Recepty

Domáce hrozienkové víno: jednoduchý recept

Mnoho ľudí verí, že vinárenstvo je zamestnanie, výlučne pre tých šťastných majiteľov záhradných alebo domácich pozemkov, ktorí majú k dispozícii ovocné stromy. V skutočnosti, pri absencii hrozna, veľa ľudí má záujem vyrábať ovocné vína z vlastných surovín, pretože v tomto prípade je možné si byť istí, že prírodné zložky sú. No, ak existuje túžba vytvoriť víno doma s vlastnými rukami a získať čerstvé bobule alebo plody - je to problém z rôznych dôvodov - alebo klimatické podmienky neumožňujú, alebo nevhodné sezóny na dvore. V tomto prípade je najoptimálnejším riešením tohto problému, že domáce víno môže byť vyrobené zo sušeného ovocia a najmä z hrozienok, ktoré sa ľahko dostanú kedykoľvek počas roka a na akomkoľvek mieste.

img ">

Varovanie! Ak má niekto akékoľvek pochybnosti o tom, či toto víno bude mať dobrú chuť, mali by ste vedieť, že niekoľko profesionálnych vinárskych spoločností vyrába niektoré z ich vín výhradne zo sušených hrozna, to znamená z hrozienok. Napríklad talianske víno "Amarone" a grécky "Vinsanto".

Faktom je, že hrozienka, ako sušené hrozno, zahusťujú cukr až do výšky 45 - 55% a zachovávajú si všetky aromatické vlastnosti. Preto ak máte domáce víno na víno, môžete si vychutnať miernu, zamatovú chuť a stredne silný domáci nápoj.

img ">

Výber surovín

Mali by ste vedieť, že nie každá hrozienka ponúkaná na trhu alebo v obchode, vhodná pre domáce víno. Hrozienka, sušená bez pridania rôznych chemikálií, by mala mať na povrchu takzvané divé prírodné kvasinky - mikroorganizmy, ktoré zohrávajú vedúcu úlohu v procese fermentácie. Mimochodom je to práve preto, že ste nikdy pred umývaním nepoužili ani nevypláchli hrozienka.

Mnoho odrôd hrozien ponúkaných na predaj má lesklý povrch. Spravidla je to výsledok ich spracovania chemikáliami, ktoré ničia mnoho užitočných mikroorganizmov, takže táto hrozienka nie je vhodná na výrobu vína. Je lepšie uprednostňovať nízkokvalitné zdanlivo sušené bobule s prirodzeným dotykom.

img ">

Farba hrozienok nie je v zásade rozhodujúca, ale všimnite si, že akékoľvek hrozno stmavne po vysušení. Preto príliš ľahké hrozienka môže tiež spôsobiť podozrenie na ďalšie spracovanie s nepotrebnými látkami.

Tip! Ak ste v strate pri výbere vhodnej hrozienky, kúpte malé množstvo (200 gramov) a pokúste sa urobiť to štartér. Skutočne dobrá hrozienka by mala ľahko kvasiť a potom si ju môžete kúpiť za výrobu vína.

Sourdough je hlavná vec

Je známe, že dobré víno je ťažké získať bez kvalitných vína kvasníc. Ale jedinečnosť hrozienok spočíva v tom, že samotná skutočnosť je základom pre získanie vysoko kvalitného prírodného vína, ktorý sa neskôr môže použiť na výrobu vína z takmer všetkých prírodných surovín (dokonca zmrazených alebo strávených). Získané víno kvasinky sa skladujú krátkodobo, asi 10 dní a iba v chladničke, takže sa odporúča, aby sa tento kvas sa stal krátko pred okamihom, kedy chcete uviesť domáce víno.

img ">

Tak, ako urobiť taký kvas z hrozna?

Budete potrebovať:

  • 200 gramov nepražených hrozienok;
  • 2 polievkové lyžice cukru;
  • pol pohára vody.
POZOR! Sourdough sa robí asi 3-4 dni - zvážte to, plánovať ďalšiu prácu na produkcii vína.

Je žiaduce rozomieľať hrozienka, prechádzať cez mlynček na mäso alebo použiť mixér na tento účel. Potom ju nalejte do malej nádoby alebo fľaše s kapacitou od 0,5 do 1 litra, nalejte teplú vyčistenú vodu a pridajte cukor. Miešajte tak, aby sa cukor úplne rozpustil. Zakryte krk s gázou v niekoľkých vrstvách a umiestnite nádobu na teplé a nie nevyhnutne temné miesto (teplota by mala byť aspoň + 22 ° C) po dobu 3-4 dní. Počas tohto obdobia kvasnice by mali kvasiť - hrozienka sa objavia, pena sa objaví, je syčivá, cíti sa nejaká pachová vôňa.

img ">

Ak sa počas tohto obdobia, keď sa nachádzate v teploch fermentácie, nezobrazí alebo sú veľmi slabé, potom je lepšie hľadať iné hrozienka. V opačnom prípade hrozienka sú v poriadku, kvas je pripravený a môžete dať víno kvasiť.

Vintage technológia

Jeden z najjednoduchších receptov na výrobu domáceho hroznového vína je nasledujúci.

Ak predpokladáte, že ste už urobili štartér, musíte nájsť ďalšie 1 kg hrozienok, 2 kg cukru a 7 litrov čistenej vody.

Fermentačná nádrž je najlepšie prevzatá zo skla alebo smaltovaného a iba v extrémnych prípadoch používajte potravinársky plast. Pred prácou treba kapacitu sterilizovať.

Je žiaduce rozomieľť hrozienka - v tejto forme bude proces fermentácie rýchlejšie. Naliate hrozienku do pripravenej nádoby, pridajte presne polovicu cukru predpísaného receptom (1 kg) a voda sa zahreje na +40 ° C. Cukor by mal byť úplne rozpustený.

img ">

Teraz pripravený vopred pripravený vínny ferment z hrozienok sa pridá do zmesi (nie je potrebné filtrovať). Aby bol proces správne kvasený, je na nádobe inštalovaný akýkoľvek hydraulický zámok. Nedovoľuje, aby kyslík zo vzduchu prenikol do nádrže a súčasne poskytuje príležitosť na opustenie nadbytku oxidu uhličitého, ktorý vzniká počas fermentácie.

Najjednoduchšou verziou vodného uzáveru je sterilná lekárska rukavica s malým otvorom v jednom z prstov umiestneným na krku Vašej fermentačnej nádrže.

Je to dôležité! Rukavica s dierkou musí byť dobre pripevnená na krku pomocou lana alebo škatuľky, inak môže odtiecť pod tlakom odchádzajúcich plynov.

Nádobu s hrozienkovou zmesou umiestnite do tmy na horúcom mieste s teplotou + 20 ° C + 25 ° С. Po určitom čase by sa mal proces fermentácie začať - rukavica stúpne a nafúkne. Všetko ide dobre. V tomto prípade po asi 5 dňoch by sa malo do nádoby pridať ďalších 0,5 kg cukru.

img "style =" šírka: 420px; výška: 650px; "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 1610_7.jpg "/>

Aby ste to urobili, odstráňte vodnú pečať, vypustite malé množstvo sladiny (asi 200-300 gramov) pomocou slamky a rozpustite cukor v ňom. Sirup s cukrom sa naleje do nádoby s budúcim vínom a rukavice sú opäť dobre pripevnené alebo je umiestnená vodná zámka.

Po ďalších 5 dňoch sa tento postup opakuje so zvyšným množstvom cukru (0,5 kg). Vo všeobecnosti proces fermentácie zvyčajne trvá od 25 do 60 dní. Počas tejto doby sa v dolnej časti vytvorí hustý sediment, mladina sa rozjasní a rukavice sa pomaly znižujú. Keď je úplne znížená, kvasenie je dokončené a môžete pokračovať do ďalšej fázy výroby vína z hrozienok - dozrievanie.

Tip! Ak sa proces fermentácie oneskorí a trvá dlhšie ako 50 dní, odporúča sa nalievať víno do čistej nádoby bez toho, aby došlo k poškodeniu sedimentu v spodnej časti, a opäť umiestniť hydraulický zámok na fermentáciu.