Záhradníctvo

Raspberry tadmor

Chuť bobúľ, ich veľkosť a množstvo sú považované za najcennejšie vlastnosti malín. Dnes existuje veľa dovážaných odrôd a hybridov, ktoré spĺňajú všetky uvedené požiadavky. Jedným z najnovších vývojov zahraničných chovateľov bol malinový Tadmor. Okrem vynikajúcej chuti a silnej bobuľovej arómy sa odroda pýši skutočnosťou, že plody sú veľmi veľké, dokonca aj obrovské. To neznamená, že malina Tadmor je dobrou voľbou pre začiatočníkov alebo neskúsených záhradníkov. Tento hybrid je vhodnejší pre znalcov druhov elitných bobúľ a, samozrejme, pre poľnohospodárov, ktorí pestujú maliny na predaj.

Podrobný popis najnovších odrôd maliny Tadmor s fotografiami a recenzie domácich poľnohospodárov - v tomto článku. Bude sa hovoriť o silných vlastnostiach odrody a niektorých jej nedostatkoch. Okrem toho ten, kto sa prvý krát stretne s veľkým zahraničným hybridom, nájde nižšie krátke odporúčania o pestovaní takýchto plodín.

Hybridný popis

Práca na pestovaní novej malinovej odrody na Novom Zélande sa začala v roku 1990. Chovatelia z Ústavu záhradníctva a potravinárskeho výskumu prekročili dva technické hybridy Orus 576-47 (rodičovské) a 86105N4.4 (rodičovský peľ).

Varovanie! Držiteľom odrody je novozélandský koncern The Horticulture And Food Research Institute of New Zealand Limited.

Neskôr bola odroda Tadmor testovaná v Spojenom kráľovstve, po ktorej bola uznávaná ako silný hráč na európskom trhu malinového mixu. Výskumníci vysoko ocenili kombináciu zrelého dozrievania plodov a vynikajúcu chuť bobúľ. Tadmor má tiež vynikajúcu schopnosť zakoreniť v rôznych klimatických podmienkach, čo robí rozmanitosť a nenáročné.

Držiteľ práva poskytuje nasledujúci opis odrody malín Tadmor:

 • ovocie na maziva neskôr - bobule dozrievajú len v treťom desaťročí augusta (podľa údajov z výskumu, Tadmor nesie ovocie neskôr než najnovšie populárne odrody);
 • bobule dozrievajú na výhonky minulého roka (plodnosť na dvojročných výhonoch umožňuje klasifikovať odrodu ako takzvaný letný druh);
 • Tadmor výhonky sú dlhé, môžu vyrastať až do 230 cm, ich priemernú hrúbku;
 • ročné výhonky anthocyanín odtieň, hroty na nich trochu, sú mäkké a nie ostré;
 • dvojročné vetvy sú maľované červeno-hnedé, ich hlavy sú slabé, hroty sú krátke a málo;
 • výhonky nahradenia tohto maliny dáva veľa, preto ťažkosti s reprodukciou odrody nevzniknú;
 • je veľmi typické pre Tadmor, že jarný rast tohto maliny je jedným z prvých, ktoré sa majú ukázať, hoci odroda je neskoro;
 • listy sú veľké, zložité, zvrásnené, belavé na zadnej strane;
 • Kruhy nie sú veľmi listnaté, takže je veľmi ľahké vyberať bobule;
 • tvar bobuľovitých plodov je kužeľovitý, predĺžený;
 • zrelý malin je farbený v jasne červenej farbe, viac ako svetlý odtieň;
 • dokonca aj vtedy, keď nenarúšajú ovocie;
 • priemerná hmotnosť bobúľ je 6,9 ​​gramov a často "obra" s hmotnosťou 9 až 10 gramov;
 • dĺžka ovocia v priemere 4 cm (malinový Tadmor je väčší ako slávnejší Tulamin);
 • bobule sú lesklé, s hustou, ale šťavnatou buničinou;
 • kôra plodu dobre drží, nedrží, poskytuje plody pevnosť a udržiava kvalitu;
 • chuť je veľmi dobrá, dezert, sladko-kyslá, s výraznou bobuľovou arómou (existuje však niekoľko podobných odrôd, ktorých ovocie má jemnejšiu chuť);
 • v súlade s hodnotením chuti, Tadmor, skôr, môže byť nazývaná priemyselná odroda so sklonom dezertov;
 • Tadmor bobule sú veľmi obchodovateľné: ovocie nie je rozdrvený, netečie, tolerovať prepravu, môže byť skladovaný až na štyri dni;
 • plody nie sú pečené na slnku;
 • Nový Zéland Malina je odolná voči mnohým chorobám, ako je sivá plesňa, plesňové a vírusové infekcie a nebezpečný vírus RBDV;
 • Tadmor má dobrú zimnú odolnosť - nie horšie ako iné odrody bežné v Rusku;
 • maliny odolávajú teplotám do -30 stupňov bez prístrešku;
 • výťažok cudzích malín je vysoký - asi tri kilogramy od krovu (to je dosť pre úspešnú kultiváciu v priemyselnom meradle).

Je to dôležité! Odroda je vhodná na zber strojov, ale držiteľ autorských práv varuje, že v dôsledku zhromažďovania na klíčku môžu zostať nezrelé plody (keďže plody sú veľmi dobre spojené so stopkami).

Silné a slabé stránky

Ešte stále existuje len veľmi málo recenzií o odrode maliny Tadmor a je stále ťažké nájsť úplný opis tejto kultúry. Preto nie je možné hovoriť o jasne vyjadrených pro a proti tejto kultúre. Domáci poľnohospodári sa začínajú oboznámiť s novým malinom, dokonca aj tí, ktorí už zasadili odrody na svojom pozemku, zatiaľ nedostali úplnú zber. Preto kvalita maliny Nového Zélandu môže byť považovaná za podmienenú, netestovanú v realite ruského podnebia.

Tadmor Raspberry má nasledujúce výhody:

 • dezertná chuť s dobrou rovnováhou cukru a kyseliny;
 • vysoký výnos, dostatočný na súkromné ​​i priemyselné pestovanie;
 • veľké veľkosti bobúľ, ktoré nemôžu prilákať kupujúcich;
 • hustota ovocia, ktorá umožňuje uskladnenie plodiny niekoľko dní;
 • mäsová a aromatická buničina;
 • priemerná odolnosť voči mrazu;
 • imunita voči vírusovým a plesňovým ochoreniam;
 • dostatočný počet výhonkov a silný rast kríža, zodpovedný za jednoduchú reprodukciu Tadmor.
Varovanie! Jednou z hlavných nevýhod možno považovať nedostatok presných údajov o úspechu pestovania maliny Tadmor v rôznych klimatických zónach Ruska.

Napriek skutočnosti, že záhradníci severu a juhu v praxi ešte nemali čas na kontrolu životaschopnosti a trvanlivosti odrody Tadmor na základe vlastností tohto maliny, môžeme vyvodiť tieto závery:

 • poľnohospodári z južných regiónov krajiny s horúcim a suchým podnebím by sa mali pripraviť na pravidelné a hojné zavlažovanie malín (je lepšie používať kvapkové zavlažovacie systémy);
 • Poľnohospodári zo severu budú musieť pokrývať maliny na zimu, vopred viazanie a ohýbanie kríkov na zem.

Na záver môžeme konštatovať, že Tadmor je vynikajúca odroda pre pestovanie malých a stredných fariem. Tento malin je často prázdny výklenok, pretože v neskorom lete a začiatkom jesene je veľmi ťažké nájsť čerstvé bobule. Neskoré dozrievanie, prezentácia veľkých bobúľ a ich dezertná chuť sú určite kľúčom k úspešnej realizácii značnej úrody.

Tip! Amatérsky záhradník sa môže tiež pokúsiť pestovať kultivar Tadmor, pretože tento malina nie je rozmarný a nemal by mať žiadne ťažkosti s jeho kultiváciou. Ale neskoro zber obrovských bobúľ presne prinesie odrodu a stane sa závidou všetkých susedov.

Agrotechnické techniky

Ak chcete pestovať maliny Tadmor, v zásade potrebujete rovnaký spôsob ako ostatné "letné" odrody, ktoré prinášajú ovocie na výhonky minulého roka. Agrotechnológia pre takéto plodiny pracuje v priebehu rokov a je známa aj nováčikom v lete.

Po prvé, pre malinový koláč vyberte správne miesto. Odroda Tadmor vyžaduje nasledujúce podmienky pestovania:

 • výživná a voľná pôda;
 • dostatočné odstupy medzi susednými rastlinami;
 • nadmerné slnko;
 • ochrana pred silným vetrom a prievanmi;
 • zvýšená plocha, kde vlhkosť nebude stagnovať.

Varovanie! Husté a chudobné pôdy nie sú vhodné pre silné maliny s veľkými bobuľami - v takýchto podmienkach Tadmor zomrie.

Výsadba a starostlivosť

Maliny môžu byť vysadené na jar a na jeseň - výber konkrétneho času výsadby závisí od klimatických a poveternostných podmienok v pestovateľskej oblasti. Dôležité je vysadiť sadenice Tadmor v čase, keď sa púčiky ešte nevzbudili, alebo listy už chýbajú.

Tip! Vzhľadom k neskorému plodu maliny Tadmor, je lepšie ho pestovať na jar. Po návrate zberu nebudú mať kríky čas na zotavenie a zhromaždenie chladných síl potrebných na tvorbu koreňov a prilepenie na nové miesto.

Sady sa odporúčajú umiestniť v rozmedzí 70-100 cm medzi susedné kríky. Na pestovanie vysokých malín s veľkým počtom výhonkov, ktoré nie sú zahustené, by sa na každý štvorcový meter pozemku malo umiestniť viac ako 5 - 7 rastlín. Hustšie vysádzanie malín povedie k rýchlemu vyčerpaniu pôdy, ubieraniu plodov a zhoršeniu ich chuti.

Skúsení poľnohospodári odporúčajú inštalovať podpery v blízkosti krídel Tadmor. Takže keby nebudú ohýbať pod hmotnosťou plodiny, rastliny budú lepšie vetrané, vetvy sa nebudú zlomiť. Optimálna výška podpery je 200-220 cm, prvý vodič je napnutý na úrovni 150 cm od povrchu zeme.

Po výsadbe malín a inštalácii podperov zostáva len čakať na prvú zber. V období vývoja kríkov musí byť povinná starostlivosť:

 1. Mulčovanie pôdy okolo Tadmorových kríkov pomocou rašeliny, humusu, slamy, pilín alebo sušených listov. Ochranná vrstva zachráni zem od odtoku a zabráni prehrievaniu koreňov.
  img ">
 2. Zavlažovanie Tadmor počas obdobia sucha by malo byť pravidelné a hojné. Aby ste nestratili peniaze s vodou, je lepšie nainštalovať kvapkací zavlažovací systém. Ak leto nebolo veľmi horúce a daždivé, nie je potrebné dodatočné zvlhčovanie veľkoplodých malín.
 3. Je potrebné oplodniť Tadmor triedy trochu častejšie ako bežné maliny. Ak zásoby kríkov nestačí, výrazne to ovplyvní veľkosť a počet bobúľ. Organické komplexy a komplexy dusík-minerály sú vhodné ako potraviny.
 4. Trim Tadmor krúžky potrebujú rovnako ako ostatné dvojročné odrody. Únikové výhonky sú úplne vystrihnuté, mladé sú orezané približne o tretinu výšky (správne prerezávanie je znázornené na fotografii nižšie).
 5. Ak je klima v pestovateľskom regióne chladná, na zimu bude malinový džem s Tadmorom chránený. Na tieto účely môžete použiť jedle, agrofibre, improvizované stavebné materiály.
Je to dôležité! Nemôžete spěchať k zberu malín Tadmor, pretože jeho plodnosť je natiahnutá na 8-10 dní, a bobule nie sú náchylné na prevratné, preliatie.

odvolanie

Igor Viktorovič som si minulý rok objednal niekoľko krídel Tadmor cez internet - teraz čakám na zber! Pred nákupom som sa pokúsil nájsť čo najviac informácií o odrode, ale len sa ukázalo, že sa "kúsok dohromady" kúsok kúsok niekoľkých faktov. Mám v pláne vyrastať Tadmor, rovnako ako ďalší dvojročný malinok z mojej záhrady. Kamarát žijúci v Poľsku v lete mi poslal fotografiu kríkov s bobuľami a ovocím sami - samozrejme, veľkosť a počet malín sú jednoducho úžasné. Predtým sa Tulamen rozrastal, v tejto odrode bolo všetko príjemné, okrem vysokých výnosov. Dúfam, že nová zélandská novinka v tomto ohľade nezabráni.

záver

Tadmor je nová a nie úplne skúmaná odroda, ale táto malina jasne zaslúži pozornosť poľnohospodárov. Pestovanie plodín nie je ťažké, nie je rozlíšené rozmarom, prispôsobuje sa akémukoľvek podnebiu. Tadmor môže byť nazývaný univerzálnymi malinami, pretože je ideálny pre súkromné ​​aj priemyselné pestovanie.

Pozrite si video: 10PC Long-cane Raspberry Tadmor (Júl 2020).

Загрузка...