Záhradníctvo

Listy orechov: užitočné vlastnosti a kontraindikácie

Listy orechov majú veľa liečebných vlastností, aj keď ľudia si viac uvedomujú výhody plodov tohto stromu. V ľudovej medicíne sa používajú takmer všetky časti rastliny, niekedy ich kombinujú v jednom nástroji. Samozrejme, koncentrácia stopových prvkov a vitamínov v orechovom ovocí je vyššia ako v koreňoch alebo kôre, avšak jeho listy sú vysoko cenené nielen pre zloženie vitamínov, ale aj pre schopnosť čistiť vzduch a dezinfikovať vodu.

Ako sú listy orecha

Listy vlašských orechov sú zložité, špicaté, alternatívne. Majú podlhovastý tvar vajíčok a mierne zúbkované pozdĺž okrajov. Dĺžka listovej dosky je v priemere 5-8 cm. Listy kvetú spolu s kvetmi. Na vetvách sú usporiadané v skupinách 6-9.

Aké sú výhody orechových listov?

Liečivé vlastnosti listov orechov sú spôsobené jeho bohatým zložením vitamínov:

 1. Vitamín C - jeho koncentrácia v listoch vlašských orechov nie je nižšia ako obsah čiernych ríbezlí. Zvyšuje odolnosť tela voči vírusovým infekciám, posilňuje kapiláry a normalizuje aj obličky a pečeň. Na jeseň av zime, keď sa všade pozoruje výskyt chrípky, odporúčame piť čaje a výťažky z orechových surovín ako preventívne opatrenie.
 2. Vitamín B1 vyživuje nervový systém, posilňuje steny krvných ciev a normalizuje metabolické procesy v tele. Zlepšuje tiež funkciu tráviaceho systému, tónuje svaly a zlepšuje chuť do jedla. Okrem listov sa vitamín B1 nachádza vo veľkom množstve v škrupine vlašských orechov.
 3. Vitamín B8 minimalizuje riziko krvných zrazenín v krvných cievach, stabilizuje krvný tlak a zlepšuje metabolizmus. Výhodou pre mužov je, že vysoká koncentrácia vitamínu v platničkách z listov orechu pomáha pri prevencii erektilnej dysfunkcie.
 4. Vitamín P - má tonický účinok na nervový systém, normalizuje pečeň.
 5. Vitamín A (alebo retinol) je známy predovšetkým svojimi antioxidačnými vlastnosťami - podporuje obnovu buniek tela, odstraňuje malé vrásky tváre. Nemenej známe sú imunostimulačné vlastnosti karoténu. Prispieva tiež k zlepšeniu videnia a skorému rozdeleniu vápnika v tele, čo vedie k posilneniu zubnej skloviny.
 6. Taníny - sú zodpovedné za väzobné vlastnosti listov orechov.
 7. Phytoncidy majú antibakteriálny účinok na ľudské telo.
 8. Vitamín E sa používa v medicíne v rozpore s hormonálnymi hladinami. Okrem toho má spevňujúci účinok, ktorý zvyšuje odolnosť tela voči vírusom.
 9. Enzýmový juglon má protinádorový účinok na ľudské telo, takže listy sa používajú na prevenciu rakoviny. Prispieva tiež k normalizácii tráviaceho traktu, zlepšuje celkový stav pokožky a pomáha pri dysfunkcii štítnej žľazy.
 10. Draslík - tento stopový prvok pomáha normalizácii srdca.
 11. Navyše sa v listových platniach tejto rastliny našiel vysoký obsah minerálov: zinok, fosfor, horčík, mangán a tiež jód.