Záhradníctvo

Neobvyklé odrody viacfarebnej mrkvy

Mrkva zostáva jedným z najbežnejších a najužitočnejších zeleninových plodín. Dnes existuje veľa hybridov. Majú rozdielne veľkosti, dozrievanie, chuť a rovnomerné farby. Okrem bežnej oranžovej mrkvy môžete na vašom mieste pestovať žltú, červenú, bielu a fialovú koreňovú zeleninu.

Čo určuje farbu zeleniny

Ako už bolo uvedené, zelenina môže mať širokú škálu odtieňov. Farba mrkvy sa líši v obsahu iných rastlinných pigmentov. Tieto látky nielen dodávajú ovocie, ale majú aj pozitívny účinok na telo. Nasledujúce ukazuje, ktoré pigmenty tvoria farbu mrkvy a inej zeleniny.

  1. Karotén (provitamín A) dodáva ovocie oranžovú farbu.
  2. Luteín zodpovedá za žltú farbu.
  3. Antokyanín tvorí fialovú, purpurovú a čiernu farbu.
  4. Lykopén dáva bohatý červený odtieň.
  5. Betaín spôsobuje burgundovú farbu.

Tieto látky sú prospešné pre ľudské telo. Zlepšujú stav krvných ciev, stimulujú imunitný systém, zlepšujú videnie a pôsobia ako antioxidanty.

Odrody žlté, biele a červené mrkvy sú odolné farby. Avšak fialové korene strácajú farbu pri tepelnom ošetrení. Preto sú častejšie používané na šaláty a studené jedlá. Stojí za zváženie, že fialová mrkva znečistí všetky výrobky, s ktorými prichádza do styku.

Niektoré odrody fialovej

Viacfarebné zeleniny zdobia pokrmy a šaláty. Existuje mnoho odrôd fialovej mrkvy. Niektoré odrody majú oranžové jadro, iné sú rovnomerne sfarbené. Nasleduje prehľad najbežnejších položiek.

drak