhu trpasličích rastlín na miniatúrnu kompozíciu sa vytvorí jedinečné majstrovské dielo.
 5. Ak jediným miestom, kde môžete nainštalovať rockeries, je kúsok v blízkosti plotu alebo prístavby, môžete ísť na trochu trik. Konkrétne, rastliny prútia rastliny v blízkosti múru, výber odrôd, ktoré majú dekoratívne vzhľad po celý rok. Na pozadí zelene bude skalka vyzerať výhodne a prirodzene.

Varovanie! Konštrukcia akejkoľvek konštrukcie, vrátane skaliek, musí začať s vypracovaním plánu. Ak načrtnete rozloženie kameňov a rastlín, môžete okamžite vidieť možné nedostatky kompozície a opraviť ich včas.

Výber kameňov pre skalky

Rockeries sú odlišné, niektoré používajú nenápadné šedé kamene približne rovnakej veľkosti, v iných dizajnér hrá na kontrastoch, spájajúc pozadie pokojné odtiene s jasnými skvrnami iných skál.

Výber kameňov môže závisieť výlučne na chuti a preferenciách majiteľa záhrady. Podľa pravidiel sú rockery rozdelené do troch typov:

 1. Anglická záhrada. Takáto kompozícia zahŕňa použitie sivých alebo béžových kameňov s ostrými okrajmi, prášok z dekoratívnych drtí a jednoduchý geometrický tvar podkladu. Tu sú najčastejšie vysadené celoročné ihličnany: kríky alebo trpasličí stromy. Častým "hosťom" anglických skalných árií sú obilniny a cibuľové plodiny. Oni sú niekedy v kombinácii s kamnelomnymi a pletené rastliny. Hlavným pravidlom anglických rockeries je trvanlivosť. Tento dizajn by sa mal páčiť nielen súčasným majiteľom stránok, ale aj ich potomkom.
  img ">
 2. Európske slávnosti v prvom rade by mali byť pohodlné. To znamená, že vyžaduje minimálny čas a peniaze na údržbu a starostlivosť. Kameň v takýchto kompozíciách má najčastejšie zaoblený tvar - to sú kamienky alebo lesné balvany. Umožňuje inštalovať jeden alebo dva veľké minerály s ostrými hranami, kombináciou kontrastných odtieňov a rôznych hornín. Z rastlín používajú Európania miestne kultúry, zvyknuté na klimatické vlastnosti a zloženie pôdy, poskytujúce svieže kvitnúce a svetlé farby. Starostlivosť o takéto rockery je pomerne jednoduchá. Ak si vyberiete správne rastliny a premýšľate nad časom ich rozkvetu, budete musieť vodné skleníky len včas.
  img ">
 3. Japonské záhrady sú impozantnou dominanciou kameňov nad rastlinami. Celá konštrukcia tu vychádza z usporiadania a kombinácie kameňov medzi nimi. Zelenom sa venuje veľmi málo pozornosti, kvety a bylinky by nemali odvrátiť pozornosť od kontemplácie kamennej kompozície. Najvhodnejšie kamnelomki, pletenie trávy, kompaktné kríky. Japonské skalka by mala byť pokojná - to je jej hlavný účel.
  img ">
Tip! Tento zoznam odrôd rockeries vôbec neobmedzuje fantáziu majiteľa dacha. Každý môže nezávisle premýšľať o koncepcii svojej kamennej záhrady, pretože v prvom rade by sa rockeries mali radi a obdivovať.

Kamenná príručka pre výber obsahuje iba niekoľko jednoduchých odporúčaní:

 • Kamene by mali mať zaujímavý tvar - môžu to byť pórovité kamene, balvany s veľkolepými trhlinami, balvany pokryté machom, čierne kamene prenesené z lesa alebo zozbierané na pobreží.
 • Kombinácia farebných kameňov závisí výlučne od želania majiteľa. Pre ľudí s vynikajúcou estetickou chuťou nie je problém efektívne kombinovať minerály rôznych odtieňov do jednej zložky. Pre tých, ktorí sa bojí chýb, najlepšou možnosťou by bolo použiť kamene rovnakého plemena a tieňa. V tomto prípade môžete hrať s tvarom a veľkosťou kameňov.
 • Rockaria s jedným alebo dvoma veľkými centrálnymi kameňmi vyzerajú najlepšie. Veľká časť minerálov by mala mať približne rovnakú veľkosť (niekde o dĺžke alebo šírke 35-40 cm).
 • Môžete použiť akékoľvek kamene na stavbu, jedinou požiadavkou je, že musia byť odolné, aby odolali vlhkosti, slnku a času.
 • Ak sa pre skalky vyberajú veľmi veľké kamene, budete sa musieť postarať o špeciálne vybavenie, pomocou ktorého môžu byť dodané do vidieckeho domu a inštalované v pridelenom priestore.

Montáž rockárny

Podrobné pokyny na vytváranie rockeries do-it-yourself vyzerajú takto:

 1. Miesto vybrané pre výstavbu musí byť odstránené z buriny a iných nečistôt.
 2. Odstráňte hornú vrstvu od zeme v hĺbke 10-15 cm. Ak je pôda v oblasti vyčerpaná, je lepšie jej odstrániť a nahradiť ju úrodnou pôdou alebo komerčnou zmesou. V tomto prípade budete musieť odstrániť až 40 cm zeme.
 3. Korene burín, kríkov a stromov sa starostlivo odstraňujú z pôdy.
 4. Územie je pokryté geotextíliou alebo plastovým obalom. Tým sa zabráni rastu buriny, prenikaniu koreňov, ktoré môžu pohybovať kamene a zničiť skalky.
 5. Vzhľadom na skutočnosť, že prirodzenou drenážou pôdy je fólia narušená, je potrebné vytvoriť umelý drenážny systém. Na dne vyťaženého priehlbiny sa naleje vrstva drviny, rozbitá tehla alebo troska. Všetko toto je posypané hrubým riečnym pieskom.
 6. Teraz vyplňte zem, výška tejto vrstvy závisí výlučne od konštrukcie rockeries a jej projektu. Po položení pôdy veľmi opatrne tamped. V ideálnom prípade ponechajte rockeries v tomto stave až do nasledujúcej sezóny (najlepšie na zimu), potom krajina bude sedieť prirodzene.
 7. Podľa plánu nastavte kamene. Pod najväčšími balvanmi je potrebné naliať vankúšik z troskov alebo dokonca cementovať ich základňu. To ochráni pred nevyhnutným čerpaním ťažkých kameňov.
 8. Vyliali pôdu medzi kameňmi a trochu ich potlačili rukami.
 9. Teraz môžete pestovať rastliny. Sú vybrané vopred, v štádiu projektovania pre každú z nich určiť miesto. Najlepšie je nalievať hnojivo nevyhnutné pre túto odrodu do otvoru pre jednu kvetinu, pôdu alebo rastový reportér - to znamená, aby bola transplantácia čo najpohodlnejšia pre kvety.
 10. Posledným krokom je napájanie všetkých rockeries.
Tip! Kamene je potrebné ponoriť do zeme nie menej ako polovicu svojej výšky.

Tipy a triky

Každý zahradník nováčikov v stavbe skaliek môže mať niekoľko otázok, najčastejšie sa pokúsia odpovedať:

 • Veľkú pomoc vám poskytnú podrobné fotografie, video pokyny a tipy od "skúsených".
 • Nie je potrebné kupovať kamene pre vaše rockery - môžu byť nájdené "pod nohami". Bude to obzvlášť ľahké pre tých, ktorí žijú v blízkosti mora alebo sladkovodné nádrže, také kamene sa nebojí vlhkosti a majú dostatočnú silu.
 • Kameň neumiestňujte symetricky - rockeries by mali vyzerať čo najprirodzenejší. Najlepšie je začať s kladením na najvyššom bode konštrukcie a posúvať kameň vzhľadom na stred s každou vrstvou.
 • Rokarja bude vyzerať krásne a dobre zachované, v ktorom medzery medzi kameňmi a rastlinami sú plné kamienkov, dekoratívneho štrku alebo veľkých pilín. Okrem iného zabráni rastu buriny.
 • V zime sú skalky lepšie pokryté filmom alebo iným materiálom, čo ochráni rastliny, ako aj samotnú štruktúru pred eróziou a ničením.
 • Rastliny vybrané na dekoratívne zloženie by nemali presiahnuť výšku viac ako 50 cm. Kvety na dlhých stonkoch a kultúrach s minimálnymi listami nevyzerajú veľmi krásne. Uprednostňujú sa trvalky, ktoré sa prejavujú počas celej sezóny.

Nie je ťažké vytvoriť rockeries s vlastnými rukami, pretože to nepotrebujete veľa peňazí a času. Všetko, čo majiteľ dacha bude potrebovať, je jasný plán, niektoré kamene a sadenice jeho obľúbených kvetov.

Pozrite si video: Garden in Japanese Style! Ideas of Landscape Design. (Júl 2020).

Загрузка...