Záhradníctvo

Predvŕtanie kalenie semien uhorky

Pestovanie uhoriek je dlhý a náročný proces. Je dôležité, aby začínajúci záhradníci pamätali na to, že prípravu semien uhorky na výsadbu v zemi je dôležitým krokom a správnosť týchto prác je neoddeliteľnou súčasťou získavania veľkej a vysokokvalitnej plodiny.


Predtriedenie a spracovanie

Jeden môže dostať silné zdravé sadenice uhorky len za podmienky, že semeno okurky prechádza potrebné preventívne postupy pred výsadbou:

  • Výber silných a vysokokvalitných semien;
  • Kalenie sadivového materiálu;
  • dezinfekcia;
  • leptanie;
  • Semená pred zakopaním pre sadenice.

Všetky tieto operácie sa vykonávajú v určitej sekvencii a každá z nich je zárukou, že semenáčiky budú rastúce zdravé s vysokým potenciálom rastu a plodov uhoriek.

Varovanie! Pri procese triedenia semien si pamätajte, že iba veľké a čisté zrná sú vhodné na pestovanie, bez zjavných príznakov deformácie a plesní. Najlepšie sadenice sadenice uhoriek sa získavajú z 2-3-ročného zrna.

Proces triedenia semien uhoriek začína preosievaním slabých a chorých semien. To pomôže v tomto roztoku soli (1,5 lyžice na 1 liter vody), v ktorom musíte zrno spadnúť. Nízka kvalita a prázdne semená sa rýchlo vznášajú na povrchu, zdravý materiál zostane na dne nádrže. To sú tieto semená a je potrebné vybrať pre pestovanie sadenice.

Ako správne skladovať a ohrievať semená

Druhým krokom je sušenie semien. Vysádzaný materiál sa musí uchovávať na teplom, suchom mieste počas doby skladovania. Skúsení záhradníci používajú malé vrecká na bavlnu na ukladanie semien uhorky, ktoré sú zavesené vedľa vykurovacích systémov, ako sú kachle alebo batérie. Pri použití tohto spôsobu sušenia nezabudnite, že teplota vzduchu v miestnosti by nemala presiahnuť 24-250C. To môže viesť k sušeniu a pare v semenách, čo nepriaznivo ovplyvní sadenice ako celok.

Chladenie a vlhkosť počas skladovania prispievajú k tomu, že vaječníky produkujú veľké množstvo neplodných kvetov, čo prirodzene nepriaznivo ovplyvní výťažok uhoriek.

Zrná na výsev je možné vyhrievať bezprostredne pred výsadbou. K tomu dochádza pomocou termostatu pri teplote 55 ° C0C - 3 - 3,5 hodiny pri 60 ° C0C - 2 hodiny. Takéto zahrievanie sadivového materiálu ovplyvňuje rýchlosť rastu sadeníc a stabilitu pri transplantácii sadeníc do otvorenej pôdy.

Prečo potrebujete obliekanie semien

Po vyrezaní semien uhorky je potrebné ich vyčistiť. Táto etapa pri príprave sadivového materiálu je preventívna a zabraňuje vzniku vírusových a plesňových ochorení, ktoré sú charakteristické pre pestovanie sadeníc v skleníkových podmienkach.

Dezinfekcia sa vykonáva ponorením semien uhorky do jedného percentuálneho roztoku mangánu (10 g mangánu na 10 litrov vody). Ak v lekárňach nie je žiadny mangán, použite roztok s použitím streptomycínu. A v skutočnosti a v inom prípade sa rastlinný materiál uchováva v roztoku najmenej jeden deň. Potom sa zrná uhoriek umyjú teplou tečúcou vodou.

Ďalším spôsobom na sanáciu semien je použitie drveného alebo strúhaného cesnaku. Veľký hrebeň cesnaku je rozdrvený nožom alebo strúhaný a rozpustený v pohári teplej varenej vody. Po ochladení roztoku sa objem kvapaliny zvýši na 1 liter a do zásobníka sa vloží do semienka gáza alebo bavlnená taštička. Rastlinný materiál v cesnakovom roztoku je vo veku 30-40 minút.

V obchodoch a na poľnohospodárskych trhoch nájdete produkty pripravené špeciálne pre obliekanie. Najpopulárnejšie a najznámejšie sú TMTD a NIUIF-2.

Varovanie! Nedostatok koncentrácie môže zničiť sadenice.

Priemyselné obväzy sú silné jedy. Pri práci s nimi používajte ochranné prostriedky, ako sú masky alebo gázové obväzy, rukavice, okuliare.

Na 1 kg sadivového materiálu sa používa len 3-4 gramov TMTD alebo NIUIF-2. Zriedené zrná uhoriek sú usporiadané v trojlitrovej fľaši, naplnená je aj dezinfekčná látka. Fľaša sa tesne uzavrie a dobre sa potriasne. Po ukončení postupu sa semená opláchnu v teplej tečúcej vode.

Ako rýchlo a správne klíčiť semeno

Každý záhradník chce, aby plodina začala dozrievať čo najrýchlejšie. Na zvýšenie a zrýchlenie klíčenia musí byť zmena sadeníc pred výsadbou vyklíčená pomocou rastových stimulantov vo forme chemických a biogénnych hnojív.

Môžete rýchlo klíčiť semeno tým, že pripravíte jedno z riešení:

  • 2 gramy síranu zinočnatého na 1 liter vody;
  • 5 gramov sódy na 1 liter vody;
  • 10 mg kyseliny boritej na 1 liter vody.

Kalenie semien uhorky pre sadenice sa uskutočňuje namočením sadiva minimálne 20 hodín. Riešenie by malo byť chladné - 18-200C. Je lepšie vykonať procedúru večer a sušenie obilia na bavlnenej obrúske alebo handry na druhý deň.

A posledná fáza postupu - suché uhorky semien šíriť na rovný povrch a pokrytie s malou vrstvou jemných pilín, vopred opaľované vriacou vodou. Pod takým kožušinovým povlakom sa sadenice uchovávajú 48 hodín.

Z prirodzených biostimulantov sa šťava získaná z kmeňa a listu z aloe je považovaná za najlepšiu. Táto domáca kvetina, známa svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami, pomáha osivo zväčšovať a "otvárať".

Šťava z 2-3 veľkých listov aloe pretína pozdĺžne a umiestnite do plastového vrecka. Listy by mali byť definované v chladničke po dobu 10-14 dní a udržiavané tam pri teplote nepresahujúcej 7 ° C0C. Aby ste stočili stonky alebo listy, ktoré ste takto strávili v mlynčeku na mäso, vytlačte šťavu z výslednej kôstky, v ktorej by ste mali dať triedené semená uhorky na 5-6 hodín.

Obe metódy stimulácie sa vykonávajú bezprostredne pred výsadbou. Aby sme získali vysokokvalitné a silné sadenice, postačí sa po každom postupe vytvrdnúť - po 2-3 dňoch sa vysádzací materiál vysiela do chladničky. Zrná sú prispôsobené možným nízkym teplotám vzduchu a pôdy.

Ako a čo je vytvrdzovanie

Skúsení záhradníci vytvrdzujú iba tie okrasné semená, ktoré sa vysádzajú priamo na otvorenom teréne. Samotný štádium prípravy sadiva si vyžaduje, aby sa udržiaval počas krátkeho časového obdobia v podmienkach nízkych teplôt. Tak je možné umelo zvýšiť ochranné funkcie a odolnosť voči nízkym teplotám v mnohých odrodách alebo hybridy.

Okrem toho súbor postupov - kalibrácia, sušenie a spevnenie semien pre sadenice zvyšuje koncentráciu cukru. Tento indikátor ovplyvňuje inhibítory rastu. Všetky prípravné procesy ovplyvňujú vegetačné obdobie ovocia a obdobia dozrievania rastliny.

Je to dôležité! Kalenie sadivového materiálu sa vykonáva iba s opuchnutými, ale nie ešte skrútenými semenami.

Navyše takéto postupy sa nevykonávajú, keď zrno vstúpilo do fázy aktívneho klíčenia.

záver

Všetky štádiá a postupy na prípravu semien uhoriek na pestovanie sa od polovice minulého storočia odôvodňovali, keď sa v poľnohospodárstve najskôr použila ako metóda zlepšenia klíčivosti kalenie. Rastlinné uhorky si pamätajte, že vytvrdnutie semien a ich prípravu na klíčenie je polovica úspechu pri získavaní rýchlej a chutnej úrody.