Záhradníctvo

Čierne ríbezle Perun

História takýchto plodov ako čierne ríbezle začína v desiatych storočiach. Kyjevskí mnísi boli prvými pestovateľmi brušných kríkov, neskôr boli pestované na území západnej Európy, odtiaľ sa rozšírili po celom svete. Možno hovoriť nekonečne o výhodách čierneho ríbezle a jeho mimoriadnej chuti: jedna vec je jasná - v každej chate musí byť aspoň jeden ker sladkých bobúľ. Jednou z najstarších a najpopulárnejších odrôd populácie je Perun, ktorý sa nevzdáva svojej pozície ani s príchodom najnovších hybridov a odrôd. Výhodou tejto odrody sú vysoké výnosy, nenáročná chuť a vynikajúca chuť. Existujú určité nuansy, ktoré je lepšie zistiť v počiatočnej fáze kultivácie.

Fotografie, recenzie a popis ryže odrody Perun sú uvedené nižšie. Tento článok rozpráva o všetkých vlastnostiach tejto kultúry ao pravidlách jej kultivácie.

Charakteristiky druhu

Rozmanitosť Currant Perun je brainchild domácich chovateľov, bol vyvinutý A.I. Astakhov späť v deväťdesiatych rokoch. Od roku 1995 je Perun zapísaná do štátneho registra a odporúčaná pre pestovanie v strednej a strednej Čiernej oblasti.

Popis perunu:

 • čierne ríbezle s dozrievaním v polovici neskorenia - plody sú zasiate od konca júla do prvej polovice augusta;
 • kefy sredneroslye, ale rozľahlé, hrubé;
 • mladé výhonky sú svetlo zelené, mierne dospievajúce;
 • rastúce výhony mierne zakrivené;
 • listy sú trojlaločné, tmavozelené, zvrásnené;
 • púčiky na ryžových výhonkoch sú slabo maľované, pokryté krátkou fuzzou;
 • Perunove kvetenstvo je bisexuálne, takže ryža je považovaná za samokarpatskú (iné druhy plodín nie sú potrebné na opeľovanie kvetov);
 • kvety sú veľmi nápadné, veľké, červeno-fialové odtieň;
 • kefy strednej dĺžky, v každom z nich od 5 do 11 ovocia;
 • Perun bobule sú veľké, ich priemerná hmotnosť je 2 gramy, tam sú vzorky a 4 gramy hmotnosti;
 • tvar ovocia je okrúhly, pravidelný, kôra je lesklá, čierna;
 • komoditná atraktívnosť ryže je vysoká;
 • roztrhnutie plodov suché - ovocie nie je poškodené pri zberu, a preto netečie a nedrží sa;
 • Perunove skóre ochutnávky sú veľmi vysoké - 4,9 bodov (z možných 5);
 • vôňa je príjemná, výrazne výrazná;
 • ryža má priemernú imunitu voči rosenej múke, roztočom, antraknóze, takmer nikdy Perunové kríky sú ovplyvnené tŕňom;
 • mrazuvzdornosť rastliny je dobrá - ker vydržia prístrešie bez prístrešku;
 • Mráz vratnej jar nie je pre Perun hrozný, kvety dokonale tolerujú krátkodobé zníženie teploty;
 • výťažok čierneho ríbezle na vysokej úrovni - až do dvoch kilogramov od kroviny;
 • plodina je vhodná na dlhodobé skladovanie a prepravu;
 • Je možné šíriť čierny ríbezľ tejto odrody akýmkoľvek spôsobom (rozdelením puzdra, odrezkov, vrstvenia).

Je to dôležité! Termín ryže Perun má univerzálne: bobule sú chutné čerstvé, robia vynikajúce džemy, konzervy, kompoty, cukríky, ovocie môže byť zmrazené alebo sušené.

Silné a slabé stránky

Fotografie ríbezlí Perun priláka každý letný rezident - bobule sú veľké, lesklé, približne rovnakej veľkosti. Nie je prekvapujúce, že táto stará odroda je stále dôležitá, pretože Perun má mnoho výhod, ako napríklad:

 • vyvážená chuť a silná aróma;
 • ľahká reprodukcia;
 • vysoký výťažok;
 • odolnosť voči bežným chorobám a škodcom;
 • dobrá odolnosť voči mrazu;
 • schopnosť kvetov samoopelizovať a tolerovať návratové mrazy normálne;
 • vhodnosť na dlhodobé skladovanie a prepravu;
 • univerzálne účelové ryžové bobule.
Varovanie! Napriek pôsobivému zoznamu výhod, nie každý má rád odroda čiernej ríbezle Perun. Nie všetky recenzie tejto kultúry sú pozitívne.

Nie ako Perun, najmä tí farmári, ktorí sa zaoberajú pestovaním ríbezlí na predaj. Napriek tomu, že táto odroda sa vyznačuje stabilitou, vysokými výnosmi a vynikajúcou chuťou, veľkosť ovocia nie je rovnaká - a to je niečo, čo zákazníkom nie je naozaj rád a zkazí prezentáciu produktu.

Ďalšou nuansou je silná závislosť veľkosti a kvality plodov na poveternostných podmienkach. Napríklad v suchej leto Perun úrodu bude horšie, bobule sami - menšie, ale chuť ovocia bude viac sladké a bohaté.

Agrotechnika a jej vlastnosti

Odroda Perun sa nedá nazvať rozmarom - tento čierny ríbezle nebude vyžadovať viac starostlivosti a pozornosti než ktorýkoľvek iný. Nesmieme však zabúdať na veľkú vzájomnú súvislosť výnosových a klimatických charakteristík regiónu, počasia v určitej sezóne, typ pôdy. Kvalita plodov výrazne závisí od uvedených ukazovateľov.

Tip! Nie každý žije v ideálnom prostredí a výživnej pôde. Aby sa dosiahli dobré výnosy, je potrebné venovať väčšiu pozornosť odrode Perun a intenzívnejšej starostlivosti o kríky.

Výsadba kríkov

Veľmi často sa záhradníci sťažujú na zlú mieru prežitia ríbezlí. Naozaj, táto kultúra môže byť ťažké propagovať a robiť na mieste. Aby bol výsledok pozitívny, musíte vynaložiť určité úsilie a poznať niektoré triky.

Prvá vec, ktorú by mali poľnohospodári vedieť, je, že sadenice ríbezlí sa nemôžu predávať s otvoreným koreňovým systémom, pretože takéto sadenice sa nezakystanú. Variety Perun z dobrých škôlok predávaných v hrncoch.

Druhou podmienkou je správne miesto pristátia. Čierne ríbezle miluje slnko, a preto by sa mal vysádzať na dobre osvetlenom otvorenom mieste bez tieňa stromov a budov. Zem by mala byť výživná, voľná, dobre priedušná, bez vlhkosti.

A tretie kritérium pre úspešné pristátie je čas. Rastlinný čierny ríbezľ sa odporúča len na jeseň. V strednom Rusku je najlepší čas na pestovanie stredného Perunu považovať za druhú polovicu septembra - začiatkom októbra.

Varovanie! V extrémnom prípade je možné na jar vysadiť ríbezle, čo sa však musí urobiť čo najskôr. Akonáhle sa zem roztopí, začnite pristáť Perun. Začiatok v máji bude musieť chrániť pred horiacim slnkom a neustále monitorovať stupeň pôdnej vlhkosti.

Samotné vysádzanie ryže Perun je jednoduché:

 1. Niekoľko týždňov pred zamýšľaným pristátím pripravujú dieru asi 45 cm hlbokú.
 2. Pôda, vytiahnutá z pristávacej jamy, bola zmiešaná s humusom a 100 grammi superfosfátu.
 3. Ak existuje niekoľko kríkov, medzi nimi je interval 180-200 cm, pretože Perun je rozľahlý ker.
 4. Sada stromov v strede jamy a postupne pokropiť jeho korene so zemou.
 5. Nadzemná časť rezu Perun by mala byť prerezaná na dva pupeny - to je veľmi dôležitá požiadavka, ktorá by sa nemala zanedbávať.
 6. Po výsadbe sa ker sa polieva hojne, odporúča sa pôda znečistiť silnou vrstvou organickej hmoty (rašelina, humus, piliny, suché lístie).

Ak nebudete strihať čerstvých sadenice, rastlina nebude mať dostatočnú silu na vytvorenie koreňového systému - všetka činnosť rezania bude zameraná na rast výhonkov.

Tip! Skúsení záhradníci odporúčajú ponechať 2 - 3 čierne ryžové púčky v podzemí pri výsadbe - takže perun Bush sa bude lepšie usadiť a poskytnúť bočné korene rýchlejšie.

Pred začiatkom ťažkého chladného počasia sa stonka ryže ohreje, zakryje ju agrofibrom, vedierkom a zaspáva s krycím materiálom alebo pôdou. Pred periódou hibernácie by Perun mal dostať dostatočné množstvo vlhkosti, takže zavlažovanie by malo byť hojné a časté, s prvým mrazom, ktorý zastaví.

Príslušná starostlivosť

Čierny ríbezlí Perun - nie najkvitnejší "rezident" na záhrade. Nie je nič zvláštneho pri starostlivosti o kríky, je dôležité len sledovať harmonogram udalostí a ignorovať odporúčania odborníkov.

Starostlivosť o čierne ríbezle Perun by malo byť nasledovné:

 1. Zalievanie čiernych ríbezlí by malo byť pravidelné a časté. Perun toleruje sucho dobre, ale výnos bude výrazne vyšší, ak nainštalujete odkvapkávací zavlažovací systém blízko kroviny. Zvláštna pozornosť na ležanie rezidenta by mala platiť počas tvorby plodiny, dozrievania bobúľ a ihneď po zberom ovocia. Podzimné zavlažovanie je veľmi dôležité, pretože miera prežitia krovu počas zimného obdobia bude závisieť od stavu koreňového systému.
  img "style =" šírka: 500px; výška: 323px; "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 1581_10.jpg "/>
 2. Oplodnenie čierne-ovocných Perun bude mať zriedka. Je dosť jesenné alebo jarné kŕmenie raz za rok. Ak sa na jeseň uplatňujú hnojivá, môžete sa zastaviť na organických látkach, ako je hnoj, výkaly vtákov, drevený popol, kompost. Na jar je lepšie oplodniť perunský koláč s minerálmi, so špeciálnym dôrazom na dusík, draslík a fosfor.
 3. Krov by mal byť tvarovaný v procese jeho rastu a vývoja. Každoročne sa odporúča vykonávať hygienické prerezávanie, ktoré zahŕňa odstránenie suchých, poškodených a chorých výhonkov.
 4. Koreňové črevá ležia plytké, takže je dôležité odstrániť buriny okolo kríkov Perun a pravidelne uvoľňovať pôdu, aby sa zabezpečil prístup vzduchu k koreňovému systému. K ochrane koreňov pred prehriatím a odvodňovaním pomôže mulčovanie.
  img "style =" šírka: 500px; výška: 367px; "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 1061_12.jpg "/>
 5. Odolnosť voči chorobám v odrodách čierneho ríbezlí Perun priemer. Preto na začiatku jari je potrebné vykonať preventívne ošetrenie kríkov, opakovať to pred kvitnutím a po kvete. Ak sa zistia hmyzí škodcovia, bude potrebné ďalšie nastriekanie krúžkov Perun insekticídmi.
 6. Vo väčšej časti krajiny Perun zimu bez prístrešia. V regiónoch s miernou klímou a zasneženými zimami bude mrazuvzdornosť odrody dostatočná. V severnejších regiónoch je lepšie pestovať čierne ríbezle odrody Perun, pretože čas dozrievania je pomerne neskoro (bobule nemusia dozrieť pred nástupom chladného počasia).
  img "style =" šírka: 500px; výška: 375px; "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 827_13.jpg "/>
Varovanie! Ako ukazuje prax, hrubá vrstva organického mulča, položená na konci jesene, nepoškodzuje ríbezle. Naopak, bude to dodatočná ochrana púšte pred chladom.

odvolanie

Sergei Ivanovich Blackcurrant Perun Rastú v mojom vidieckom dome mnoho rokov. V zásade sa mi páči všetko v tejto odrode, najmä jemná chuť bobúľ. Pre tých, ktorí len premýšľajú o výsadbe tohto ríbezle, môžem poradiť nasledovne: • každú jar robiť prevenciu plesňou (stratil som prvé kríky Perun práve kvôli tejto pohrome); • rastlinné ríbezle v otvorenom odtieni, napríklad pod rozširujúcim sa stromom alebo v blízkosti plotu (horiace slnko vedie k prehriatiu kríkov, ktoré jednoducho zbavujú všetky listy); • nezahŕňa sa do horného obliekania - kvôli prebytku výživy rastú mladé výhonky silno a výnos znižuje. Ak je všetko vykonané správne, zber Perun bude dosť slušný a plody budú mať rovnakú veľkosť.

záver

Dokonca aj negatívne recenzie odrôd čiernych ríbezlí Perun ukazujú, že táto kultúra ešte nebola zabudnutá a je medzi poľnohospodármi dopytom. Dvadsať rokov je slušný čas pre akékoľvek kultivované rastliny, pretože v modernom svete sa každý deň objavujú nové odrody a hybridy.

Perun prekročila hranicu dvadsať rokov a naďalej poteší letných obyvateľov s bohatými plodinami veľkých a veľmi chutných bobúľ. Tento čierny ríbezle si určite zaslúži pozornosť.