Záhradníctvo

Lofant: fotografia, rastúca

Látka rastliny je jedinečná svojimi liečivými vlastnosťami a chemickým zložením, a to bez neho sa nazýva severný ženšen. Tibetskí mnísi z dávnych čias ju používali v receptoch na liečbu širokej škály chorôb. V súčasnej dobe je lófa tiež pestovaná na okrasné účely a ako medová rastlina. Popularita tejto kultúry medzi záhradkárňami rastie z roka na rok.

Charakteristika rastliny

Lofant (multicolárny) je bylinná trvalka z čeľade Lamiaceae (Lamiaceae). Tento rod kombinuje 22 druhov s podobnými morfologickými charakteristikami. V rôznych oblastiach je rastlina známa týmito názvami:

  • sladkého drievka;
  • veľký modrý yzop;
  • multifarbový fenikel (fenikel);
  • hrebeňový anýz;
  • yzop gigantický;
  • yzop anýzu;
  • agastahe (agastahis).

Latinský názov tohto druhu bylín je Agastache, ktorý sa skladá z 2 slov gréckeho pôvodu: agan - "veľa, veľa" a stachys - "ucho". Mnohé anglicky hovoriace zdroje volajú polygrim jednoducho mäty kvôli charakteristickú korenistú arómu a podobnosť kvetov a listov.

Prirodzeným biotopom tejto liečivej rastliny sú severné štáty USA, južné oblasti Kanady, Ázie. V dnešnej dobe sa vo voľnej prírode prakticky nevyskytuje žiaden typ lófa. Prvý opis agasachov patrí holandskému botanikovi - Jánovi Gronoviovi. V roku 1762, len niekoľko kópií a poznámok anglického zberateľa flóry štátu Virginia, John Clayton, bol schopný poskytnúť podrobný opis rodu multi-os študoval.

Výsadná rastlina je ker s niekoľkými rovnými štvorcovými stonkami, na ktorých sú umiestnené opačné, ozubené, jednoduché listy. Výška multicolónu, v závislosti od odrody, sa pohybuje od 45 do 150 cm, priemer dospelého rastliny je až 90 cm.

Horná časť každého výstrihu je korunovaná zložitým zvislým sviečkovým kvetenstvom. Kalich kvetu má trubicovitý zadný kužeľovitý tvar, okraj je tiež rúrkový, postupne sa rozširuje. Kvety majú 4 tyčinky, z ktorých 2 sú dlhšie, pistil má 2 stigmy. Farba okvetných lístkov sa môže líšiť od ružovej a fialovej až po fialovú. Zrelé plody sú rozdelené na 4 hladké orechy s vrúbkami v hornej časti.

Rovnako ako mnohé iné rastliny rodiny, má losant príjemnú arómu. Uprostred kvitnutia bez vetra, jemné tóny lásky vyplňujú celú záhradu s vôňou. Esenciálne oleje sú hojne obsiahnuté nielen v kvetoch, ale aj v listoch rastliny, s miernym trením, ale tiež vyživujú jemnú anízovú arómu.