Hospodárstvo

Včelí vosk: výhody a škody

Použitie včelieho vosku v alternatívnej medicíne a kozmetike získava popularitu. Skutočnosť, že hmyz sa používa ako stavebný materiál pre ľudí, je skladom cenných živín. Všetky odpadové produkty včiel oceňuje človek. Apitherapia obsadila svoje cenné miesto na trhu zdravotníckych produktov a služieb.

Čo je včelí vosk

Včelí stavebný materiál je zložitá organická látka s vlastným zápachom, farbou, textúrou. Hmyz v dôsledku prechodu určitých životne dôležitých procesov produkuje nielen med, peľ, "včelí chlieb", propolis, ale aj kompozíciu, z ktorej sa následne vyrábajú plástové plátky na zhromažďovanie a skladovanie medových zberných materiálov.

Ako vyzerá včelí vosk?

Vizuálne môžete vidieť, že látka je silná a po stlačení pocit tlaku. V rovnakej dobe je včelí vosk celkom krehký a môže byť od bielej až po všetky odtiene žltej farby. Tiež zelený tón látky sa nepovažuje za chybu, pretože sa vysvetľuje prekročením propolisu.

Rozsah farieb výrobku sa môže líšiť v závislosti od sezóny. V lete sa líšia od svetložltého až po hnedé a na jar prevládajú krémové odtiene. Stojí za zmienku, že farby látky sa líšia v závislosti od miesta včelstiev a stravy hmyzu. Ak sa látka roztaví pod vplyvom ultrafialového svetla, každý deň bude výrobok vyzerať ľahšie.

Ak analyzujeme chemické a tepelné vlastnosti látky, treba poznamenať, že vosk a voda sa nerozpúšťajú vo vode a glyceríne. Predhriaty lekársky lieh a éterické oleje, terpentín, parafínové zlúčeniny a iné tukové látky sú vhodné na rozpustenie lieku.

Použitie vosku v kozmeteológii

Použitie včelieho vosku sa hodnotí v kozmeteológii na výrobu trblietaviek, rúk, krémov na ruky, prípravkov na starostlivosť o vlasy. Domáce recepty sa môžu aktívne používať na obnovenie sviežosti a elasticity pokožky, ale táto zložka sa aktívne používa v priemyselnom meradle a predáva sa z regálov obchodov s chemikáliami pre domácnosť.

Nedávno sa ľudia začali viac sústrediť na prírodné, prírodné zloženie, zložka včiel sa stala populárnejšou.

Čo môže byť vyrobené z včelieho vosku

Prirodzený včelí vosk je univerzálny včelí produkt. Je to zdroj mladosti a ochrana pokožky tváre a rúk. Na lekárske účely sa používa na odstránenie zápalu, potlačenie bakteriálnej flóry, na dosiahnutie regeneračného účinku. V každodennom živote včelársky výrobok našiel aj jeho použitie:

 1. Spotrebiče farbiace tkaniny - batik. Včelá látka sa distribuuje štetcom na úlomky látky, ktoré chcú chrániť pred vplyvom farbív.
 2. Ak sa po dacha funguje inventár pokrytý kvapalným produktom, môže byť zachovaný vo výnimočnom stave bez známok hrdze až do jari.
 3. Aplikácia vosku na tkaninu demi-sezónneho plášťa a sušenie vlasom s sušičom vlasov vám umožní urobiť vec vodotesné a teplejšie.
 4. Na odstránenie praskania dreva, drevorubári poznajú tajomstvo - necht by mal byť najprv ponorený do teplej žltej včelieho výrobku.
 5. Obsahuje v priemyselných leštiach nábytok.
 6. Pre milovníkov nezvyčajného dekorácie môžete pridať romantiku a lásku k výrobe potlače z včelieho vosku a upchať pohľadnice.
 7. Topánky môžu byť ošetrené včelami, dlhodobo udržiavaním vzhľadu a robiť ich nepremokavé.
 8. Obyčajný papier, pokrytý prírodným zložením, môže byť použitý pre potreby kuchyne.
 9. Ukážka malej fantázie, môžete vytvoriť nezvyčajné sviečky, vyzařuje príjemnú vôňu včelieho vosku.

Látka nezanecháva mastné škvrny, môže byť bezpečne použitá na akýkoľvek účel a nie je obmedzená na apitherapiu.

kontraindikácie

Zvyčajne majú aj tradičné metódy terapie, prírodné poplatky a zložky celý zoznam kontraindikácií. Vosk je výnimočná výnimka. Nemožno ho použiť iba v dvoch prípadoch:

 1. Individuálna odolnosť voči včelímu vosku.
 2. Alergické prejavy.
Je to dôležité! Kontraindikácie sú vážnym argumentom na odmietnutie liečby lekárskym voskom. Ak chcete objasniť charakteristiky vášho tela, stačí pripojiť fragment zápchovej látky k zápästí a počkať pár minút. Ak na to nie je žiadna reakcia, nie je dôvod odoprieť si prirodzenú zložku.

Zmluvné podmienky pre ukladanie

Najjednoduchší zo všetkých odpadových produktov včelstiev je vosk. Pre ne nevytvárajte individuálne podmienky. Iba vlhkosť vzduchu je dôležitá. Kdekoľvek leží, koncentrácia zápachu neklesá, farba a užitočné vlastnosti sa zachovávajú v plnom rozsahu.

Funkcie skladovania včelstiev:

 • Neumiestňujte na miesta s vysokou vlhkosťou;
 • neumiestňujte látku do blízkosti intenzívne vonných výrobkov;
 • Odporúča sa skladovať v potravinovom papieri alebo papierových vreciach;
 • podľa požiadaviek sa látka uchováva bez straty cenných vlastností až do 5 rokov

Pomocou odporúčaní a dodržiavaním jednoduchých pravidiel môžete dlhodobo a plodne aplikovať včelí vosk doma.

Je to dôležité! Včelie výrobky sa osvedčili, keď sa používajú na prevenciu chorôb, ale látka nie je základom pre liečbu chorôb s vážnym priebehom. Odporúča sa tiež použiť s alergiami.

záver

Použitie včelieho vosku v rámci primeraných limitov môže natrvalo zbaviť potreby navštíviť lekáreň. Bee kolónie strávia svoj krátky život v neustálej práci. Všetko, čo produkujú a vyrába, má silný pozitívny vplyv na ľudské telo. Storočia staré tradície predkov nás učí oceniť všetky ovocie života hmyzu. Včelí vosk sa používa v tradičnej medicíne, rovnako ako jej výhody oceňujú lekári a podporovatelia konzervatívnych liečebných metód.