Záhradníctvo

Háčkovanie listov hrušky

Skrútené listy hrušky - pomerne bežný problém, ktorý skôr či neskôr čelí väčšine záhradníkov. Často je tento jav sprevádzaný zmenou farby listov, výskyt hnedých a žltých škvŕn na listovej doske a dokonca aj klesanie lístia. Dôvody pre krútenie listov v hruškách sú chyby v starostlivosti o rastliny, rovnako ako infekčné choroby, rovnako ako škodcovia.

Prečo sa listy hrušky natočili do rúrky

Pri prvých príznakoch krútenia listov v hruške by mal byť strom starostlivo preskúmaný - včasná diagnóza pomáha správne určiť príčinu ochorenia. V závislosti od toho, čo spôsobilo deformáciu listovej dosky, a vyberte, ako sa má liečiť.

Nesprávna starostlivosť

Vo väčšine prípadov je príčinou krútenia listov hrubé porušenia agropotravinárstva a pestovania hrušiek. Medzi najčastejšie chyby patria najmä:

 • nedostatok alebo prebytok vlhkosti v pôde;
 • prehnané pristátia alebo naopak nedostatok hnojív;
 • nesprávna príprava stromu na zimu, v dôsledku čoho kvôli nízkym teplotám zmrazia korene hrušiek;
 • oslabenie hrušky nadmerným zberom;
 • mechanické poškodenie stromu počas jeho starostlivosti, čo môže viesť k infekcii hrušky huby.

Na rozdiel od nesprávneho názoru nie je prebytok živín vždy prospešný pre výsadbu a poškodzuje hrušku rovnako ako nedostatok hnojív. Avšak krútenie listov spôsobuje predovšetkým nízku koncentráciu určitých stopových prvkov v pôde:

 1. Nedostatok vápnika vedie k tomu, že listy najprv zčierajú a potom sa oblúkajú okrajmi nahor.
 2. Nedostatok dostatočného množstva bóru v pôde je plný inhibície rastu výhonkov a spomalenia metabolických procesov hrušky, najmä v semenákoch, po ktorých sa listy začnú zvlhčovať.
 3. Nízky obsah fosforu spôsobuje sekanie hrušiek a následné zatemnenie listovej dosky. Ak čas neopravuje zloženie pôdy, strom a úplne stratia listy. Nedostatočné množstvo fosforu v pôde sa pozoruje pri výsadbe v kyslej pôde av neprítomnosti organických obväzov.
 4. Nedostatok dusíka je sprevádzaný zosvetlením farby listov a následným pádom.
 5. Hruškové listy sa môžu zakriviť z nedostatku draslíka v pôde. Potom je proces sprevádzaný oklepaním listov a krútením samotných hrotov listov.

choroba

Krútenie listov hrušky najčastejšie spôsobujú tieto choroby:

 • strienie kmeňa;
 • bakteriálna horúčka;
 • múčnatka;
 • chrasta.

Vrúbka kmeňa ovplyvňuje hrušky v marci až apríli a prejavuje sa vo forme veľkých trhlín na kôre stromu. Prostredníctvom týchto rozštiepok prenikajú jadrové rastliny rôzne plesňové infekcie, čím narúšajú metabolické procesy vo vnútri. Najčastejšie sa to vyskytuje pri zakalenom, vlhkom počasí, keď je aktivovaný rad húb.

V prvej fáze ochorenia sú listy hrušky zvlnené, ako je vidieť na fotografii nižšie. Potom infekcia prechádza na ovocie, ktoré je pokryté tmavými škvrnami. V neskorších štádiách choroby strom vyzerá spálený.