Záhradníctvo

Čo sú paradajky neurčité odrody

Nákup semien rajčiaka, každý človek skúma vlastnosti odrody na obale. Zvyčajne obsahuje informácie o čase siatia semien a dozrievania plodov, popis veľkosti a farby samotných paradajok a tiež opisuje stručnú agrotechnológiu kultúry. Okrem toho musí výrobca uviesť, aký druh zariadenia je: krátky alebo vysoký. Ale ak je výška paradajok naznačená takým jednoduchým názvom, všetko je jasné pre každú osobu. Ale keď sa nájde nápis "neurčité paradajky", také označenie nezasvätených záhradníkov je zavádzajúce.

Čo sú indeterminantné odrody

Odpoveď na túto otázku je celkom jednoduchá. Neurčité odrody sú rovnaké vysoké kultúry. Takéto paradajky sa vyznačujú neobmedzeným rastom stonky a nezáleží na tom, či ide o odrodu alebo hybrid.

V horúcich krajinách alebo vo vykurovaných skleníkoch trvá vegetačné obdobie neurčitého rajčiaka viac ako rok. Počas tohto obdobia môže jeden kefák priniesť až 50 kefiek s paradajkami. Všetky vysoké paradajky vyžadujú vytvorenie puzdra. Tento proces zahŕňa odstránenie nepotrebných nevlastných synonymov, aby ste získali jednu alebo dve stopky. O tomto sa budeme rozprávať neskôr.

Keď sa rozhodli získať neurčité paradajky, je potrebné najskôr zvážiť možnosti ich pestovania. V južných oblastiach tejto paradajky možno vysadiť v otvorenej a uzavretej pôde. Ako rastú, stonky sú zviazané s mriežkou alebo drevenými kolíkmi, ktoré prechádzajú do zeme. Pri strednom pásme sa odporúča pestovanie neurčitých odrôd v skleníkových podmienkach. Ale obyvatelia severných oblastí týchto paradajok je lepšie sa vzdať. Zvláštnosťou týchto odrôd je oneskorené dozrievanie plodín vo vzťahu k iným paradajkám. Na krátke teplé leto, ovocie jednoducho nezasychajú.

Tip! Ak stále chcete na severnej strane pestovať neurčité paradajky, len vykurovaný skleník môže byť východiskom z tejto situácie, ale nie je rozumné vznášať takéto výdavky. Prečo niesť náklady na vykurovanie, ak je ľahšie pestovať skoro nízke rastúce odrody paradajok v studenom skleníku.

A nakoniec, musím povedať o kvitnutí neurčitých paradajok. Prvá kvetina sa položí po 9 alebo 12 listoch a všetky nasledujúce po 3 listoch. To je v podstate krátka odpoveď na otázku neurčitých odrôd rajčiakov, čo to je, a potom sa pokúsime podrobnejšie rozpoznať všetky rysy takýchto paradajok.

Rastúci zisk

Hlavnou výhodou neurčitých stupňov je hospodárnosť priestoru. V malej záhrade môžete pestovať tucet rastlín a kvôli vaječníkov veľkého počtu kefiek môžete získať niekoľkonásobne vyšší výnos rajčiaka ako napríklad z 20 malých rozmerov. 13-16 kg rajčiakov od 1 m sa považuje za bežný indikátor2 lôžok.

Ďalšou výhodou je dostupnosť vytvorenia lepších podmienok pre rast paradajok.

Samozrejme, bude musieť pracovať s podväzkom stoniek. Aby ste to dosiahli, bude potrebné vytvoriť gobelíny alebo hnacie kolíky v blízkosti každého kríka, ale vo výške sa rastlina bude cítiť lepšie.

Listy získajú rovnomerné osvetlenie slnka, zabezpečujú voľný prístup vzduchu. To všetko zníži riziko porážky kríkov phytophthorou a plesňovými ochoreniami.

Stále sa treba dotýkať vegetačného obdobia. Neurčité odrody dávajú ovocie dlhšie. Nízko rastúce paradajky často dávajú celú plodinu naraz. Na predaj alebo spracovanie, samozrejme, je výhodné, ale urobiť čerstvé paradajkové šaláty doma počas leta nebude fungovať. Neurčité paradajky dozrievajú najčastejšie nepríjemné. Nový vaječník sa neustále objaví na kríkoch pred nástupom prvého mrazu, čo znamená, že na stole bude celé leto až do neskorej jesene čerstvé paradajky.

A nakoniec, vysoké kríky sa ľahšie vytvárajú aj pre nezkušeného záhradníka. Všetky nevlastné deti sú jednoducho odstránené z rastliny, pričom zostávajú iba stonky.

Sejacie semená a rastúce sadenice

Neexistujú žiadne osobitné rozdiely v kultivácii sadeníc neurčitých paradajok z nízkych rastúcich odrôd, ale uvidíme, ako sa to robí doma:

  • Na pestovanie sadeníc neurčitých paradajok je potrebné dlhšie obdobie približne 50 až 65 dní. Toto by sa malo vziať do úvahy a zasiať semená o niečo skôr, niekedy od 15. marca. Na zasiatím semien pomocou škatúľ s mokrým podkladom. Zrná sú rovnomerne rozložené v radoch. Táto schéma poskytne optimálne pokrytie vyklíčených klíčkov. Rozložte semená na hornom kryte 5 mm s vrstvou rašeliny alebo piesku.
  • Krabica so zasiatými semenami paradajok je tesne zabalená transparentným PET filmom a umiestnená na teplom mieste s konštantnou teplotou vzduchu +23oC. Prvé výhonky by mali byť staré 5 alebo 6 dní. Teraz je čas odstrániť film z krabice, ale urobte to lepšie ráno alebo neskoro popoludní. Výber takéhoto času v dôsledku menšieho odparovania vlhkosti v poludnie.
  • V otvorenej forme sa budú semenáče klíčiť najmenej 6 dní. Keď aspoň jeden skutočný list vyrastie na klíčku, začne vyberať na jednotlivých šálkach.
Tip! Potápanie paradajky sadeníc skoro ráno je nežiaduce. V tejto dobe stonky zvýšil tvrdosť a krehkosť, čo by znamenalo veľa zlomených rastlín.

Po vychystávaní sa poháriky sadeníc umiestnia do prázdnych škatúľ na ďalšie pestovanie.

Účinok teploty

Každý pestovateľ zeleniny chce získať doma hlúpe sadenice rajčiakov a vždy s krátkymi internodami. Celé tajomstvo je udržiavať nepretržitú teplotu v rozsahu 23-24oC. Niekde za 25 dní sa teplota zníži na maximálne 2 stupne. Udržiavanie tejto teploty prispieva k vytvoreniu prvých troch kefiek.

14 dní pred pristátím v zemi sa teplota v miestnosti, kde rastú sadenice, sa počas dňa zníži na +19oC a v noci môžete vydržať +17oC. Tu je dôležité, aby sa nepreháňalo s poklesom teploty, inak to bude mať negatívny vplyv na neurčité paradajky. Faktom je, že v chladnom období sa rast rastlín spomalí a položenie prvej kefy nebude fungovať tam, kde by malo, čo je veľmi nízke. A ako sme už uviedli, prvý kvet neurčitých paradajok by mal byť položený nie menej ako 9 listov. Samozrejme, že nízka tvorba kvetov nebude pre rastlinu katastrofálna, ale to v budúcnosti povedie k zlej rastu rajčiakov.

Je to dôležité! Mnoho ľudí vie, že s nedostatkom svetla, sadenice sa natiahnu a oslabujú. V prípade neurčitých paradajok môže slabé osvetlenie tiež spôsobiť nízke kvety.

Ak je záhrada ďaleko od domova, sadenice budú musieť byť prepravované alebo prenášané ručne. Je potrebné brať do úvahy, že silné elektrárne bolestne nereagujú na pokles teploty a ponor. Optimálne zakryte sadenice pod PET filmom, kým sa nedosiahne miesto pristátia. Pred prepravou je dôležité odmietnuť zavlažovanie. Zmáčané rastliny sú veľmi krehké. Mimochodom, nie je možné nosiť sadenice paradajok.

Teraz uvidíme, ako by mala vyzerať zdravá neurčitá sadenica pred výsadbou do zeme:

  • Na 9 alebo 10 listoch by sa mala vytvoriť kvetinová kefa. Je nevyhnutne naklonený, má krátku nohu a správny tvar.
  • Optimálna dĺžka internodu je od 5 do 7 cm, všetky musia byť správne umiestnené v súlade s charakteristikami konkrétnej odrody.

Silný kmeň povie o silnom neurčitom sadení. Nemalo by to byť tenké, ale stopka príliš hrubá je tiež zlá.

Vysádzanie sadeníc

Každá rastlina je opatrne odstránená z pohára spolu s hrdlom pôdy. Na záhrade vykopávajú otvory za predpokladu, že pôvodný hmota zeme z pohára po výsadbe by sa zdvihla nad vrstvou pôdy asi o 2 cm.

Po výsadbe by mala byť rastlina určite napojená na teplú vodu, ale to by sa malo robiť v koreni. Voda, ktorá padla na mladé listy, zanechá stopy popálenia.

Pri výsadbe sadeníc indeterminantnyh paradajky dodržiavať hustotu nie viac ako 5 rastlín / 2 m2, Zvyčajne záhradníci rastú kríky v radoch po 0,5 metrových schodoch, pričom rady sú ponechané vo veľkosti najmenej 0,7 m. Pre pohodlie podväzkov rúk na mriežku sú kríky umiestnené v šachovnici.

Spôsoby vytvárania neurčitého kruhu

Vytváranie vysokých paradajok nie je zvlášť náročné a zahŕňa jednoduché odstránenie bočných výhonkov. Zvyčajne sa tvoria kríky v jednej alebo dvoch stonkách. Poďme analyzovať všetky výhody a nevýhody každej metódy.

Tvorba kruhu s jednou stopkou

Neurčitá rastlina je druh liany, ktorá rastie takmer neurčito. Najjednoduchší spôsob, ako vytvoriť krík s jednou stopkou. Ak to chcete urobiť, nezatlačte hornú časť zariadenia a odstráňte všetky bočné výhonky, ktoré sa zobrazia. Pre záhradkárov sa tento postup nazýva pasynkovaniem. Zvyčajne sa v priebehu priemyselnej skleníkovej kultivácie vytvorí nepravidelná rastlina v jednej stonke.

Výhodou tejto metódy je jednoduché tvarovanie púšte, hustá výsadba a väčšia úroda od 1 m2, Medzi nevýhody patrí nemožnosť takejto formy v domácich skleníkoch, pretože ich výška väčšinou nepresahuje 2,5 m.

Existuje ďalší spôsob, ako vytvoriť jednu stonku. Je to založené na tom, že opustil jeden výstrel pod prvým kvetom. Rastúci nevlastný viktor je viazaný na mriežku, až kým sa na ňom nezobrazia 1 alebo 2 kefy a jeho vrchol sa pritláča.

Výhodou tejto metódy je získať viac zberu z kroviny. Okrem toho prebytok vaječníkov spomaľuje rast hlavného stonky, ktorý je vhodný pre nízke skleníky domácnosti. Jedinou nevýhodou je strata času stráveného na podväzku a zovretie kláštora.

Tvorba kríkov s dvoma stonkami

Najlepší spôsob, ako vytvoriť neurčitý dom v domácnosti, sa považuje za dve stonky. K tomu, pod prvým kvetom opustiť jeden výstrel, ktorý bude neustále rásť paralelne s kmeňom. Zobrazia sa všetky nové nevlastné deti.

Ďalším prínosom tohto tvarovania je stále rovnaké získavanie väčšej plodiny a obmedzenie rýchlosti rastu celej rastliny. Nevýhody zahŕňajú zvýšenie kroku výsadby sadeníc. Pri tvorbe ďalších vaječníkov vyžaduje rastlina ďalšie hnojenie hnojivami.

Video zobrazuje starostlivosť o vysoké odrody:

záver

Dúfame, že začínajúci pestovatelia zeleniny sa zaoberajú základnými definíciami neurčitých odrôd rajčiakov a teraz nebudú žiadne ďalšie otázky pri skúmaní vlastností na obale.