Záhradníctvo

Herbicíd proti burinám na zemiakoch po klíčení

Vysádzanie zemiakov, záhradníkov, samozrejme, počíta s dobrou a zdravou úrody. A ako inak, pretože ťažkosti spojené s výsadbou, hlukovaním, zavlažovaním a ošetrením proti škodcom už stačia na to, aby sme mohli počítať s tým, že úsilie nebude zbytočné. Ale už s nástupom pretrvávajúceho teplého počasia, neustále nepriatelia akejkoľvek obrábanej rastliny idú do bitky - buriny. Na rozdiel od svojich kultúrnych náprotivkov sú veľmi spokojní a rýchlo sa rozvíjajú - preto sa rýchlo ujali vedenia a utopili plameňové zemiakové výhonky. Okrem toho prispievajú k šíreniu mnohých škodcov a výtrusov hubových chorôb zemiakov, takže je nežiaduce umožniť ich rýchly rozvoj - v tomto prípade sa plodina vôbec nedá vidieť.

img ">

Ak máte pomerne malú plochu zemiakov, môžete sa pokúsiť zvládnuť inváziu burín sami alebo pomocou mechanických prostriedkov na spracovanie. Vo veľkých priestoroch sa však bežne používajú herbicídy. Samozrejme, tieto chemikálie zničia rastliny, ale ak ich použijete múdro a presne v čase, ktorý je na to určený, je tu šanca, že buriny budú úplne zasiahnuté a zemiaky dozrievajú chutné a zdravé.

Čo sú herbicídy pre zemiaky?

Existuje niekoľko klasifikácií burinových herbicídov pre zemiaky. A tak, ako ovplyvňujú burinu, existujú dve skupiny herbicídov:

  • Kontakt - podľa názvu, ovplyvňujú len listy alebo stonky rastlín, kde priamo padajú. Nie sú schopné premiestniť sa do koreňov rastlín, preto spravidla zaniká iba nadzemná časť buriny. Zvyčajne sa používajú proti každoročným a dvojročným rastlinám, ako je drevina, pastierka a konvolvulus.
  • Systém - majú schopnosť preniknúť do cievneho systému rastlín a voľne sa cez ne pohybovať. Ako výsledok, tak nadzemné aj podzemné časti rastlín zahynú, to znamená, že sú schopní zvládnuť silné trvalky, ako sú pšenica, bodliak a iné.