Nástroje a vybavenie

Krovinorez: odrody a výber nástrojov

Zabezpečenie, kríky a trpasličí stromy - to všetko zdobia krajinu, dávajú pohodlie a potrebný odtieň. Ale krásna môže byť len dobre upravené plantáže, a na rozdiel od kvetov, kríky potrebujú nielen zalievanie a hnojivo, ale musia byť pravidelne rezané. Iba takým spôsobom si zachová ideálny tvar, kefka nebude ako ježka s perličkami rôznej dĺžky a celá oblasť bude predmetom obdivu a ľahkej závisti svojich susedov.

Ak chcete pomôcť majiteľovi vytvoriť idylu vo svojej vlastnej záhrade môže špeciálny nástroj - kefa rezačka. Ako si vybrať štetec na vaše stránky, ako sa tieto nástroje líšia a čo môžu robiť - prečítajte si nižšie.

Čo je rezačka kefy

Pravdepodobne je každý človek oboznámený s takým nástrojom ako záhradník. Toto zariadenie kosiť vetvy, vytvoriť korunu mladých stromov, odstrániť prebytočné alebo suché výhonky, tvoriť viniča.

Sekací sa môžu vyrovnať s prerezávaním niekoľkých desiatok ramien, každý rezací pohyb vyžaduje ľudskú svalovú námahu. Preto, za pomoci záhradníka, nebude možné vytvoriť živý plot, vystrihnúť vysoké alebo objemné kríky - všetko, čo môže urobiť, je trochu odrezať vytvorené kríky.

Pre väčšiu prácu vznikla nová fréza. Jeho rozlišovacou vlastnosťou sú dlhšie a masívne čepele. Navyše, rezačky kefiek nie sú iba manuálne, ale často fungujú z pohonu.

Ako si vybrať nástroj pre danú lokalitu

V súčasnej dobe sú v predaji nasledujúce typy nožov:

 • benzínová kefa
 • elektrický
 • rezačka batérií
 • mechanických alebo ručných prístrojov.

Výber nástroja by mal byť založený na vlastnostiach prímestskej oblasti a zelených rastlinách, ktoré ju rastú. Pred zakúpením krovinorezy potrebujete vykonať malú analýzu a odpovedať na nasledujúce otázky:

 1. Aká je oblasť lokality a vzdialenosť kríkov od domu.
 2. Aký typ kríkov zasadil na mieste, aký je priemerný priemer ich vetiev.
 3. Koľko času je potrebné na skrášlenie živého plotu a kríkov.
 4. Ako často bude vlastník pracovať ako rezačka kefy.
 5. Kto presne bude držať nástroj v ich rukách: silný muž, krehká žena alebo teenager, starší muž.
 6. Aká je maximálna výška kríkov a živých plôch.

Po analýze týchto faktorov si môžete vybrať najvhodnejší nástroj. To pomôže stručné popisy každého typu nožov.

Ručná rezačka kefy

Ručné rezačky je možné získať iba v prípade, keď je len veľmi málo zelených plôch, ktoré potrebujú pravidelné prerezávanie. Napríklad, v domčeku rastie ľúbovitý keš a na záhrade aj iný ker.

Je zrejmé, že pre takú prednú časť práce nestojí za to, že by ste museli minúť peniaze na automatizovaných nástrojoch, je dosť dosť mechanickej kefy. Vyzerá to ako veľký stuner, dĺžka čepele často dosahuje 25 cm, rovnakej veľkosti a rukoväte.

Pri výbere ručnej rezačky kefou sa musíte spoliehať na svoje vlastné pocity - musíte si vziať nástroj do rúk a vyskúšať ho "v akcii". Ak sa kľučky pohodlne zapadnú do dlaní, ľahko sa otvára a zatvára stredne ťažká fréza na čistenie - to je to, čo potrebujete.

Tip! Je vhodnejšie pracovať ako rezačka kefy s vlnitými čepeľami. Takýto nástroj zachytáva a drží vetvy, čo vám umožňuje pracovať s jednou rukou bez držania výhonkov.

Elektrická kefa

Nástroj s elektromotorom môže vyvinúť výkon od 0,5 do 1 kW. Rýchlosť bude od 1300 do 4000 za minútu. Tieto vlastnosti ukazujú, že výkonnosť nástroja je pomerne vysoká.

Je to dôležité! Čím sú otáčky motora vyššie, tým rýchlejšie sa pohybujú nože - presnejšie líniu rezu.

Rezná časť nástroja sa podobá na reťazovú pílu, ale bez reťaze. Dva nože sú navzájom rovnobežné, efekt rezania je dosiahnutý tým, že nože vykonávajú vratné pohyby vo vzájomne protiľahlých smeroch.

V priebehu práce vetva padá do medzery medzi zubami a je rezaná jedným z nožov. Existujú dva typy nožov:

 • obe pohyblivé lopatky;
 • jeden stacionárny a jeden pohyblivý čepeľ.

Viac funkčných a produktívnych nástrojov s dvoma pohyblivými reznými hranami. Rýchlo a presne odrežú prebytočné vetvy, čo vám umožní vykonávať veľké množstvo práce.

Varovanie! Hodnotenia spotrebiteľov naznačujú, že krovinorezy s dvoma pohyblivými nožmi sú drahšie, ale je výhodnejšie pracovať s nimi, pretože vibrujú menej.

Okrem toho sú k dispozícii dvojité hrany a nože s jednou zaostrenou hranou. Samozrejme, obojstranné čepele pracujú rýchlejšie, ale na to, aby zvládli zručnosti tejto práce, sú potrebné skúsenosti. Koniec koncov, jeden nepresný pohyb povedie k vzhľadu otvoru v puzdre.

Je to oveľa jednoduchšie vykonať rovný vertikálny alebo horizontálny rez s nožom s jednostranným ostrihaním. Takýto nástroj však nie je vhodný na tvarové rezanie, nemôžete vytvárať vlnité hrany a zložité prvky.

Hlavnými výhodami elektrických rezačov kefy sú:

 1. Nízka hmotnosť - hmotnosť prístroja sa pohybuje od 1,8 do 4 kilogramov. To umožňuje zariadeniu pracovať s ľuďmi s akoukoľvek stavbou a fyzickou silou.
 2. Vysoký výkon - v porovnaní s ručnou krovinorezom pracujú elektrické nástroje oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie. Človek potrebuje len dosiahnuť pokrok, zvyšok práce je vykonávaný nožmi zariadenia.
 3. Malé vibrácie v porovnaní s rezačmi benzínových kefiek.
 4. Ekologická životnosť - nástroj nevypúšťa výfukové plyny.
 5. Schopnosť inštalovať teleskopický nosník a vyrezávať vysoké živé ploty.
 6. Elektrická kefa s malou vzdialenosťou medzi nožmi môže byť použitá ako trimmer na kosenie trávnika.
Je to dôležité! Pri nákupe nástroja je potrebné dbať na medzeru medzi zubami čepele, pretože maximálny priemer výhonkov, ktoré budú rezané, závisí od tejto vzdialenosti.

Najčastejšie elektrické prístroje môžu rezať vetvy až do priemeru 20 mm.

Hlavná nevýhoda elektrickej kefy je považovaná za drôt. Bez držiacich krúžkov je možné orezávať v okruhu 30 metrov od zásuvky. Zvláštne nebezpečenstvo je samotné vedenie kábla pod napätím: môžete sa v ňom zamotávať alebo ho prerušiť bez námahy.

Prehľady vlastníkov elektrických modelov hovoria, že zariadenia často postrádajú energiu.

Krovinorez batérie