Záhradníctvo

Holandské uhorky

Obrovský sortiment semien môže byť zavádzajúci aj pre skúseného záhradníka. Dnes je veľa odrôd a hybridy uhorky, všetky majú silné stránky: niektoré sú produktívnejšie, iné sú odolné voči chorobám a iné sa vyznačujú skorým zrelím. Ako si vybrať vhodnú odrodu a nie "stratiť" v rôznych semenách?

Cudzie semená vystupujú ako samostatný blok, najčastejšie sa získavajú v dôsledku chovu, preto sa priaznivo líšia na pozadí domáceho výsevu. Najbežnejšie sú holandské odrody uhoriek - sú to viac, než ostatní milujú záhradníci a záhradníci, kvôli vynikajúcim vlastnostiam a vysokému vkusu.

Čo je holandská uhorka

Najčastejšie holandský ľud nazýva uhorky všetky hybridy tejto kultúry. Ale to je zlé: tam sú holandské semená nielen hybridov, ale aj odrody uhorky. Hybridy sa získavajú chovom a kombinujú pozitívne vlastnosti niekoľkých odrôd. Hybrida od odrody sa tiež líši v tom, že nevyrába potomstvo. To znamená, že od nadobudnutých semien vyrastie výborné plody, ale nebude možné získať semená pre nasledujúce obdobia.

Existujú aj také hybridy uhorky, v ktorých sa nachádzajú semená, môžu byť vysadené a nakoniec niečo získať. Vyrábané uhorky však nebudú plne spĺňať charakteristiky, ktoré deklaruje producent osiva: rastlina sa môže zhoršiť, plody nebudú rovnomerné a krásne, uhorky môžu byť dokonca horiace.

Náklady na holandské semená sú oveľa vyššie ako domáce. Ale taká vysoká cena pomerne vypláca výnos z uhorky - najčastejšie holandské kultúry kvitnú v klastroch, z ktorých každá rastie z 3-10 uhoriek. V priemere sa predpokladá, že tonu uhoriek holandského pôvodu možno zbierať zo sto štvorcových metrov pôdy.

Tip! Pri nákupe osiva je potrebné venovať pozornosť odporúčaným výsadbám. Čo je dobré pre Holandsko, nepotrebuje severné regióny Ruska. Je potrebné kupovať semená prispôsobené miestnym podmienkam.

Silné stránky "holandského"

A odrody a hybridy uhoriek vypestovaných z holandských semien sú kvalitné ovocie. Vo všeobecnosti výhody holandských uhoriek vyzerajú takto:

 • vysoký výnos je neoddeliteľnou súčasťou všetkých odrôd a hybridy holandského pôvodu;
 • odolnosť voči väčšine chorôb;
 • prítomnosť opylovaných a opeľujúcich druhov;
 • vhodnosť na výsadbu v pôde av skleníkoch;
 • nedostatok horkosti v ovocí a vysoká chuť;
 • uhorky rastú o rovnakej veľkosti, dokonca a krásne;
 • univerzálnosť uhoriek - takmer všetky odrody sú vhodné na šaláty a na konzerváciu.

Môžeme povedať, že holandské odrody a hydinové uhorky kombinujú všetky najlepšie vlastnosti tejto zeleniny.

Je to dôležité! Vrecko s holandskými semenami obsahuje len niekoľko semien, ale to neznamená chamtivosť výrobcu. Faktom je, že tieto uhorky dávajú silné a rozvetvené biče a plody rastú v zhlukoch, takže nie je možné ich zasadiť husto. Odporúča sa vysadiť 4 semená na 1 m² pôdy.

Ako si vybrať vhodnú škálu "holandských"

Výber okrasných odrôd je zodpovedná udalosť, to je presne prípad, keď rada susedov a spätná väzba od predajcov môže poškodiť majiteľa. Pretože pri výbere uhorky je dôležité brať do úvahy jednotlivé charakteristiky, ako napríklad:

 • hĺbka podzemnej vody;
 • typ pôdy;
 • vysádzanie semien v skleníku alebo na otvorenom teréne;
 • prítomnosť včiel na mieste;
 • poveternostné podmienky (teplota, trvanie leta, zrážky, mráz);
 • odhadovaná frekvencia zavlažovania;
 • frekvencia zberu (každý deň, len o víkendoch);
 • Účel uhoriek (na čerstvú spotrebu, na solenie, na predaj).

Ak je vo väčšine prípadov všetko jasné, niektoré je potrebné rozlúštiť.

Je to dôležité! Semená hybridov sa dajú ľahko rozlíšiť pomocou kódu "F1", ktorý je napísaný po názve.

Čo robí včelka

Faktom je, že holandské odrody, podobne ako ostatné uhorky, sú rozdelené do troch typov:

 1. Včelí opylovaný.
 2. Self-opeľovanie.
 3. Parthenocarpic.

V prípade prvých druhov sú nevyhnutne potrebné včely, ak nie sú na mieste, alebo uhorky sú vysadené v uzavretom skleníku, nemôžete čakať na zber. Neobsadené ženské kvety sa stanú neplodnými kvetmi.

Samoopelivé hybridy sú bežnejšie ako iné druhy (takmer všetky "holandské" patria tomuto druhu). Sú univerzálne: vhodné pre skleníky a pre otvorené terény. Vlastné opeľované odrody majú kvetenstvo, ktoré kombinuje samičky a samce, to sú takzvané hermafrodity. Nepotrebujú ďalšie opeľovanie, s týmto procesom zvládajú samostatne. Samoopelivé hybridy často nevyrábajú semená, ale takéto uhorky sa nachádzajú so semenami.

Partenokarpické druhy nepotrebujú opeľovanie, všetky ich kvety sú samice. Uhorky môžu byť tiež vysadené v skleníku a na otvorenom pozemku.

Je to dôležité! Skúsení záhradníci veria, že samoopelivé hybridy získané v dôsledku chovu sú chutnejšie ako parthenokarpické odrody. Obzvlášť cenené uhorky obsahujúce semená - zdroj vitamínov a stopových prvkov, rovnako ako "firemné" uhorky chuť.

Soľ alebo nakrájame na šalát

Podľa chuťových vlastností sa rozlišujú tri druhy uhoriek:

 1. Šalát.
 2. Soľ-povlak.
 3. Universal.

Všetci sú dobrí, ale každý svojou vlastnou cestou. Šalátová uhorka má tenkú, jemnú pokožku a šťavnatú, chutnú buničinu. Je dobré jesť to surové, pridať do šalátov a iných jedál. Ale šalát uhorky nie sú vhodné na konzerváciu - "lámou" v slanom náleve, sú mäkké a beztvaré.

Na morenie a nakladanie použite moriace odrody uhoriek. Ich kôra je silnejšia, po impregnácii soľanky, tieto uhorky sú chrumkavé a chutné.

Univerzálny stupeň vhodný na akýkoľvek účel. Je to skvelá možnosť pre súkromné ​​pestovanie, keď majiteľ použije tie isté uhorky na konzerváciu a čerstvú konzumáciu.

Najlepšie holandské uhorky

Iba po analýze všetkých faktorov si môžete vybrať vhodnú rozmanitosť uhoriek. Ak je lokalita blízka podzemnej vode, musíte si vybrať semená, ktoré sú vysadené plytkou (1-2 cm). Pre prímestské oblasti, kde majiteľ navštívi iba víkendy, budú robiť hybridy s pomalým rastom.

Tip! Je veľmi dôležité nezamieňať skleníkové odrody s odrodami, ktoré sú určené pre otvorené terény. V opačnom prípade dobrá úroda nemôže čakať. Tieto odrody majú rôzne podmienky výsadby, dozrievania, požiadavky na zavlažovanie, teplotu a svetlo.

"Angelina"

Jeden z najlepších predstaviteľov "holandského" hybridného "Angelina". Ide o veľmi skorú uhorku, patriacu do kategórie "samoopelivých druhov". Uhorky sú stredne veľké, dĺžka plodov dosahuje 14 cm. Ide o univerzálne uhorky, ktoré sa dokonale prejavujú v solení a chutné a chrumkavé v šalátoch. Hybrida sa nebojí stratených oblastí, je odolná voči väčšine chorôb charakteristických pre uhorky. Pozrite si ovocie uhorky "Angelina" na fotografii nižšie.