Záhradníctvo

Fialová bazalka: výhody a škody

Fialová bazalka sa líši od svojich zelených náprotivkov iba vo farbe. Výhody a poškodenia fialovej bazalky sú takmer rovnaké ako u iných druhov stolových rastlín tohto rodu. Je nepravdepodobné, že táto odroda je oddeleným druhom rodu bazalky. Je oveľa pravdepodobnejšie, že ide o farebnú mutáciu obyčajnej vonnej bazalky. Niektorí záhradníci dokonca zastávajú názor, že obyčajný druh mení farbu zo zelenej na fialovú s vekom.

Toto stanovisko je zjavne nesprávne, pretože zelená voňavá bazalka dokonca kvitne a zachováva svoju farbu. Ale fialová je naozaj v skorých štádiách zelenej a iba potom zoberie farbu. Zmena farby môže byť regulovaná rovnakým mutovaným génom, čím sa zvyšuje obsah ortuti vo fialovej bazeli.

záver

Výhody a poškodenie bazalky fialovej sa vo všeobecnosti navzájom vyvažujú a dekoratívny vzhľad rozširuje rozsah použitia. Ak fialová bazalka robí viac škody ako dobrého, nemôžete ju jesť, ale zdobiť kvetinový záhon alebo okenný parapet v dome s ním. Ale výhody tejto aromatickej byliny budú rovnaké: korenie dokáže vydesiť hmyz.

Загрузка...