Záhradníctvo

Ako môžete urýchliť rast uhoriek v skleníku

Skúsení záhradníci vedia, ako urýchliť rast uhoriek v skleníku. Rastliny rastú intenzívne, keď sú pre nich vytvorené priaznivé podmienky. Stav uhoriek závisí od mnohých faktorov. Nízke teploty, choroba, mráz, nadmerné zásoby alebo nedostatok vlhkosti môžu spomaliť vývoj uhoriek a dokonca spôsobiť ich smrť. Ak pozorne sledujete stav sadeníc a reagujete včas na akékoľvek zmeny v podmienkach v skleníku, prvú uhorku je možné vyzdvihnúť v máji.

Správna teplota

Vedieť, ako správne pestovať uhorky, môžete získať skoré zber. Uhorky milujú teplo a je ťažké tolerovať náhle zmeny teploty. Počas slnečných dní by sa vzduch v skleníku mal zahriať na 25 - 30 stupňov.

Ak je obloha pokrytá mrakmi, rastliny budú pohodlné pri teplote 20 - 22 stupňov.

V noci by sa vzduch nemal ochladzovať pod 18 stupňov.

Varovanie! Hodnota 13 stupňov je pre kultúru nebezpečná. V takýchto podmienkach sa sadenice prestávajú rozširovať, všetky procesy v ňom spomaľujú.

Ak nízke teploty trvajú niekoľko dní, dobrá úroda zlyhá.

Kritické chladenie vzduchu v skleníku viac ako 5 dní spôsobí smrť sadeníc. Ak chcete zachovať požadovanú úroveň tepla, skúsení záhradníci odporúčajú vykurovanie skleníka.

Na záhrade musíte urobiť niekoľko otvorov s priemerom 40-50 cm a hĺbkou 30 cm. Musia byť umiestnené 2 metre od seba, aby sa vzduch rovnomerne ohrial v skleníku.

Priehlbiny sú naplnené zmesou čerstvej slamy s pilinami, suchou trávou a slamou. Zmes sa má naliať horúcim roztokom močoviny.

Na prípravu roztoku pridajte 10 lyžičiek močoviny do nádoby s vodou (10 litrov).

Uhorky sa bojí mrazov. Pri ostrom a silnom poklese teploty je lepšie pokryť skleník listami strešného materiálu alebo handry. Rastliny môžu byť skryté pod čiapkami novín. Ak chcete ohriať skleník počas obdobia prudkého poklesu teploty, môžete používať elektrické ohrievače, teplovzdušné pištole alebo nádoby s teplou vodou.

Poskytovanie optimálnej úrovne oxidu uhličitého

Aby sa uhorky mohli rýchlo pestovať, rozvíjať a dozrieť, je potrebné zabezpečiť dostatočnú úroveň oxidu uhličitého v skleníku. Pri vonkajšom vzduchu je jeho koncentrácia približne 0,2%. Vo vzduchu skleníku oxid uhličitý obsahuje ešte menej. Pri koncentrácii 0,5% je možné dosiahnuť výrazné zrýchlenie rastu rastlín a zvýšenie výťažku o 45%.

Zvýšte obsah oxidu uhličitého rôznymi spôsobmi:

  1. V skleníku usporiadajte plavidlo s miskou.
  2. Na obvode pozemku so sadenicami sa nachádzajú kusy suchého ľadu.
  3. Pomocou sifónu na nápojovú vodu prevzdušnite kvapalinu a nechajte ju v nádrži v blízkosti vysadených rastlín. Vetranie miestnosti by sa malo vykonávať dvakrát denne, ráno a večer. Odporúčame to urobiť pár hodín po východe a 3,5 hodiny pred západom slnka.

Vysúvanie skleníkov

Pomocou radu záhradníkov, ako rýchlo pestovať uhorky, sa môžete vyhnúť mnohým chybám. Skleník musí byť vysielaný, aby sa zabránilo stagnácii vzduchu. Jeho prítomnosť je indikovaná veľmi vlhkou pôdou. Vysoká pôdna vlhkosť výrazne spomaľuje rast rastlín. Pôda v skleníku musí nevyhnutne vyschnúť pred ďalším zalievaním.

Pri extrémnych teplotách je mimoriadne dôležité vetranie skleníka tak, aby sa vzduch nekrúval na vysoké teploty. V extrémnych teplotách rastliny spomaľujú rast.

Vo večerných hodinách otvorte dvere a okná lepšie. Zároveň je potrebné zabezpečiť, aby neexistovali žiadne návrhy.

Ako vodné rastliny

Uhorky zle tolerujú nedostatok aj prebytok vlhkosti.

Ihneď po výsadbe sadeníc v skleníku a pred tým, než kvitne, záhrada by mala byť mierne napojená. Rastliny potrebujú denne zalievanie. Približne 5 až 10 litrov vody sa naleje do 1 štvorcového metra. V chladných dňoch sa množstvo vody zníži na 2 - 3 litre.

Keď sa objavia farby, intenzita zavlažovania sa zníži na 4-5 litrov na meter štvorcový. V tomto režime, sadenice nebudú nadmerne rásť, čo vytvára silu pre tvorbu vaječníkov.

Ak ste museli preskočiť viac ako dve zavlažovania, pôda by mala byť navlhčená viac ako zvyčajne.

Tip! Vodné uhorky potrebujú teplú vodu. Najlepšie je umiestniť veľký kontajner s vodou blízko skleníka. Počas dňa sa zahreje na požadovanú teplotu. Vo večerných hodinách je voda napojená na rastliny s kanvicou s rozdeľovačom.

Pravidelné kŕmenie rastlín

Jedným z hlavných dôvodov oneskorenia rastu uhoriek je nedostatočná výživa počas vegetačného obdobia. Na pestovanie veľkého množstva ovocia je potrebné pravidelné kŕmenie. Ohnite pôdu ihneď po transplantácii. Dusičnan amónny (15 g), chlorid draselný (15 g) a dvojnásobný superfosfát (20 g) sa zmiešajú a potom sa zriedia vodou (10 1). Hniezdne hnojivo stačí na 10 - 15 rastlín.

Podruhé musíte kŕmiť rastliny počas kvitnutia a tvorby vaječníkov. Pri príprave hnojiva sa 0,5 litra kvapalného oleja rozpustí vo vode (10 litrov). Stojí za to, aby sa k roztoku pridali 1 polievková lyžica nitrofosfátu, 0,5 g kyseliny boritej, 0,3 g síranu manganatého a 50 g síranu draselného. Pripravené riešenie stačí na spracovanie 3 metrov štvorcových.

Ak chcete zvýšiť výťažok uhoriek, musíte po 2 týždňoch opäť oplodniť rastliny s menej koncentrovaným roztokom vločiek. Tentokrát by sa malo rozpustiť iba 1,5 - 2,5 lyžice hnojiva v nádobe s vodou (10 litrov). Na 1,2 metrov štvorcových pôdy je potrebné naliať vedra hnojiva. Po 2 týždňoch sa musí postup opakovať.

Kvasinky pomôžu urýchliť rast rastlín. Do zeme uvoľňujú látky, ktoré sú pre rastlinu užitočné: vitamíny, fytohormóny, auxíny. Počas zavlažovania sa uvoľňuje kyselina uhličitá, tvorí sa fosfor a dusík.

Jeden balík kvasníc (40 g) sa zriedi v kbelíku s vodou (10 l) a nechá sa fermentovať 3 dni na slnečnej ploche. Roztok sa musí pravidelne miešať. Pre každú rastlinu nalejte 0,5 litra kompozície.

Keď viete, ako zvýšiť výťažok, musíte dodržiavať odporúčané dávky. Množstvo kvasiniek môže spôsobiť nadmerný rast vrcholov a malý počet vaječníkov. Popol z dreva môže čiastočne neutralizovať pôsobenie kvasiniek. Do roztoku pridajte 1 šálku popola. Lepšie je brať popol z ovocných stromov.

Oplodniť korene rastlín po veľkom zavlažovaní večer cez zamračený deň.

Odporúčania skúsených záhradníkov

Ak chcete stimulovať rast uhoriek a získať bohatý úrodu, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel:

  1. Po vytvorení tretieho plechu potrebujeme kríky.
  2. Po výskyte 5. listu musí byť streľba zatiahnutá nožom. Tvorba bočných výhonkov pomôže urýchliť vzhľad ovocia.
  3. Ak chcete pestovať dobrú plodinu, rastliny je potrebné pravidelne uvoľňovať. V tomto prípade by ste sa mali pokúsiť nepoškodiť koreňový systém.
  4. Pôda pod rastlinami je pokrytá kompostom alebo rašelinou. To umožní uhorkám akumulovať živiny a používať ich na rýchly rast.
  5. Umelé opeľovanie urýchľuje tvorbu vaječníkov. Vykonáva sa pomocou mäkkej kefy, ktorá prenáša peľ zo samčích kvetov na samice.
  6. Plodiny uhoriek v skleníku musia byť včas odstránené. Pravidelné zberanie zeleniny stimuluje dozrievanie nového ovocia.
Tip! Tiež sa predpokladá, že stimuluje rast uhoriek zalievaním mliekom zriedeným vo vode (v pomere 1: 2). Mala by byť vykonaná 1 krát za 2 týždne.

Spôsob zvýšenia ženských kvetov

S cieľom vytvoriť viac ženské kvety, skúsení záhradníci "dym" uhorky. Musí sa začať pred obdobím kvitnutia. 5 dní pred postupom "dym" by malo zastaviť zalievanie. V skleníku sú inštalované plynové sporáky bez potrubia. Umiestili horiace uhlie a tesne zatvorili dvere. Palivové drevo sa položí na kachle. Vysoké teploty spôsobujú dymenie a oxid uhoľnatý. Dym spôsobuje vývoj ženských kvetov.

Tlejúce malé hlavy môžu byť vložené do starého železného detského kúpeľa alebo do nádrže. Je dôležité zabrániť vzhľadu otvoreného ohňa a zabezpečiť, aby nedošlo k požiaru. Procedúra sa robí ráno v slnečných dňoch, keď teplota stúpa na 30 stupňov.