Kvety

Hranice lôžok: typy materiálov, výrobné metódy

Ak chcete, aby stránka vyzerala dobre upravená a moderná, veľa majiteľov venuje pozornosť svojmu dizajnu.

Koniec koncov, nielen rastlinné lôžka sú potrebné, ale aj krásne ostrovy kvetinové záhony s viacfarebnou náplňou. Preto pôvodný a harmonický pohľad, ktorý dávajú pôvodné hranice pre postele a záhony. Áno, to sú postele. Záhrada môže byť zdobená a primerane naplánovaná. Niektorí z nich pozývajú odborníkov na dizajn, aby to urobili. A mnohí ľudia milujú robiť všetko vlastnými rukami.

Moderní letní obyvatelia sa snažia urobiť určité inovácie v dizajne lokality. Dnes budeme zvážiť možnosti nápadov na to, ako vytvoriť obrubník pre záhon. Najprv musíte pochopiť úlohu, ktorú hrajú záhradné obrubníky. Takéto konštrukcie sú potrebné pre:

 1. Ozdoby. Každá skladba vyžaduje registráciu. Dokonca aj tie najkrajšie kvetiny budú vyzerať s hranicou mimoriadneho materiálu harmonickejšie. Môže to byť v súlade s dizajnom domu alebo záhrady a možno aj osobitným dôrazom - je to na majiteľovi.
 2. Obmedzenia rastu rastlín za posteľou. Nízke obrubníky (do 30 cm) nezachráni "premiestnenie" semien buriny na kvetinový záhon, ale koreňový systém obyvateľov záhonovej kôry ich nebude môcť prekonať.
 3. Jasné oddelenie rastlín v kvetinových záhonoch podľa zón alebo odrôd. Najmä pri vytváraní stupňovitého zloženia to pomáha veľa. A taktiež je viacnásobná starostlivosť viac organizovaná. Ak sú to tulipány, potom dokonca aj keď kvitnú, nebudete musieť označiť v záhonovom kvetu, kde rastú. Praktické hranice to tiež pomôžu.
 4. Zachovať čistotu a estetiku. Záhradné obrubníky zabraňujú vstupu pôdy na cestu, čo zabraňuje vzniku nečistôt v daždivom počasí. Zároveň môžete byť pokojní, že voda neprinesie piesok z koľaje do kvetinového záhonu.
 5. Ochrana domácich miláčikov a detí. Okrajové oplotenie okamžite pomáha chrániť záhony pred návštevou zvierat (dosť zvláštne). A deti nebudú môcť prejsť obrubníkom, čo ich ochráni pred zbytočnými zraneniami.

Okrem všetkých vyššie uvedených bariér poskytujú jedinečnosť a jedinečnosť každej časti. Najmä ak robíš obrubníky na záhonky vlastnými rukami.

Materiály pre hranice - vyberte možnosti

Hlavné parametre hraníc pre postele a lôžka sú:

 • tvaru;
 • veci.

Preto kombinácia týchto dvoch zložiek vedie k obrovskému počtu kombinácií. Pre nezávislú kreativitu je vhodné všetko, čo je k dispozícii. Hlavná podmienka - materiál by mal byť dosť. V súčasnej dobe v obchodoch nájdete aj lacné a praktické možnosti na výrobu obrubníkov na záhonovkách. Ak chcete zistiť, aký materiál si vybrať, zvážte najbežnejšie typy oplotenia:

 • drevo;
 • stone;
 • betón;
 • z materiálov zo šrotu;
 • plasty atď.

Najjednoduchší typ oplotenia lôžok, ktoré vo všeobecnosti nevyžaduje materiály - vykopané. Aby ste to dosiahli, nepotrebujete ani žiadne dostupné nástroje. Vytvárajú záhyby v tvare Y pozdĺž obvodu kvetinového záhonu v krajine, vyčistí ju od špiny, trosiek a mulča s čipmi alebo rašelinou. Hĺbka takéhoto výkopu závisí od typu pôdy v kvetinovom lôžku a od tvaru koreňového systému rastlín. Ďalšia starostlivosť je prerezávanie regrown trávnika. Pre túto operáciu je vhodná fokinova plochá rezačka, záhradný ostrý nôž alebo lopata. Vyzerá to ako šermiarske postele, môžete sa pozrieť na fotku:

Hranice zo stromu

Jedná sa o jeden z lacných a cenovo dostupných materiálov. Nie je nutné zakúpiť nové dosky, môžete použiť zvyšky stavebných prác, baliace paličky pre bloky škvŕn alebo dlaždice. Aby sa zvýšila životnosť takejto hranice pre kvetinovú záhradu, odporúča sa ošetriť polotovary lakmi a antimykotickými zlúčeninami. Pre drevené obrubníky si môžete vytvoriť svoj vlastný unikátny dizajn, alebo môžete využiť radu odborníkov a amatérov. Takže vyberte:

pletené

Vyzerá veľmi pôsobivo. Je dobré urobiť takú dekoratívnu hranicu pre postele z prútia. Bude potrebné drevené tenké chumps, dokonca kolíky a vetvičky. Drevené polotovary sa ošetrujú antiseptickými látkami, ktoré sa premiestňujú do zeme okolo obvodu. Vŕbové listy sa krútia okolo kolíkov na oboch stranách a pokúšajú sa vyvolať vzhľad koša. Prípadne odstráňte kôru z vetvičiek, zakryte špeciálnou zmesou. Previazanie takejto obruby na kvetinovú zástavu je pohodlnejšie v sekciách. Ak chcete zvýšiť silu pomôže karafiáty, ktoré klinec konce tyče k chumps.

Zberná plota

Potrebujete záznamy, ktoré budú musieť byť nakrájané na valce. Výška a hrúbka valcov sa vyberajú v závislosti od veľkosti záhonov a rastlín. Rozlišuje sa od 15 do 50 cm Veľmi tenké body sú zaostrené sekerou, tie silnejšie sa zachytia do zeme do takej hĺbky, aby sa zaistila dobrá stabilita. Válce by mali byť umiestnené pozdĺž celej lôžka, tesne vedľa seba. Môžete pridať odrodu k tomuto typu dreveného plotu pomocou výšky logov. Sú umiestnené na rovnakej úrovni, postupne, náhodne. Druhá možnosť - rezané konope. Môže byť vytvorená rovno alebo šikmo. Pokračovanie takéhoto plota z plotu pozdĺž chodníčky alebo altánku vyzerá veľmi pôsobivo. Strom musí byť vyčistený z kôry a pokrytý dezinfekčným základným náterom. Z náterov je najlepšie použiť škvrnu, číry lak - to bude zdôrazňovať štruktúru dreva. Farba je nežiaduca.

Pyramídy

Tento typ sa najčastejšie používa pre rastlinné postele. V prípade kvetinových záhonov táto možnosť nevyzerá veľmi atraktívne. Najbežnejšia forma pyramídy. Do krabice rôznych veľkostí s takým účtom, aby sa mohli vzájomne zapadnúť. Medzi nimi nalejte pôdu, v ktorej rastú rastliny. Je lepšie farbiť škatuľu v jednom tóne, ale pestovať plodiny rôznych farieb. Stredná časť pyramídy je vyplnená odvodňovaním. Mimochodom, môžete to viesť. Fotografie týchto pyramíd sú veľmi rozmanité.

Hranice z kameňa, betónu, tehly

Kamenné, tehlové a betónové obrubníky

Roztierajte bez priľnavosti malty alebo s použitím cementu. Druhá možnosť vám poskytne najlepšiu kvalitu vo vašom zariadení. Vyzerá veľmi pekne na lôžku z kamenného obrubníka. Môže byť vyrobená z žuly, vápenca, pieskovca alebo iného prírodného kameňa, ktorý je k dispozícii. Pri pokládke použite "suchú" metódu (bez priľnavosti) alebo s použitím cementu, ako je uvedené vyššie. Najprv určite tvar budúcich záhradných záhonov. Potom sa na tomto mieste odstránia všetky buriny, tráva a odpadky. Tento pás sa naleje do malty a okamžite začne kameň. Snažíme sa o to čo najbližšie. Výsledné dutiny sú vyplnené cementom alebo malými kameňmi. Ak sa vám podarí vydržať určitý vzor, ​​potom všetci budú spokojní s výsledkom. A ten, kto sa zaoberal tvorivosťou a tými, ktorí ju obdivujú.

Mozaiková hranica pre kvetinové záhony

Veľmi jedinečný a nenapodobiteľný. Trvá to čas, úsilie, náklady na nákup cementu, výsledok však odôvodňuje všetky náklady. Ak chcete vykonať túto možnosť, musíte vykopať priekopu okolo lôžka o hĺbke 20 cm. Vykopáva sa po celom obvode a šírka sa udržuje o 6-7 cm viac, než je plánované. Spodok drážky je pokrytý pieskom alebo štrkom, potom musíte urobiť debnenie. Pre túto kompenzáciu preglejky, rôzne dosky. Výsledná forma sa naleje s roztokom piesku a cementu (3: 1) a nechá sa mierne stuhnúť. Teraz začína hlavná práca obrubníka pre záhon. Na riešenie sa rozširujú kúsky mozaiky, ktoré sa snažia zachovať zamýšľaný vzor. Materiál je fragmenty farebného skla, keramických dlaždíc, kamienkov, malých kamienkov, korálkov. Najskôr vytvorte horizontálnu časť obrubníka. Po odstránení debnenia môžete pokračovať v zdobení bočných plôch. Predpripravený roztok, lepidlo odolné voči chladu. Jeho množstvo by malo zodpovedať času pokladania mozaiky. Prírodný kameň ide dobre s akýmkoľvek dizajnom, takže aj napriek vysokým nákladom sa používa pomerne často.

tehla

Druhý materiál o frekvencii použitia na hraniciach pre kvetinové záhony môže byť nazývaný tehla. Je tiež položená rôznymi spôsobmi - zvisle, v uhle, horizontálne, na okraji. Niektorí remeselníci pokrývajú také obrubník pre záhony s rôznymi druhmi farieb, vápna. Moderní majstri čoraz viac vyberajú obkladové tehly.

betón

Všeobecne platí, že rôzne formy hraníc pre kvetinové záhony sú zhotovené z betónu, že nie je možné ich všetky opísať. Hlavnou podmienkou je prítomnosť betónových a obvodových konštrukcií. A varianty týchto hraníc je lepšie pozrieť sa na fotografiu.

Ostatné typy hraníc

Plast alebo plast

Plastové okraje pre posteľ sú považované za spoľahlivé, jednoduché vo výrobe a trvanlivé. Prípravné práce nevyžadujú, náklady sú dostupné, výber konfigurácií je veľmi široký. Nie je potrebné vymýšľať špeciálne formuláre, môžete si vziať hotové vzory.

Plastové hranice pre postele a kvetinové záhony - veľmi výhodné riešenie pre každého obyvateľa v lete. Na jeho výrobu často používajú plastové fľaše. Tu sa fanúšikovský let neobmedzuje len na jednoduchý plot. Vytvárajú tvar kvetov, zvierat, rastlín.

stuha

Populárna forma z dôvodu pohodlia a ľahkosti konštrukcie je pásová obruba pre záhon.

Špeciálna páska predávaná v záhradných obchodoch. Má rôzne šírky a farby.

Páska spadne do zeme v strede šírky alebo o niečo menej. S jeho pomocou môžete ľahko vykonávať rôzne zákruty a otáčky. Je veľmi pohodlné v práci, nevyžaduje špeciálne zručnosti, hoci je potrebná presnosť a starostlivosť.

Medzi obľúbené typy obrubníkov pre záhony by mali byť známe kovové, "živé" (z rastlín), z pneumatík pre osobné automobily, s použitím špeciálnych hotových formulárov.

záver

Uvažovali sme o niektorých možnostiach nápadov na to, ako vytvoriť hranice pre kvety s vašimi vlastnými rukami. Konečným výsledkom sú dobre demonštrované fotografie týchto možností.

Video typy hraníc: