Záhradníctvo

Ako pestovať melón v skleníku: schéma formácie, pasynkovanie, starostlivosť

Teplý a veľkorysý August prináša množstvo ovocia a zeleniny. Na trhoch, dopyt po dovezených vodných melónov. A niektorí opatrní majitelia dachových pozemkov pestujú vodné melóny vo svojich skleníkoch. Pre túto plodinu sa venuje veľká pozornosť v podmienkach stredného Ruska, ale vyzdvihnutie odrôd a plnenie požiadaviek agrotechnológie prináša lahodné ovocie na konci leta.

Pestovateľské podmienky

Pred rastúcim melónom v skleníku na predmestiach, v Uraloch a Sibíri, sa musíte zoznámiť s novou poľnohospodárskou technológiou.

 • Rozmnožovanie sadeníc z melónu;
 • Predčasné sejacie odrody sa zasielajú;
 • Záhradkár musí starostlivo študovať, ako správne pestovať vodné melóny vo skleníku: požiadavky na kultúru teploty, vlhkosti a pôdy;
 • Úspešná úroda melónov v regiónoch s krátkym teplým obdobím okrem garantovanej ochrany proti spätnému mrazu znamená obmedzenie ovocia na keši, ako aj správnu výsadbu a starostlivosť o vodné melóny v skleníku.
Je to dôležité! Teplota sa udržiava na 25-30 ° C v slnečných dňoch, v zakalených dňoch - 21-22 ° C. V noci v skleníku by nemali byť nižšie ako 18 ° C.

Ako pripraviť skleník

Na pestovanie vodných melónov skleník starostlivo pripravený.

 • V oblakovom lete je nainštalované dodatočné osvetlenie s luminiscenčnými lampami LB-40. Sú zvlášť užitočné pri výsadbe vodných melónov v polykarbonátovom skleníku. Pri strednom skleníku s výškou 2 m stačí kúpiť štyri svietidlá;
 • Skleník by mal byť umiestnený na priestrannom mieste, aby z juhu a juhozápadu neostreli budovy ani stromy;
 • Je možné pestovať melón bezpečne vo vidieckom dome v skleníku, ak je vybavený bezproblémovým systémom vetrania. Vodové melóny pochádzajú z púští v Južnej Afrike, takže zvýšenie vlhkosti, viac ako 60%, ktoré sa zvyčajne pozoruje v skleníkoch, ich poškodí;
 • Vzhľadom na toleranciu plodín na sucho je potrebné vedieť, s čím môžete v skleníku pestovať vodné melóny. Dobrí susedia pre vodné melóny sú melóny, paradajky a paprika;
 • Pri spoločných výsadbách sa na severnej strane skleníka pestujú vodové melóny. Viazané, budú tieňovať nízko rastúce plodiny so svojimi husto bičovanými riasami;
 • Pôda pre pestovanie melónov v skleníku je lepšie variť na jeseň. Vložte trávu, kompost, na vedro s humusom a pieskom na 1 štvorec. m.
Varovanie! V skleníku môžu byť vodné melóny viazané na mriežku s paradajkami.

Najvyššie známky

Existuje niekoľko základných požiadaviek na vodné melóny pestované vo vidieckom dome v skleníku:

 • Predčasné dozrievanie odrôd vodných melónov sa vysádzajú, ktoré v krátkom období horúceho počasia budú môcť vylievať sladké šťavy;
 • Rastliny vydržia náhle zmeny teploty za deň;
 • Vodové melóny sú odolné voči za studena, ktoré môžu trvať až 10 dní.

Dobre uspejte vodných melónov určených pre skleníky. Odrody chované pre južné regióny nestojí za nákup. Vyberajte hybridné a odrody domáceho i zahraničného chovu pre skleníky, rovnako ako dobre osvedčené dlhoročné, ako slávny Spark. Počas štyroch mesiacov vegetácie v skleníku, Krimstar, Crimson Sweet, Sugar Baby, Florida, Kai, štýl, pamäť Kholodov, Skoryk, Charleston, Moskva, Super Durni, darček na sever, Rafinad, Sibiryak, Panónia a niektoré iné odrody dozrievajú.

Svetlo

Chovaný v roku 1960, bol určený pre centrum krajiny, Sibíriu a Ďaleký východ. Každý rok sa odroda pestuje v zeleninových záhradách a nevzdáva sa jej pozícií. Vhodné na pestovanie vodových melónov v polykarbonátových skleníkoch. Plody s hmotnosťou 1 až 1,5 kg dozrievajú za 75 až 85 dní. Koža je tenká, ale odolná. Telo je jasne červené, sladké. Mierne odolné proti plesňovým ochoreniam a ľahko toleruje letné chladenie. Pôvodca - združenie "Sortsemovoshch".

kai

Tento hybrid bol špeciálne vyvinutý na pestovanie v skleníkoch v severoeurópskych regiónoch s nízkou úrovňou osvetlenia a nízkou teplotou. Distribuované vo Fínsku a Švédsku. Rýchlo rastúci, skorý zrejúci melón dáva predĺžené ovocie po dobu 70-75 dní. Kôra je tenká, semená vo vôňovej, sladkej buničine malinovej farby sú málo. Plody vážia 7-10 kg.

Sibirak-97

Jedinečná odroda, ktorú vytvorili chovatelia z Uralu. Počas pokusov v teréne, ktoré sa nachádzali vo fázach výhonkov a dvoch skutočných listov, rastlina vykazovala odolnosť voči teplotám pod nulou: až na -6 stupňov. Hmotnosť ovocia so sladkou, drobivou, červenou buničinou dosahuje 4-5 kg. Tenká kôra je tmavozelená s sotva viditeľnými pruhmi tmavej farby. Ripens v skleníku za 70-80 dní.

Dar na sever

Skorý zrelý stupeň pre skleníky so stabilným výnosom. Vodové melóny do 10 kg dozrievajú za 75-85 dní. Mäso pod zelenou kôrkou s tmavšími pruhmi je červené, sladké, chrumkavé. Melón vydržia dobre dopravu, málo postihnutých hubovými chorobami. Rozmanitosť toleruje mrazy, dokonca aj stagnácia vody v blízkosti koreňa nie je pre ňu hrozné.

Skorik

Odroda je zahrnutá do štátneho registra od roku 1997, pôvodca: Ústav výskumu rastlinných a melónových rastlín v Astrachane. Ultra ranný melón - dozrieva po 65 dňoch vegetácie. Malé okrúhle ovocie, 1,5-2 kg, veľmi sladké. Na chladnom mieste skladovanom viac ako 2 mesiace. Patrí k dlhotrvajúcim vodovým melónom. V skleníku je potrebné vytvoriť: musíte skopnúť.

Krimstar

Ideálne pre skleníky. Rozmanitosť japonskej spoločnosti Sakata dozrieva v čo najkratšom čase: 55 dní. Vodové melóny sú okrúhle, rastú s priemernou hmotnosťou 5-8 kg. Dužina je červená, 12% obsah cukru. Rozmanitosť prispôsobená nepriaznivému počasiu a odolná voči antraknóze. Plody odolávajú dlhému pobytu, dlho uložené.

Veľmi skoro

Výnimočná odroda pre pestovanie vodných melónov v polykarbonátovom skleníku: zvýšená odolnosť proti hubovým chorobám, ako aj kompaktný kef. Rastlina má niekoľko bočných výhonkov. Odroda dozrieva: guľaté ovocie s hmotnosťou 4-6 kg dozrieva po 80 dňoch. Kôra tmavozelená s rozmazanými svetlými bodmi a pruhmi. Buničina je malinová, jemná, chutná.

Pestovanie sadeníc

Než začnete pestovať vodné melóny v polykarbonátových skleníkoch, musíte si kúpiť alebo pripraviť samy semenáčiky. Vyberte si skoré zrenie odrody, získať pôdu a nádoby pre sadenice s stranami 8-10 cm a rovnakej hĺbky. Zasiať semená pre sadenice pre nevykurované skleníky začiatkom mája. Vo vyhrievaných skleníkoch sa vo februári až marci vysadia alebo zasielajú vodné melóny. Je možné zasiať semená v pôde v skleníkoch bez vykurovania, na teplých hrebeňoch, v apríli.

Varovanie! Vodné korene netolerujú transplantáciu, takže pre každú rastlinu potrebujete samostatný hrniec.

Príprava pôdy

Keďže je potrebné získať vysokokvalitnú plodinu z južnej plodiny v skleníku, rastlina je podporovaná vyváženým množstvom hnojív, počnúc obohacovaním pôdy pre sadenice. Kúpená pôda je už s minerálmi, nič sa k nej pridá. Melón vhodný pôdy pre uhorky. Ak sa pád staral o záhradné pôdy pre sadenice a zmiešaný s humus v pomere 1: 3, 3 lyžice pridané do lopatky zmesi. lyžice superfosfátu, 1 polievková lyžica. lyžička síranu draselného a dusičnanu amónneho, pohár popola z dreva.

Príprava semien

Tvrdá kôra z melónových semien musí byť zmäkčená tak, aby bolo osivo zakrivené. Melónové semená sú klíčené niekoľkými spôsobmi:

 • Roztierajte semená na vlhkú tkaninu až do klíčenia;
 • Semená sú namočené v teplej vode počas dňa;
 • Aplikujte tepelné spracovanie: umiestnite semená do vrecúšok z textílie, pripravte dve nádoby s teplou a studenou vodou. Po prvé, vrecko je umiestnené v studenej vode na niekoľko sekúnd, potom v horúcej vode na 2 sekundy. Toto sa opakuje trikrát;
 • Naklíčené semená sú umiestnené v kvetináčoch jeden po druhom, rozširujú sa zárodky a opuchnú - dva alebo tri na boku.

Starostlivosť o sadenice

Poháriky sú pokryté fóliou, aby sa zem udržala vlhká. Pred vznikom klíčkov treba udržiavať teplotu nie nižšiu ako 23-25 0C. Semená klíčia za 5-10 dní. S príchodom baktérií sa film odstráni a teplota sa mierne zníži: 20 ° C počas dňa a 18 noci. Sadenica je dobre osvetlená, aby sa klíčky nerozťahovali. Keď zatiahnuteľné počasie zahŕňa ďalšie osvetlenie - až 12-14 hodín denne.

 • Ak sú sadenice v malých hrncoch, sú usporiadané tak, aby sa listy nedotýkali;
 • Napojená mierne teplá usadená voda;
 • Po 10 až 12 dňoch sa klíčky kŕmia komplexnými minerálnymi hnojivami v súlade s pokynmi. Druhé podávanie sa uskutočňuje po 10 dňoch.

Poskytuje starostlivosť v skleníku

Sadenice v zasadenom skleníku za mesiac. V neprehriatej prístrešku sa vodné melóny, ktoré majú 4-5 listov, prenášajú so začiatkom teplého počasia: 20 0C deň a žiadny mráz v noci, zem sa zahriala na 14-15 0C. Vodné melóny sú vysadené v skleníku na teplých lôžkach. Vzdialenosť medzi otvormi je 80-100 cm. V prvých dňoch, ak je počasie chladné, sú nad lôžkami vodných melónov nastavené nízke oblúky a roztiahnutý film.

POZOR! Je potrebné zabezpečiť, aby hrudka z hrnca vyčnievala mierne nad úroveň záhrady. Stonka bude bezpečná v prípade mokrej pôdy.

Lôžka zariadení

Ak bola na jeseň pripravená pôda pre skleník, na vrchu je umiestnená vrstva úrodnej pôdy a mladé vodné melóny sú zasadené do otvorov. Z hrnca opatrne odstránené, bez toho, aby sa zachytili korene. K tomu, niekoľko hodín pred výsadbou rastlín napojených hojne.

Teplé lôžka sú dôležité v starostlivosti o vodné melóny v skleníku, pretože rastliny akéhokoľvek druhu sú rozmarné a citlivé. Ak nie sú lôžka pripravené, horná vrstva zeminy v skleníku sa odstráni. Spodná vrstva kompostu alebo balené seno, slamka, nalial na humus a vylial horúcu vodu cez oblasť. Po 4-6 dňoch uložiť úrodnú vrstvu pôdy zmiešané s 3 lyžice. Lyžice nitrofoski a 1 polievková lyžica. lyžička superfosfátu na 1 štvorcový. m, a vysadené sadenice. Piesok sa pridáva do ílovitých pôd za uvoľnenie.

tvorenie

Pre rastliny sa neustále starajú. Počas kultivácie vodných melónov v skleníku stráviť tvorbu Bush.

 • Pôda uvoľniť, odstrániť buriny;
 • Kruhy nahromadia na zvýšenie počtu koreňov;
 • Akonáhle sa objavia ženské kvety, pritlačte bič;
 • Nové biče boli odstránené. Zhromažďovanie vodových melónov v skleníku je nevyhnutné, aby sa zabránilo zahusteniu a normalizácii plodnosti;
 • Napojená mierne teplá voda. Pred kvitnutím - trikrát týždenne, neskôr raz týždenne, bez navlhčenia základne stonky a listov;
 • Každých desať dní oplodnite voľbu humátu draselného, ​​20 g dusičnanu amónneho v nádobe s vodou alebo minerálnym komplexom;
 • Podľa schémy na formovanie melónu v skleníku, keď vaječník rastie veľkosť slivky, jeden je ponechaný na každom biče. Tri listy po štipce ovária. Na jeden koreň by nemali byť viac ako tri ovocie.

opelenie

S príchodom mužských kvetov, ktoré rýchlo zaniknú, v skleníku sa ponáhľajú ručne opeľovať tie ženské. Kvety sú odtrhnuté a aplikované prašníkmi na stigmy na ženskej kvetine. Všetky kmeňové kvety sa opeľujú a potom sa vyberú najlepšie vaječníky.

Tip! Skleníkový vzduch musí byť suchý. Uistite sa, že vlhkosť nepresahuje 60-65%. Potom vzduch, ale bez prievanu.

podväzkové riasy

Rastúce vodné melóny na mriežke v skleníkoch je lepšou možnosťou starostlivosti ako rozvíjať biče v šírení. Rastlina dostáva viac svetla, listy sú vetrané, menej predpoklady pre choroby. Ako sa bič rastie, je viazaná na mriežku. Tiež je pripevnený k podpieram v skleníku pre vaječníky z vodných melónov. Útvary sú jednoduché, musíte sa uistiť, že riasy majú miesto, kde sa môžu voľne rozvíjať.

Kultúra bude musieť venovať maximálnu pozornosť. Správne pestované ovocie bude sladké a poteší záhradkárov.

recenzia

Evgenija, 30-ročná, Nižný Novgorod, pestujeme vodné melóny v čiastočne vyhrievanom skleníku s paradajkami. Mali rôzne odrody. Sibiryak sa najviac páčil: veľký, sladký. Zvýšil sa až na 3 kg. Zvyšok mal 1,5 kg. Olga Mikhailovna, 53 rokov, mesto Iskitim, vo vyhrievanom skleníke bakhcha je dobrá. Je potrebné len zabezpečiť, aby sa nevznikol žiadny kondenzát. Prilepil som bič na mriežku, a dal som vodné melóny na regáloch. Aby ste mohli vyrastať väčšie, je potrebné nechať na bruchu jeden vaječník každý Vladimir Osipovich, 58, Dubna Náhodný priateľ dala semená vodných melónov, ukázal sa byť nadbytočné. Od tej doby, po dobu piatich rokov, jeho bahči v skleníku. V priebehu sezóny dozrieva až 20 melónov. Na hnojenie pomocou komplexných hnojív.