Hospodárstvo

Aujeszkého choroba u ošípaných

Aujesov vírus patrí do skupiny herpes vírusov veľmi rozšírených v prírode. Zvláštnosťou tejto skupiny je, že keď vstúpia do živého organizmu, zostanú tam navždy. Osídlenie v nervových bunkách vírusy herpes čakajú na najmenšie oslabenie imunitného systému, aby sa aktivovala ich aktivita.

Osoba tiež trpí jedným z týchto vírusov: "chladu" na perách alebo "kousanie" v rohoch úst sú prejavy ľudského vírusu herpesu. Ľudský herpesvírus je celkom neškodný a v skutočnosti nezasahuje do života, na rozdiel od vírusu, ktorý spôsobuje aujeszkyho chorobu u zvierat. Aujeszky vírus spôsobuje vážne ekonomické škody na celom živočíšnom priemysle, čo spôsobuje nielen smrť hospodárskych zvierat, ale aj potraty u prežívajúcich žien.

Prevencia vírusu aujsky u ošípaných

Pri hrozbe výskytu vírusu aujeski sa profylaktická vakcinácia uskutočňuje podľa pokynov. V prípade vypuknutia choroby je podnik umiestnený do karantény a vykoná sa súbor opatrení na dekontamináciu územia. Farmy sa považujú za bezpečné kvôli aujeszkým chorobám, ak do šiestich mesiacov po ukončení očkovania dostali zdravé potomstvo.

záver

Aujeszkého choroba so správnym a včasným očkovaním nespôsobí vážne poškodenie. Ale nádej na šťastie v tomto prípade je nemožné. Vírus Aujeszky môže byť zavedený ľubovoľným domácim miláčikom.