Záhradníctvo

Semená včelie opylovaných uhoriek

Uhorky - jedna z najbežnejších zeleniny na svete. K dnešnému dňu existuje mnoho chovných typov uhoriek, rovnako ako početné hybridy, ktoré sú výsledkom mutácie odrôd. Na to, aby rastlina priniesla ovocie a priniesla semená, musí byť uhorka opeľovaná.

Typy opeľovania

Samotný proces opelenia je ekvivalentný oplodneniu - peľ z mužského kvetu by sa mala dostať na ženu. V dôsledku toho dôjde k krížovému opyleniu a vytvorí sa vaječník (budúca uhorka). Preto je opeľovanie veľmi dôležité, bez tohto procesu sa vytvárajú takzvané prázdne kvety - kvetenstvo, ktoré sa nestávajú na ovocie, ale jednoducho vysušia.

Existujú tri druhy uhoriek:

 • parthenokarpické (samoopelné);
 • pcheloopyljaemogo;
 • nepotrebuje opeľovanie.

Posledné z nich sú výberom hybridov uhoriek, vytvorených špeciálne pre pestovanie v interiéri (v skleníku). Tieto odrody majú iba ženské kvetenstvo, počet neplodných kvetov je minimalizovaný.

Prírodné opeľovanie uhoriek môže byť vykonané niekoľkými spôsobmi:

 • s pomocou vetra;
 • cez toky vody;
 • očkovanie hmyzom.
Je to dôležité! Ak sa pestujú rôzne odrody uhoriek v tesnej blízkosti, bude ťažké získať vysokokvalitné ovocie toho istého druhu. Aby sa navzájom neublížili, je lepšie opeľovať uhorky manuálne.

Okrem prirodzenej metódy sa často používa umelé opeľovanie uhoriek. Je to potrebné, ak je zelenina vysadená v uzavretom skleníku alebo počet hmyzu (včely) nestačí na úplné opeľovanie všetkých kvetov.

Ako je opeľovanie uhoriek

Aby ste plne porozumeli procesu opelenia uhoriek, musíte sa naučiť, ako odlíšiť kvetenstvo mužov od žien. Samčie kvety sú usporiadané v skupinách v jednom sínusovom biče a samice kvetú samostatne. Okrem toho, kvetina samica má tyčinku, ale nie sú žiadne pistils, zatiaľ čo samica má naopak len pistils.

Aby sa správne opeľovalo, pyl z tyčinky samčej kvetenstva by mal padnúť na peľ žien. To je práca, ktorú robia včely. Ale tento hmyz sa nemôže vždy vyrovnať, zasahujú:

 • uzavreté skleníky (pri príliš nízkych vonkajších teplotách, napríklad);
 • silný vietor;
 • sprchy;
 • Prevažne počasie nie je priaznivé pre včely.

V týchto prípadoch potrebujú včely opylené kultivar ľudskú pomoc - umelé opeľovanie. Môžete to vykonať niekoľkými spôsobmi, tu sú dva z nich:

 1. Ak chcete vyzdvihnúť samčiu kvetinu uhorky a priniesť ju ženskej, zatiaľ čo jemne držte stamen na pistils v smere zhora nadol.
 2. Vybavte mäkkou kefou na ťahanie a prenos peľu od samčích kvetov uhoriek po ženské.
Tip! V tejto práci hlavnou vecou nie je zamieňať mužské a ženské kvetenstvo. Kľúčová sekvencia kefky by mala byť práve taká - najprv samčí kvet, potom ženský.

Ako si vybrať semená uhorky

Nákup uhoriek semien, musíte urobiť začiatok nielen z kvality hotového ovocia. Pri výbere odrody sa zohľadňuje niekoľko faktorov. Poveternostné podmienky, druh pôdy, možnosť zavlažovania, druh liečby chorôb - to všetko sa analyzuje v komplexe.

Ak by sa výber dostal na odrody opeľované, je potrebné najprv premyslieť možnosť úplného prirodzeného opelenia uhoriek. V tomto prípade je lepšie, ak sú na tej istej pozemku včely. V extrémnom prípade úľa s hmyzom by mal byť v bezprostrednej blízkosti záhrady. Ak počet včiel nie je dostatočný, včely opeľované odrody nebudú produkovať očakávaný výnos, tam bude veľa neplodných kvetov namiesto uhoriek.

Situáciu môžete vyriešiť mechanickou (umelou metódou). O ňom bol napísaný skôr.

Najlepšie odrody uhorky opeľovaný typ

Každý záhradník má obľúbené odrody uhoriek: niekto uprednostňuje produktívnejšie hybridy, pre niekoho odporu voči chorobám, dôležité vlastnosti chuti. Nižšie je uvedený zoznam odrôd, ktorých semená sú najpopulárnejšie:

"Izobilnyi"

Rozlišuje sa vo vysokej produktivite. Z každého štvorcového metra je možné odstrániť až 5,8 kg uhorky. Tento hybrid je odolný voči najčastejším chorobám uhoriek: múčnatka a cladosporia. Kruhy tejto odrody sú malé, plody zriedka dosahujú 100 gramov. Chuťou kvalitných odrôd, uhorka "Izobilny" je ideálna pre šaláty a čerstvé použitie. Táto včelárska opeľovaná odroda je určená na výsadbu v otvorenom teréne, ako aj na pestovanie skleníka. Odporúča sa zasiať semená hybridu len po hrozbe mrazu - táto uhorka miluje teplo (vhodná teplota pôdy je vyššia ako 11-12 stupňov).

"F1 TSHA-2693"

Má veľké ovocie, ktorého hmotnosť dosahuje 250 gramov. Je ľahké rozlíšiť uhorku na pomerne veľkých tuberkulách a bielych trních. Kroviny rastliny priemerné lezenie, uhorka má prevahu ženských kvetov. Produktivita je veľmi vysoká - 26-28 kg na meter štvorcový. Chuťové charakteristiky odrody sú tiež vo výške - ideálne pre šaláty aj konzerváciu. Uhorka "F 1 TSHA-2693" môže byť vysadená v skleníku a na otvorenom teréne, je odolná proti olivovým škvrnám a bežnej uhorskej mozaiky.

"Avantgarda"

Rozlišuje skoré dozrievanie, ovocný hybrid sa vyskytuje 36-38 dní po očkovaní. Kruhy tejto odrody sa vyznačujú rozvetvením a jasne zelenými listami, uhorky sami sú malé (90-150 gramov), s veľkými pupienkami, bez horčice. Rastlina je odolná voči plesni, vhodná na výsadbu v otvorených a uzavretých priestoroch. Cucumber odroda "Avangard" je chutné ako v čerstvom, tak v konzervovanej (nakladanej) forme.

"Abruzzi"

Je to odroda, ktorá sa vyznačuje dlhými (až 45 cm) svetlomodrými plodmi. Na uhorky nie sú žiadne pupienky, ale tam je mierne rebrovanie. Kroviny strednej výšky so zelenými listami a dobré bočné výhonky. Uhorka je odolná voči chorobám, medzi ktoré patrí aj múčnatka. Ovocné odrody prichádzajú v deň 65 po zasiatí. Výsadba uhoriek odrody "Abruzze" môže byť aj v skleníku, a to aj v krajine. Produktivita dosahuje 10 kg / m ².

Silné stránky uhoriek opylovaných uhoriek

Včely pestované kultúry majú mnoho "fanúšikov" medzi záhradkármi a záhradníkmi. A nie je prekvapujúce, takéto uznanie je zaslúžené, pretože tieto odrody uhoriek majú nasledujúce výhody:

 • nenáročné požiadavky na osvetlenie skleníka alebo skleníka;
 • vysoký stupeň precocity;
 • vysoká chuťové vlastnosti a všestrannosť (uhorky nie sú horké, vynikajúce pre solenie);
 • zvýšený výnos;
 • ziskovosť (peniaze vynaložené na nákup semien sa vrátia z prebytku po zbere uhoriek);
 • odolnosť proti chorobám;
 • dobrý stupeň reakcie na zmeny teploty.

So všetkými výhodami, odrody pestované včelám majú niekoľko nevýhod. Prvou z nich je potrebná prítomnosť včiel v dostatočnom počte. Vo voľnom priestore pôdy je možné tento problém riešiť, ale v skleníku je potrebné urobiť ručné opeľovanie uhoriek.

Druhé mínus tejto odrody uhoriek - pre úplné opylenie, musíte sledovať podiel samčekov a žien kvetenstvo. Zahŕňa nákup a odrodávanie odrôd uhoriek s prevahou mužských kvetov.

Známe chovné podniky v každom vaku zo semien včela-opeľovaných odrôd uhoriek, dal niekoľko z týchto semien. Môžu byť rozlíšené sfarbením v inej farbe, zatiaľ čo na obale bude napísané o tejto vlastnosti semien.

Okrem toho existuje niekoľko menej významných nevýhod v odrodách pestovaných včelám:

 • nízke kríky s riedkymi listami pri pestovaní skleníkových hybridov;
 • zvýšená spotreba sadiva;
 • veľké mzdové náklady na starostlivosť o uhorky;
 • potreba udržiavať alebo priťahovať opeľujúci hmyz.
Tip! Pre pestovanie v skleníku je lepšie uprednostňovať variety okrúhlé okrasné rastliny. Dnešný sortiment semien vám umožňuje vybrať uhorky s rovnakými vlastnosťami ako odrody opeľované.

Napriek nedostatkom, včelí opylované odrody vedú k celkovému počtu nakúpených osív. Tieto uhorky sa vyznačujú dobrými klíčivosťami a vysokými výnosmi, pravdepodobne to sú stále hlavné vlastnosti zeleniny, ktoré zohľadňujú záhradníci.

Príprava osiva na výsadbu

Semená uhorky je možné zakúpiť od chovateľa alebo zozbierať samostatne. Nakúpené semená sú komplexné spracovanie, sú pripravené na pestovanie. Ale jeho vlastné zozbierané semená budú musieť pracovať. Existuje niekoľko pravidiel a odporúčaní:

 1. Môžete pestovať semená uhorky, zhromaždené pred dvoma rokmi. Minulý rok nie je vhodný na pestovanie.
 2. Pri prvom výbere je potrebné starostlivo preskúmať semená: musia byť rovnomerné, plné, rovnakej farby. Vadné semená sú zlikvidované.
 3. Zoradiť semená podľa veľkosti do troch kategórií: malé, veľké a stredné. Spoločne vysadené rastliny potrebujú semená z jednej kategórie.
 4. Určite prázdne semená. Za týmto účelom sa umiestnia do soľnej vody (1,5 šálky soli sa pridá do pohára vody). Zmiešajte vodu so semenami a nechajte na pár minút. Kukliace semená musia byť vyhodené - nič z nich nevyrastie.
 5. Materiál osiva musí byť dekontaminovaný. K tomu použite roztok kyseliny boritej alebo mangánu. Po prvé, semená sú ohrievané na slnku, batériu alebo v termose s teplou vodou. Potom sa umiestni do dezinfekčného roztoku, inkubujú a premyjú tečúcou vodou. Veľmi účinná liečba ultrafialovou lampou.
 6. Popolček z dreva pomôže naplniť osivo základnými mikroelementmi. Polievková lyžica popola sa mieša v 0,5 litroch vody. Semená umiestnené v zmesi sa nechajú na jeden deň.
 7. V dobrom stave musí byť osivo tiež vytvrdené. Najskôr sa semená umiestnia do mokrého piesku a ponechajú sa jeden deň pri teplote +25 stupňov pred opuchom, ďalším stupňom je chladnička, kde semená musia ležať 2-3 dni.

Po všetkých fázach sú semená pripravené na pestovanie.

Je to dôležité! Nie je nutné vykonávať všetky tieto manipulácie s zakúpenými semenami. Už prešli všetkými fázami prípravy, ďalšie opatrenia im môžu uškodiť.

Pristátie včelach opeľovaných uhoriek

Okrem semien musí byť pôda pripravená. Ak ide o skleník, pozemok z neho musí byť zmiešaný s humusom a dreveným popolom. Pri výseve v otvorenom teréne je potrebné pripraviť drážky, ich umiestnenie a hĺbka závisí od spôsobov zavlažovania, húževnatosti uhoriek a výšky rias. Musíte pridať hnojivo k zemi, vtáčie výkaly sú vhodné z prírodných.

Je dôležité zvážiť, že akékoľvek uhorky nemajú radi transplantácie, sú premiestnené na trvalé miesto spolu so zemou. Preto je lepšie sadiť okrasné sadenice v jednorazových rašelinových alebo papierových pohároch, ktorých priemer presahuje 10 cm.

Vo vyhrievanom skleníku sa uhorky vysádzajú koncom februára, začiatkom marca. Na otvorenom teréne je potrebné vysadiť sadenice len pokiaľ ide o stabilné teplo. Uhorky nemajú radi teploty pod 17 stupňov.

Včelí opylované odrody - najlepšia voľba pre majiteľov s vlastnými včelami alebo včelmi v blízkosti miesta. Ak chcete pritiahnuť hmyz do skleníka s uhorkami, musíte ho otvoriť za slnečného počasia a sprejte kríky slabým cukrovým sirupom. Cukrovinové semená môžu byť kúpené, rozsah druhov a hybridov dnes je jednoducho obrovský, ale môžete tiež zbierať z vašej plodiny, podľa pravidiel prípravy semien na výsadbu.