Hospodárstvo

Chov včiel prírodnými a umelými prostriedkami

Včely sa rozmnožujú vo voľnej prírode. V maternici sa nachádzajú vajcia, pracovné včely a mladé samice sa objavujú z oplodnených, drôty sa rodia z neoplodnených vajíčok, ich jedinou funkciou je reprodukcia. Chov včiel je jediný spôsob, ako zachovať a zvýšiť populáciu hmyzu nielen vo včelí, ale aj vo voľnej prírode.

Odkiaľ pochádzajú včely

Včely vytvárajú rodiny, ktorých funkčné zaťaženie je striktne rozdelené medzi jednotlivcov. V rámci jedného roja sa vyskytujú tri druhy hmyzu: pracovníci, kráľovná a droni. Medzi povinné pracovné včely patrí zhromažďovanie medu, starostlivosť o potomstvo, kŕmenie žien. Drony (muži) sú zodpovední za oplodnenie kráľovnej. Ich jediným účelom je reprodukcia. V maternici sa nachádzajú vajíčka a je základom včelstva, ale nie je zodpovedná za zvyšovanie potomstva.

Včely sa chovajú vo voľnej prírode prirodzeným spôsobom: spárovaním samičky s drone a rojením. V druhom prípade časť rodiny odchádza s mladou kráľovnou a tvorí novú rodinu. V prípade včelínov existuje metóda umelého rozmnožovania rodín za účasti včelára. Reprodukcia sa uskutočňuje rozdelením rodiny "pokrytím maternice" vrstvením.

Prirodzená reprodukcia včiel medonosných a iných druhov včiel

Jednou z metód reprodukcie v prípade včiel je parthenogenéza, keď sa úplne rozvinutá osoba narodí z neoplodneného vajíčka. V rodine sa tu nachádzajú drôty s kompletným súborom genómu, ktorý je pre daný druh typický.

Ako sú včely mate

Drony a maternica dosiahnu sexuálnu zrelosť a reprodukčnú schopnosť v deň 10 po opustení bunky. Muži vyleteli z úľa a odišli približne 4 km od roja. Drony zo všetkých rodín sa zhromažďujú na určitom mieste vo výške 12 m nad zemou.

Kráľovná vykonáva prvé študijné lety vo veku troch dní. Účel letu - štúdium oblasti okolo úľa. Približné rozloženia môžu byť niekoľko. Keď dosiahne pubertu, je pripravená na reprodukciu. V podmienkach teplého počasia začína hnojenie. Včela samica vylučuje tajomstvo, ktorého vôňa reaguje na drôty. Spárovanie s členmi ich vlastnej rodiny sa nevyskytuje. Dronové nereagujú na svoje "sestry", iba na ženy z iného roja.

Párenie včely sa odohráva vo vzduchu, v čase hnojenia padajú hmyz do zeme, takže nelejú nad vodou a v blízkosti vodných plôch. Uter má niekoľko misií na párenie trvajúcich 20 minút. V procese hnojenia jednej samice sa zúčastňuje až 6 drôtov a viac.

Počas celého chovného procesu zostáva materská podložka otvorená. Keď sú spárované vajcovody úplne naplnené biologickým materiálom drôtov, upínajú kanálik, kopulačný orgán prichádza z posledného muža, uzatvára priechod a drone zomrie. Príchod žien do úľa s bielym filmom v blízkosti brucha je signálom, že hnojenie je úplné. O niekoľko hodín neskôr vyrazí vlak.

Proces hnojenia:

  1. Semenná tekutina samca je silne zasunutá do erupčného kanála.
  2. Po spermii z prídavných žliaz sa vylučuje tajomstvo, ktoré poháňa semennú tekutinu do východu.
  3. Spermia sa vstrekuje do ovčích vajíčok.
  4. Časť kvapaliny vyteká, veľká hmotnosť vstupuje do semennej nádoby.